Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts drošības dienests vērtēs “Huawei” piemērotību izmantošanai kritiskajās infrastruktūrās

Valsts drošības dienestā (VDD) un Aizsardzības ministrijā (AM) saņemti brīdinājumi no atsevišķām NATO partnervalstīm izvērtēt ”Huawei” iekārtu piemērotību lietošanai Latvijas nacionālajās kritiskajās infrastruktūrās, tāpēc drīzumā varētu sākties testi.

2019. gada 24. februārī 21:55

Vienlaikus šonedēļ Rīgā no Ķīnas bija ieradies ”Huawei” viceprezidents kiberdrošības jautājumos, izsakot arī vēlmi klātienē tikties ar Latvijas specdienestu pārstāvjiem, lai tehnoloģiski pierādītu, ka ”Huawei” tehnoloģijas nerada spiegošanas vai sabotāžas riskus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par globālo līderi 5G tehnoloģiju piegādē, tostarp uz Latviju, vēlas kļūt Ķīnas telekomunikāciju gigants ”Huawei Technologies”, kura iekārtas tiktu izmantotas, piemēram, 5G bāzes stacijās, nodrošinot centrālo datu plūsmu. Lai arī publiski klusu, tomēr, kā VDD noskaidroja LNT Top10, arī Latvijā nolemts veikt ”Huawei” risku analīzi.

”Minētais jautājums pašlaik ir Valsts drošības dienesta darba kārtībā. Pamatojoties uz VDD rīcībā esošo, no partnerdienestiem saņemto un arī publiski izskanējušo informāciju, VDD sadarbībā ar citām valsts drošības iestādēm izvērtē riskus kritiskās infrastruktūras drošībai. Šis jautājums ir aktualizēts arī diskusijās ar valsts augstākajām amatpersonām,” sacīts iestādes atbildē medijam.

VDD LNT Top10 skaidroja: ”Kad būs visaptveroši izvērtēti ar ”Huawei” ražotajām tehnoloģijām saistītie riski, VDD sadarbībā ar citām kompetentajām iestādēm izvērtēs nepieciešamību tikties ar ”Huawei” pārstāvjiem”.

ASV specdienesti izteikuši spekulācijas, ka Ķīnas izlūkdienesti, iespējams, varētu piespiest “Huawei” caur savām iekārtām spiegot, zagt vai mainīt datus, radīt traucējumus telekomunikāciju infrastruktūrās, attālināti vadot vai iznīcinot ierīces.

”Konkrētu pierādījumu nav! Es nevaru atbildēt uz šiem pārmetumiem, ja viņi tieši galdā neliek pierādījumus šo bažu patiesumam. Nekas konkrēts nav parādīts, piemēram, lūk, šeit ir tieši tā problēma. Ja tā būtu, mēs reaģētu,” saka ”Huawei Technologies Co.” viceprezidents kiberdrošības un privātuma jautājumos Mika Laude, kurš šonedēļ īslaicīgi bija ieradies Rīgā sniegt interviju raidījumam LNT Top10.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Huawei” pārstāvis arī norāda, ka pēc dažādiem neatkarīgo institūciju veiktajiem drošības auditiem nekādus riskus nav saskatījuši ne Vācijā, Itālijā, Francijā un ne Zviedrijā. Pēc vairākus gadus ilgiem pētījumiem šonedēļ arī Lielbritānijas pārstāvji nāca klajā ar secinājumiem, ka būtiski riski “Huawei” nav saskatāmi un šajās valstīs nebūs lieguma izmantot izmantot ”Huawei” tehnoloģijas 5G infrastruktūras izbūvē.

Uz LNT Top10 jautājumu, vai ”Huawei” iekārtās, kā apgalvo ASV, varētu būt, tā saucamais, “backdoor” jeb ieprogrammēta iespēja slepeni pieslēgties un kontrolēt iekārtas, lietotājiem to nezinot, ”Huawei Technologies Co.” viceprezidents kiberdrošībā izteica stingru noraidījumu. ”Nē! Mēs neveidojam nekādas slepenas pieejas iekārtām. Nekādas piekļuves mūsu tehnoloģijām nav nevienas valsts valdībai. Otrkārt, “Huawei” kvalitātes uzraudzība, manuprāt, ir labākā pasaulē, jo, piemēram, Vācijas un Lielbritānijas valdību iestādes mūs ir analizējuši punktu pa punktam. Ja viņi mūsu programmas izejas kodā būtu ko atraduši, sen jau būtu cēluši trauksmi. Bet nav atraduši pat neko aizdomīgu,” uzsvēra Laude.

Tiek arī noraidīta starptautiski izskanējušās spekulācijas, ka likums Ķīnā liekot tur reģistrētajiem uzņēmumiem sadarboties ar Ķīnas izlūkdienestiem, kas savukārt varētu piespiest spiegot Eiropā caur ”Huawei” iekārtām. Laude precizēja: ”Nē, nav tāda likuma! Kiberdrošības standartus Ķīna teju vai viens pret vienu ir pārņēmusi no Eiropas, kas nosaka vajadzības gadījumā mobilo sakaru operatoriem sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm. Tas ir Eiropā, un tas ir arī Ķīnā. Taču “Huawei” ir ražotājs, nevis operators, un uz mums šis likums neattiecas. Ķīnas valdības iestādēm nav nekāda likumiska spēka mums prasīt kādu informāciju.”

No vadošajiem Latvijas mobilo sakaru operatoriem tieši ”Bite Latvija” lielākais stratēģiskais partneris tīkla attīstībā ir ”Huawei”, jo tam esot progresīvākie 5G risinājumi. Tā kā ”Bite” savās veiktajās ”Huawei” tehnoloģiju drošības pārbaudēs nekādus riskus neatklāja, uzņēmums nepārtraukšot pērn noslēgto sadarbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Līdz šim mums nav bijis iemesls apšaubīt “Huawei” godprātību. ”Bite” līdzīgi kā citi pasaules mobilo sakaru operatori, piemēram, “Telia Sonera”, “Vodafone”, “Deutsche Telekom”, tic, ka “Huawei” ievēro ikdienā godprātības principus,” sacīja ”Bite Latvija” korporatīvās komunikācijas pārstāve Karīna Javtušenko.

Savukārt “Latvijas Mobilais telefons” 5G tīkla būvniecībā neizmantos ”Huawei”, jo turpināšot jau iepriekš izveidoto sadarbību ar “Nokia”, bet “Tele2” vēl tikai rīkos cenu aptauju. Tiek gan uzsvērts, ka “Tele2” no kandidātu loka automātiski vēl neizslēgšot “Huawei”, balstoties tikai uz ASV sacelto ažiotāžu.

”Tele2” korporatīvās komunikācijas pārstāvis Oskars Fīrmanis norādīja, ka ”šobrīd neviens Eiropā neko tādu nav pierādījis, ka “Huawei” ir kaut ko pārkāpis”.

Izvēloties sadarbības partneri 5G ieviešanā, “Tele2” viens no svarīgākajiem aspektiem būšot tehnoloģiju drošība. ”Ja kaut kāds tāds lēmums tiks pieņemts no valsts atbildīgo institūciju puses, tad tas, protams, būs ļoti nopietns signāls, jo tas ietekmēs uzņēmējdarbību. Tas nebūs tikai lēmums Latvijā, tad tas būs “Tele2” lēmums grupā, kā tad šādā situācijā rīkoties,” sacīja Fīrmanis.

Par telekomunikāciju politikas veidošanu atbildīgajā Satiksmes ministrijā uzsver, ka brīvā tirgus apstākļos valstij ir jāievēro tehnoloģisko neitralitāti, tādēļ nevar dot norādījumus privātuzņēmējiem, kuri piegādātāji būtu izslēdzami no tehnoloģiju piegādāšanas. Satiksmes ministrijā (SM) gan atzīst – skaidrības ieviešanai par “Huawei” būtu vajadzīgs Latvijas drošības iestāžu atzinums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SM sakaru departamenta direktors Valters Bajārs gan bilst: ”Mēs gaidītu norādījumus, protams, no Latvijas drošības iestādēm. Ja mēs saņemsim šādus signālus, tad noteikti vērtēsim nozares politikas griezumā, bet citādi”.

Kā LNT TOP10 uzzināja VDD – šobrīd nav kategoriska lieguma izmantot ”Huawei” iekārtas. Tas atkarīgs no katra operatora lēmuma.

”Ņemot vērā pieaugošos kiberdrošības apdraudējumus, VDD aicina ikvienu, tai skaitā, uzņēmējus, iegādājoties tehnoloģijas un IT risinājumus, pievērst pastiprinātu uzmanību informācijas drošības jautājumiem. VDD nerekomendē izmantot tādu uzņēmumu ražotas tehnoloģijas, kuru reputācija ES un NATO dalībvalstīs tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem, publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu vai valsts drošības apdraudējumu,” sacīts VDD atbildē.

Tikmēr par kiberdrošību atbildīgajā AM ieskicē sekas, kādas varētu rasties tiem mobilo sakaru operatoriem vai tehnoloģiju piegādātājiem, kuri iekārtās vai tīkla komponentēs atklātos drošības riski. ”Valsts var pateikt – mēs nelietosim mobilo sakaru operatorus, kuri lieto šādas tehnoloģijas. Tā būs izvēle iepirkumos, ko tad attiecīgi valsts pārvaldes institūcijas var pielietot,” raidījumam LNT TOP10 paskaidroja AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Iespēju liegt piedalīties publisko iepirkumu konkursos potenciāli riskanto tehnoloģiju operatoriem ļauj pirms mēneša grozītie Ministru kabineta noteikumi par drošības standartiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Ministru kabineta noteikumu būtība ir, ka mēs varam sniegt rekomendācijas, uz kādiem principiem valsts pārvaldei būtu jāveido iepirkumi un kādi kritēriji būtu jāizvirza, lai izvairītos no nedrošu tehnoloģiju vai pakalpojumu lietošanas,” piebilst Garisons.

Lai atgūtu reputāciju, ”Huawei” 5. martā Briselē atvērs pastāvīgo kiberdrošības laboratoriju. ”Huawei Technologies Co.” viceprezidents kiberdrošībā Mika Laude sacīja, ka arī Latvija no tā varēs gūt sirdsmieru: ”Laboratorijas mērķis ir testēt “Huawei” ierīces. Valdību un telekomunikāciju operatoru pārstāvji varēs vest savas “Huawei” tehnoloģijas un programmatūru izejas kodus pārbaudei. Pieļauju, ka katras valsts pārstāvji vēlēsies informēt sabiedrību par laboratorijā gūtajiem rezultātiem, tādējādi tie būs publiski”.

Starptautiskajos medijos izskanējuši minējumi, ka ASV valdības un amerikāņu specdienestu kampaņa pret ”Huawei” ir ekonomiskais protekcionisms un reakcija uz to, ka ASV kompānijas zaudē globālajā cīņā par 5G tehnoloģiju ieviešanu. Lai apturētu ASV zaudējumu, notiekot centieni ietekmēt Eiropas valstis atteikties no ”Huawei” lietošanas. Šobrīd gan Eiropas lielvaras lēmušas nepakļauties ASV.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma