Āfrikas cūku mēra vakcīnas izstrādei izmantotais Latvijā izolētais ĀCM vīrusa celms uzrāda labus rezultātus

Āfrikas cūku mēra vakcīnas izstrādei izmantotais Latvijā izolētais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa celms eksperimentos uzrāda labus rezultātus, aģentūru LETA informē Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “Bior”.

4. februārī 12:51

Kā informē “Bior” direktors Aivars Bērziņš, vakcīnas izstrādes procesā viens no prototipiem tiek izmantots Latvijā iegūts vīruss no meža cūkām, kurš jau ir uzrādījis daudzsološus rezultātus zinātniskajos eksperimentos. Kopumā izstrādāti 13 ĀCM vīrusa prototipi, tostarp 11 ir no Latvijā izolēta ĀCM vīrusa celma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Līdzšinējie pētījumi uzrādījuši ļoti labus rezultātus vakcīnas efektivitātei gan mežacūkām, gan mājas cūkām. Darbs pie pētījumiem turpinās par vakcīnas drošību. Nākamais solis būs pētījumi ar dzīvniekiem lauka apstākļos,” skaidro Bērziņš.

“Bior” informē, ka ir jau veikti “in vivo” pētījumi ar vairākiem vakcīnas kandidāta prototipiem projekta partneru laboratorijās, un daļai no tiem ir iespējams izstrādāt “DIVA” testu. Lai atrastu piemērotāko prototipu vakcīnas izstrādei, pētnieku grupas veic laboratoriskos pētījumus gan ar šūnu kultūrām, gan ar dzīviem dzīvniekiem.

Kā skaidro “Bior”, “DIVA” testu izstrāde ir nepieciešama, lai diferencētu vakcinētus dzīvniekus no slimības inficētajiem dzīvniekiem. Šim nolūkam “VACDIVA” projekta ietvaros tiek izstrādāti gan molekulārie, gan seroloģiskie “DIVA” testi.

Vienlaikus pētījumos secināts, ka izstrādātie testi darbojas labi un nākamais solis ir veikt to validāciju. Tuvākajā laikā plānots organizēt starplaboratoriju salīdzinošo testēšanu projektā iesaistītajās laboratorijās, tai skaitā arī “Bior” laboratorijā.

“Bior” atgādina, ka ĀCM ir bīstama infekcijas slimība, kuras vīruss ir ārkārtīgi izturīgs, tāpēc šī slimība ir aktuāla gan Eiropā, gan visā pasaulē. Atšķirībā no klasiskā cūku mēra, izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā tos no atkārtotas saslimšanas. Tāpēc vakcīnas izstrādes process ir lēns un sarežģīts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“VACDIVA” projekts “Vakcīna pret Āfrikas cūku mēri” tiek finansēts no Eiropas Savienības “Horizon 2020” projekta un tā kopējais finansējums ir 10 miljoni eiro. Tā mērķis ir izstrādāt efektīvu vakcīnu pret ĀCM, kas kalpotu arī par risinājumu mēra apkarošanai Eiropā un citās ar ĀCM skartajās valstīs.

Projekta vadītājs ir profesors Hosē Manuels Sančess-Viskaino no Madrides universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes. Projekta konsorciju veido 21 partneris – universitātes, ĀCM References laboratorijas, zinātniskie institūti, vakcīnu un laboratoriskās diagnostikas reaģentu ražotāji, cūku audzētāju pārstāvji un starptautiskās organizācijas. Kopumā projektā pārstāvētas 13 valstis – Spānija, Itālija, Nīderlande, Čehija, Ungārija, Latvija, Lietuva, Igaunija, Vācija, Portugāle, Ķīna un Kenija.

Projekts noslēgsies 2023.gada decembrī.

Jau ziņots, ka mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā konstatēts kopumā 66 mežacūkām, bet kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 7342 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, bet 2022.gadā – 1274 mežacūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests iepriekš aģentūrai LETA skaidroja, ka konstatēto ĀCM gadījumu skaita pieaugums mežacūku populācijā saistīts ar mežacūku populācijas palielinājumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm