Zinātnieki saņem balvu par Saules sistēmas mazo planētu‑asteroīdu pētījumiem. Uzzini, par ko tie ir!

Šogad  “Gada balvas zinātnē 2016” apbalvošanas ceremonijā par Saules sistēmas mazo planētu-asteroīdu pētījumiem balva tika pasniegta dr.phys. Ilgmāram Eglītim no Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta.

2017. gada 16. februārī 9:50
FOTO: Ilgmārs Eglītis no labās) Foto: Jānis Brencis

Šā astoņus gadus ilgušā pētījuma ietvaros tiek veikts debess monitorings ar Šmita teleskopu Baldonē, lai ekliptikai tuvos rajonos meklētu jaunus asteroīdus un virs 60 grādiem augstos debess apgabalos meklētu NEO (Near Earth Objects) tipa objektus. Šādā veidā ir atklāti 48 jauni asteroīdi, iegūtas 3511 astrometriskās mazo ķermeņu pozīcijas, kas deva iespēju precizēt 826 asteroīdu orbītas un 10 vislabāk izpētītajiem iedot nosaukumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Projekta rezultāti ir svarīgi, lai nodrošinātos no asteroīdu draudiem – postījumiem nelielu asteroīdu krišanas rezultātā, kodolziemai līdzīgiem rezultāts vai milzu cunami viļņiem liela asteroīda krišanas gadījumā okeānā.

Pētījuma gaitā tiek pilnveidota Šmita teleskopa optiskā sistēma. Būtiski, ka šo izstrādi varēs piedāvāt ieviešanai citām observatorijām, lai padarītu efektīvākus novērojumus ar Šmita tipa teleskopiem.

LU Astronomijas institūtā ar šo pētījumu pamatā nodarbojas Dr.phys. Ilgmārs Eglītis, savulaik īslaicīgi piesaistot studentus – Arturu Barzdi un Oļesju Smirnovu. Pie teleskopa optiskās sistēmas uzlabošanas ir darbojušies Dr.phys. Māris Ābele un astronomijas tehniķis Raimonds Eglītis.

Foto

Par ieguldījumu teleskopa elektroniskās sistēmas pilnveidošanā jāpateicas LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētniekiem Aigaram Apsītim, Jānim Blahinam un zinātniskajam asistentam Viesturam Silamiķelim, bet par atbalstu – Asociācijai FOTONIKA-LV.  Projekts tiek realizēts ciešā sadarbībā ar Viļņas Universitātes Teorētiskās fizikas un astronomijas institūtu.

“Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Kopumā tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā. Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegto priekšlikumu dažādās zinātņu nozarēs. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors ir LNK Group.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm