tv3.lv

Jaunā fizikas doktore Virgīnija Vītola māca jauniešiem, ka fizika ir aizraujoša

Latvijas biznesa žurnāls “Forbes” jau vairākus gadus veido apkopojumu par talantīgiem jauniešiem, kas līdz 30 gadu vecumam sasnieguši apbrīnojamus panākumus savā karjerā. Šogad izcilnieku sarakstā iekļauta arī jauna fizikas doktore Virgīnija Vītola.

Paralēli darbam zinātnē viņa māca skolēnus un studentus un cenšas jauniešiem parādīt, ka eksaktās zinātnes ir vairāk aizraujošas nekā sarežģītas.

Ar fizikas doktori Virgīniju Vītolu TV3 Ziņas satiekas Cietvielu fizikas institūtā. Šeit viņa strādā optisko materiālu laboratorijā, kur pēta dažādu materiālu optiskās īpašības. Virgīnijas specialitāte ir luminiscentie materiāli. Tās ir vielas, kurām uzspīdinot gaismu, tās to spēj uztvert un vēlāk izstarot.

Luminiscējošos materiālus Virgīnija pēta jau 10 gadu. Meklē ne tikai veidus, kā tos padarīt efektīvākus, bet arī, kur tos izmantot nākotnē.

“Šobrīd ir tiešām ideja par ceļa zīmēm, ka varētu būt, ka mašīnas ar gaismām, pirmkārt, dienas gaisma uzlādē šo materiālu, bet pa nakti, garām braucošās mašīnas iedod viņam šo enerģiju, tad viņš turpina spīdēt, un tu redzi, kur jābrauc,” skaidro fizikas doktore.

Taču darbs institūtā Virgīnijai nav vienīgais. Viņa arī lasa lekcijas Latvijas Universitātē, ir Valsts izglītības satura centra eksperte un skolēnu Valsts olimpiāžu uzvarētāju nometnes ALFA vadītāja. Tāpat viņa vada vietu, kur fizikai iedvesmo jauniešus, – Jauno fiziķu skolu. Šogad Virgīnijas aktivitāte un sasniegumi novērtēti ar iekļaušanu izcilnieku, kam vēl nav 30 gadu, sarakstā.

“Man šķiet, ka lielākā daļa atzinības, kāpēc šis ir noticis, ir darbība jauno fiziķu skolā, kas šobrīd ir izaugusi par diezgan lielu pasākumu. Un tad kādus 300 cilvēkus katru reizi pulcējam, un augam arvien lielāki un lielāki, cik nu telpas mums atļauj. Tāpēc man ir prieks, ka šī atzinība droši vien norāda, ka virzāmies pareizajā virzienā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jauno Fiziķu skolu Virgīnija vada piecus gadus. Tā ir iespēja reizi mēnesī jauniešiem bez maksas saņemt populārzinātniskas lekcijas par fiziku. Tur Virgīnijai viens no galvenajiem mērķiem ir pusaudžiem iemācīt, ka fizika ir patiesi interesanta.

“Tam es ticu un tā ir mana pārliecība. Un man šķiet, ka tas ir jāparāda, jo citādāk pašam to atklāt ir pagrūti, apskatoties vienkārši grāmatā. Tiek ļoti strādāts pie tā, lai šo interesi celtu. Tā kā cilvēki jau krietni vairāk saprot, ka zināt kādu eksakto zinātni ir nākotnē ļoti nozīmīgi. Tas ļoti ceļ iespēju nākotnē pelnīt daudz.”

Un viena no šādām profesijām ir zinātnieks, pārliecināta ir jaunā pētniece. “Ja savu darbu dara labi, ir iespējas arī normāli pelnīt arī šajā nozarē. Plus vēl tas darbs ir tiešām interesants. Būtībā tu spēlējies visu laiku. Tā izglītoti spēlējies.”

Turklāt, pateicoties dažādiem fondiem un projektiem, kur savu ideju realizācijai zinātnieki var iegūt līdzekļus, finansējuma trūkums kļuvis par mazāku Latvijas zinātnes problēmu. Latvijai gan būtu vairāk jācenšas, lai mūsu izgudrojumi un atklājumi tiktu arī komercializēti.

“Ja mēs skatāmies uz fundamentālo zinātni, kur tiešām skatās tikai materiāla īpašības. Varbūt ne uzreiz pārliek viņu uz  produktu, ko var izmantot. Tad mums ir  līmenis ļoti labs. Varbūt tas, ko es redzu, kur ir  tā sprauga starp industriju un zinātni, ka varbūt mums nav daudz augsto tehnoloģiju uzņēmumu. Mums ir daži, bet tomēr ir maz, kam interesē šīs ļoti advancētās tehnoloģijas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču jaunā zinātniece ir pārliecināta, ka Latvijas zinātnes kvalitāte ir augsta. Tas parādās gan zinātnisko žurnālu publikācijās, gan citos rādītājos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm