Par jaunas pretmalārijas zāļvielu līdersavienojumu klases izveidošanu sveic latviešu zinātniekus

Suminot aizgājušā gada izcilākos zinātniskos sasniegumus, Latvijas Zinātņu akadēmija ar Gada balvu zinātnē sveica lietišķās zinātnes sasniegumu – jaunas pretmalārijas zāļvielu līdersavienojumu klases izveidošanu. Kā zināms, šī gada februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā.

2017. gada 28. februārī 8:47

Darba rezultātā tika atklāta jauna pretmalārijas līdersavienojumu klase. Līdersavienojumu izveide ir nozīmīgs starpposms zāļvielu izveides procesā, kura rezultātā tiek radīta patentējama potenciālā zāļviela. Tai piemīt efektivitāte šūnu un/vai farmakoloģiskajos modeļos, un tai ir selektīva iedarbība uz izvēlēto terapeitisko mērķi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Puse no planētas iedzīvotājiem dzīvo malārijas apdraudētajās teritorijās. Lai arī malārijas apkarošanai iepriekšējās desmitgadēs ir ieviesti efektīvi profilakses pasākumi un ārstniecības metodes, šos centienus nopietni apdraud pret zāļvielām rezistento malārijas izraisītāju – plazmodiju veidošanās un izplatība. Jaunatklātā savienojumu klase iedarbojas uz terapeitisko mērķi, kas nav pašlaik izmantoto pretmalārijas zāļvielu darbības pamatā. Līdz ar to, šīs klases līdersavienojumus var attīstīt par rezistences brīvām zāļvielām.

Foto: ekrānuzņēmums

Viens no šī lietišķā pētījuma autoriem, Dr. Aigars Jirgensons, atzīst, ka, lasot zinātnisko literatūru un piedaloties zinātniskajos semināros, skaidri iezīmējās nepieciešamība pēc jaunu rezistences brīvu pretmalārijmalārijas zāļvielu izveides. Pretmalārijas zāļvielu atklāšana ir ļoti piemērots pētijumu virziens akadēmiskajām organizācijām, jo to lielā mērā atbalsta publiskie fondi, atšķirībā no komericāli perspektīvu zāļvielu izveides, kur dominē farmaceitiskās kompānijas. Nākošais solis bija terapeitiskā mērķa (plasmpesīni) izvēle, kas labi atbilda mūsu vēlmei zāļvielu atklāšanas sākumposmā izmantot fragmentu metodi.

Darbs tika uzsākts aptuveni pirms 5 gadiem, un, ņemot vērā pārtraukumus, ilga aptuveni 4 gadus.
Kopā pie šī projekta strādāja 12 cilvēki un 3 iestādes:

  • Organiskās sintēzes institūts (10): Dr. Dace Rasiņa, Mārtiņš Otikovs, Jānis Leitāns, Dr. Rosario Recacha, Dr. Oleksandr V. Borysov, Dr. Iveta Kaņepe-Lapsa, Dr. Ilona Domračeva, Teodors Panteļejevs, Dr. Kristaps Jaudzems, Dr. Aigars Jirgensons.
  • Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs: Dr. Kaspars Tārs.
  •  Francis Crick institute (UK) : Dr. Michael J. Blackman.

Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs.

“Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

Foto: zinātnieku laboratorija

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm