tv3.lv

Latvijas izgudrotāji, kas radījuši Veneras visurgājēja prototipu, saņem Magelāna balvu

Latvijas izgudrotāju radītais planētai Venera paredzētais visurgājējs, kuru jau paguvuši augstu novērtēt NASA zinātnieki, saņēmis jaunu starptautisku balvu. Tā ir Čīles iedibināta balva, kas tiek pasniegta par godu 500. gadadienai kopš Fernāns Magelāns atklāja jūras ceļu no Atlantijas uz Kluso okeānu.

2020. gada 10. novembrī 8:17

Čīles goda konsuls Latvijā Marks Feders pasniedz Magelāna balvu dizaineriem un izgudrotājiem Oskaram un Kristīnei Bērziem: “Mūsdienās joprojām pastāv globālas problēmas, kas prasa orientēties nezināmās teritorijās, lai rastu jaunus risinājumus. Tiem, kas uzdrošinās viņus meklēt, ir šī atzinība.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par risinājumu, ko meklēja un atrada Oskars un Kristīne, “900 sekundes” stāstīja jau vasarā. Viņi ieguva īpašu atzinību NASA izsludinātā konkursā. Tā mērķis bija radīt atjautīgus, mehāniskus sensorus visurgājējam, kas dosies uz visai skarbo planētu – Veneru.

Čīles goda konsuls Latvijā Marks Feders norāda, ka 500. Magelāna ceļojuma gadadienai radītā balva šogad pirmo reizi tiek pasniegta katrā valstī, kur vien tiek pārstāvēta Čīles valsts. Balvas saņēmēji saņēma arī Čīles prezidenta Sebastjana Pinjeras uzrunu.

Latvijā to saņem Oskars un Kristīne par Veneras visurgājēja prototipu. “Šī taustīšanās kā Fernāns Magelāns izbrauca cauri tam šaurumam, burtiski šādi te [aizsedz acis – red.] atrada. Tā arī šis sasniegums, tas ir pat vēl kosmiskā līmenī, interplanetārā līmenī. Tā ir ļoti skaista paralēle tam, ko toreiz Magelāns sasniedza,” saka Čīles goda konsuls Latvijā.

Čīles konsula pasniegtais kompass ir kā patīkams papildinājums NASA zinātnieku novērtējumam. ASV darbs pie Veneras visurgājēja turpinās, un nākamais solis ir konkursa nominantu, tostarp arī Latvijas izgudrotāju radīto sensoru pārbaude reālos apstākļos.

“Jā, tiks testēts dzīvē, kā teicāt lauka apstākļos. Protams, tas lēnām virzās uz priekšu, kopš vasaras nav daudz pavirzījies, bet tomēr iet uz priekšu. Ja viņiem radīsies problēmas, tad viņiem ir plāns “B”, viņiem ir plāns “C”. Tam arī tas konkurss bija vajadzīgs, lai iegūtu materiālu, ar ko strādāt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visbeidzot – NASA speciālisti no iesūtītajiem dažādajiem risinājumiem radīs iespējami labāku visurgājēju, kas pēc vairākiem gadiem varēs doties Veneras izpētē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm