Par apjomīgāko monogrāfiju augļkopības nozarē pēdējo 50 gadu laikā pasniedz “Gada balvu zinātnē”

Šā gada februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā. Un viņu vidū autoru kolektīvs, kas monogrāfijā apkopoja zinātniskos sasniegumus augļkopības nozarē pēdējo 50 gadu laikā pasniedz Latvijā.

2017. gada 23. februārī 9:03

Monogrāfija “Augļkopība” ir 30 zinātnieku kopdarbs, kas veidots, balstoties uz Latvijas zinātnieku ilggadīgu pētījumu datiem, kā arī, izmantojot apkopojot ārzemju zinātnieku publikāciju un praktiķu pieredzes apkopojumu. Tā ietver līdz šim maz izzinātas Latvijas augļkopības jomas, tai skaitā arī augļkopības vēsturi. Monogrāfijas sagatavošanā iesaistīti četru zinātnisko institūciju zinātnieki. – 16 Latvijas Valsts augļkopības institūta (tagad Dārzkopības institūta) zinātnieki, 6 Pūres dārzkopības pētījumu centra zinātnieki, 4 LLU zinātnieki un pasniedzēji, viens no Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta, kā arī uzņēmēji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Grāmata piedāvā plašu izziņas materiālu augļaugu bioloģijā un bioķīmijā, to veģetatīvajā attīstībā, ziedu un augļu attīstības procesos. Tāpat saistībā ar Latvijas klimata īpatnībām analizēta vides ietekme uz augiem, apskatīti praktiski  risinājumi vides izmaiņu radīto stresu mazināšanai. Atsevišķa nodaļa veltīta augļaugu ziemcietībai.

 

Foto: ekrānuzņēmums

Grāmata iepazīstina ar mērenā klimata augļukoku un ogulāju sugu izcelsmi un bioloģiju, ietverot arī mazāk pazīstamus augus, kuriem ir komerciāla nozīme. Tajā raksturotas gan tradicionālās, gan modernās (molekulārās) augļaugu selekcijas metodes, kā arī apskatītas selekcijas programmas un sasniegumi gan Latvijā, gan pasaulē. Ieteicamās augļukoku un ogulāju šķirnes raksturotas gan tekstā, gan tabulās un attēlos. Balstoties uz pētījumiem un praktisko pieredzi Latvijā un ārvalstīs, aprakstītas modernās un tradicionālās tehnoloģijas augļaugu pavairošanā, stādījumu ierīkošanā un kopšanā, kā arī ražas glabāšanā. Grāmata atspoguļo pēdējo desmitgažu sasniegumus Latvijas augļkopības zinātnē un praksē.

Foto: ekrānuzņēmums

Grāmata ir noderīga gan padziļinātās dažāda līmeņa studijās, gan komercaugļkopju praktiskajā darbā.

Monogrāfijā apkopoti dati no vairāku desmitu gadu pētījumu rezultātiem. Tās sagatavošana un izdošana aizņēma apmēram divus gadus.

“Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm