tv3.lv

Notekūdeņu monitorings ļauj prognozēt Covid‑19 slimības uzliesmojumu

Aizvadītā gada rudenī tika uzsākta valsts monitoringa programma, un šobrīd pilnvērtīgi programmā iesaistītas 12 pašvaldības.

Decembrī monitoringā tika novērots, ka sāk būtiski pieaugt vīrusa daļiņu skaits notekūdeņos, kas liecināja par strauju infekcijas pieauguma tuvošanos. Gadumijā un šā gada sākumā tika novērots, ka daļiņu skaits stabilizējas, bet saslimušo skaits turpina pieaugt, norāda “Bior” direktors Aivars Bērziņš.

Šobrīd notekūdeņos vīrusa daļiņu skaits ir mazāks, nekā tas tika novērots ar delta variantu. “Bior” direktors skaidro, ka tas saistīts ar to, ka omikrona variants daudz mazāk izdalās caur cilvēka zarnu traktu.

Vislielākais Covid-19 izplatības pieaugums šobrīd novērojams Rīgas, Jēkabpils, Jūrmalas un Valmieras notekūdeņos.

No notekūdeņiem nav iespējams inficēties ar Covid-19. Notekūdeņos tiek meklētas Covid-19 vīrusa atliekvielas, kas nav dzīvotspējīgas, bet kas liecina par vīrusa iepriekšējo klātbūtni ūdenī un cilvēkos. Praksē ir bijuši gadījumi, kad cilvēki atteikušies strādāt notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, jo uzskatīja, ka tā varētu saslimt.

Notekūdeņu monitorings ļaus noteikt Covid-19 koncentrāciju notekūdeņos un prognozēt slimības uzliesmojumu. Šī metode tiek izmantota daudzās valstīs, lai noteiktu vīrusa izplatību noteiktās populācijās, kā arī jaunu vīrusa mutāciju laikus atklāšanai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm