Zirnekļa zīda veidošana, elektroenerģijas taupīšana un citi brīnumi…Latvijas zinātniekiem nozīmīgi sasniegumi

Sākot ar izturīga zirnekļu zīda veidošanu, atmiņas procesu uzlabošanu un citiem sasniegumiem medicīnā līdz elektroenerģijas taupīšanai un pat senu folkloras instrumentu pētniecībai, – Latvijas Zinātņu akadēmijā izvirzīti nozīmīgākie sasniegumi zinātnē 2017. gadā.

2018. gada 5. janvārī 9:20

Ķīmijas doktors Kristaps Jaudzems skaidro tieši Latvijas Organiskās sintēzes institūtā paveiktā darba nozīmi. Ar kodolmagnētiskās rezonanses spektrometra radīto trīsdimensionālo attēlu palīdzību zinātnieki soli pa solim atklāja ceļu, kā zirnekļi spēj izveidot izturīgos pavedienus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaudzems norāda, ka zirnekļu zīdam ir ļoti daudz izmantošanas iespēju, sākot ar medicīnu un vēl citām nozarēm, kur noder viegli un ļoti izturīgi materiāli.

Kristaps Jaudzems
Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieks

Piemēram, džemperis, kas tiktu uzadīts no šā zirnekļu zīda, būtu tik izturīgs, ka viņš kalpotu kā necauršaujama veste. Tāpat arī būvniecībā varētu izmantot.

Pašlaik iegūtais mākslīgais zirnekļa zīdam ir aptuveni 25% izturības no dabīgā zirnekļu zīda. Tāpēc darbs pie mākslīgā zīda izturības vēl turpinās.

Citāda rakstura, taču ne mazāk aizraujoši pētījumi aizvadītajā gadā turpinājās arī citviet Latvijā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas institūtā pētnieku grupa strādāja pie programmatūras, kas jau tagad tiek ieviesta “Latvenergo” darbības efektivitātes veicināšanai, norāda pētniece Zane Broka.

Pētnieki izstrādā programmatūru, kas arī veicina Latvijas elektroenerģētisko neatkarību no Krievijas elektrostacijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmijas pārstāvju atzinību izpelnījušies 12 aizvadītā gada sasniegumi zinātnē. Akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis norāda, ka divpadsmit pētījumi tiek atlasīti aptuveni no pussimta pretendentu no visdažādākajām pētniecības nozarēm.

Ojārs Spārītis
Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents

Cik lielā mērā šim pētījumam ir nozīme vai nu kādu fundamentālu patiesību noskaidrošanā, kas var paplašināt vispār pasaules zinātnes pieredzi. Vai arī tieši lietišķajās zinātnēs, praktiskajās, kas nest ekonomisku labumu.

Akadēmijas prezidents pauž prieku, ka arvien biežāk vērojama uzņēmēju un pētnieku sadarbība, kas dod vairāk atklājumu ar ekonomisku pienesumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm