Zemessargi meklē dronu, kas, iespējams, iekritis Lubānas ezerā

Zemessargi joprojām meklē mācību “Namejs” laikā noklīdušo dronu. Bruņoto spēku eksperti norāda, ka lidaparāts varēja iekrist arī Lubānas ezerā. Tāpēc ne tikai mednieki un sēņotāji aicināti būt atsaucīgi, arī lielā ezera zvejnieki tiek mudināti dot ziņu, ja pamana nozudušo lidaparātu.

Pelēks, teju trīs metru spārnu izvērsumu un nepilnu pusotru metru garumā. Tā tiek raksturots noklīdušais, sešus kilogramus smagais drons.

Zemessargu 3. Latgales brigādes komandierim Gunāram Vizulim ir vairāki aicinājumi, ko darīt un nedarīt atrodot bezpilota lidaparātu. Piemēram, to nedrīkst aiztikt: “Tā neskāršanās klāt, tas nav tāpēc, ka bīstams? Nē, viņš nav bīstams. Tas ir nodrošinājuma drons, kas aprīkots ar kameru. Būtībā, kamera gaisā, kas veica filmēšanu, lai mēs pēc tam skatāmies un analizējam kā mēs strādājam.”

Sakari ar to pārtrūka 16. septembrī, kas ir teju nedēļa. Kopš tā laika, drona maršrutā, kas bija Rēzekne-Gulbene notiek meklēšanas darbi.

“Iespējamā nosēšanās vieta ir Lubānas ezers, netālu. Tad arī tos zvejniekus, kas atrodas ezerā aicinu. Ja pamana tādu priekšmetu, nekavējoties mums ziņot.” Komandieris aicina atsaukties ne tikai zvejniekus. Bezpilota lidmašīna var būt arī uz sauszemes, tāpēc arī mednieki vai sēņotāji aicināti ziņot. Tomēr, neko plašāk par pazudušo lidaparātu zemessargi nestāsta un nerāda arī tā attēlu.

“Mūsu rīcībā esošie tehniskie līdzekļi diezgan sensitīvas lietas, kuras mēs izmantojam, lai aizsargātu savu valsti. Es tiešām kā Latgales brigādes komandieris negribētu, lai par mani katrs zina kādu tehniku es izmantoju un kādiem parametriem aprīkota,” pauž Gunārs Vizulis.

Drona lidojuma maršruta tuvumā bijušie iedzīvotāji jau ne reizi vien ir zvanījuši Zemessargiem. Cilvēku sniegtās ziņas ir bijušas par laiku, kad lidaparāts vēl bijis gaisā: “Jā, viņi dzirdēja, redzēja, ka lido, bet neatceras laiku. Nu, tad saliec kopā triju cilvēku teikto, viens no rīta redzēja, viens vakarpusē.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nu, ja ūdenī iekrīt, tad kā saka – visi gali ūdenī.” Par iespēju atrast noslīkušu lidaparātu, skeptisks ir viens no “LMT” dronu skolas izveidotājiem un inovatīvo risinājumu vadītājs Gints Jakovels. Bezpilota lidaparāti kā mobilais tālrunis, viss atkarīgs no baterijas.

“Telemetrija no drona tiek sūtīta, bet tā tiek sūtīta kamēr ir barošana pašam dronam. Līdz ar to, vairs atrast, neteikšu, ka nevar. Bet ir ļoti sarežģīti,” saka LMT inovatīvo risinājumu vadītājs.

Eksperts norāda, ka jau drīzumā, 2023. gadā visus daudz maz nopietnus dronus būs jāaprīko ar iekārtu, kas ziņo par tā atrašanās vietu: “Šī te iekārta darbojas mobilajā tīklā. Attiecīgi, viņa ir autonoma, neatkarīga no drona.”

Pat dīvaini, ka armija nenodrošina savu bezpilota lidaparātu ar ūdens un kritienu drošu, autonomu meklēšanas signāla iekārtu.

Tikmēr zemessargi vēlreiz atgādina. Ja nu gadās Lubānas ezerā vai tā apkārtnē atrast viņu dronu, tad dot ziņu uz štāba tālruņiem  29258278 vai 28655676. Noderīgi būtu Izveidot kādu fizisku orientieri lidaparāta atrašanas vietā. Taču vislabāk, ar mobilo tālruni noteikt ģeolokāciju un nosūtīt zemessargiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm