Zinātniekus sumina par mildronāta farmakoloģisko efektu fundamentālo pētījumu apkopojumu

Šī gada 14.februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā. Viena no balvām tika pasniegta par sasniegumu teorētiskajās zinātnēs, apkopojot fundamentālos pētījumus par meldonija (mildronāta) farmakoloģiskajiem efektiem un izskaidrojot tā uzkrāšanās mehānismus organismā.

2017. gada 17. februārī 11:39

Meldonija aktivitātes pamatā ir L-karnitīna un tā metabolītu, acilkarnitīnu un trimetilamīna N-oksīda, līmeņu samazināšana, kam seko adaptīvas izmaiņas enerģijas metabolismā. Šie molekulārās darbības mehānismi nodrošina meldonija aktivitāti, ārstējot kardiovaskulārās saslimšanas, aterosklerozi un diabēta komplikācijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Farmakoloģiskā acilkarnitīnu un trimetilamīna N-oksīda līmeņu samazināšana novērš mitohondriju bojājumus un aizsargā sirds un citus audus pret išēmiju un metabolo stresu. Meldonijs uzkrājas organismā ir un atrodams audos ilgstoši pēc tā uzņemšanas beigām, jo tā aktīvo transportu audos nodrošina organisko katjonu transportproteīns OCTN2.

Kā atzīst LZA akadēmiķe Maija Dambrova, galvenā motivācija ir bijusi izprast, kā darbojas meldonijs (mildronāts).

Pirmais apskatraksts par šo tēmu tika publicēts 2002. gadā. Tādēļ, lai apkopotu visu kopš tā laika iegūto informāciju un datus, pirms diviem gadiem tika sākts darbs pie nākamā raksta. Tas bija iespējams, jo kopš iepriekšējā apskata bija publicēti vairāki desmiti eksperimentālo rakstu, kuros autori ir pētījuši, kas notiek organismā pēc tam, kad meldonija (mildronāta) zāļu molekula nonāk organismā, kāpēc tā nonāk noteiktos audos un ko tieši molekulārā līmenī tā dara organismam.

Apskatraksts tika pabeigts 2016. gadā, un tas jau tiek starptautiski citēts. Uz to atsaucas atzīti starptautiski zinātniskie izdevumi, un tas rosina zinātniskās diskusijas par meldonija (mildronāta) tēmu Latvijā un ārpus tās.

Maija Dambrova skaidro, ka šī pētniecība ir ļāvusi saprast meldonija (mildronāta) darbības mehānismu molekulārajā līmenī. Tā rezultātā bija iespējams radīt jauno kardioprotektīvo vielu, ko šobrīd tālāk attīsta AS “Grindeks”. Tas bija iespējams tikai tādēļ, ka tika izprasta meldonija (mildronāta) darbība, kas sniedza iespēju jauniem atklājumiem zāļu jomā un zāļu jaunradei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maija Dambrova, LZA akadēmiķe

Man ir prieks par to,ka mēs, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, esam ne vien sintezējuši šo vielu, bet mums ir arī visaugstākā līmeņa zinātne, kas ir piegādājusi faktu materiālu, kurš ir izmantojams ārzemēs. Esam prezentējuši Latviju kā valsti, kurā mēs ne tikai mākam uzsintezēt aktīvas molekulas, bet arī saprotam, kā tās darbojas, skaidrojot, kas organismā notiek to ietekmē.

Darba autori ir LZA akadēmiķe Maija Dambrova, Dr.pharm. Marina Makrecka-Kūka, Dr.pharm. Reinis Vilšķērsts, Dr.pharm. Elīna Makarova, Dr.pharm. Jānis Kūka, LZA korespondētājloceklis Edgars Liepiņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūts.

“Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm