Rīgā pulcējas 5G eksperti; paredz pamatīgu tehnoloģiskā progresa lēcienu

2022. gada 29. novembrī 22:04

Piektās paaudzes mobilo tehnoloģiju jomā paredzams milzīgs progresa lēciens. Tāds secinājums izskanējis Rīgā, kur uz īpašu kopāsanākšanu pulcējas 5G tehnoloģiju eksperti no visas pasaules. 5G tehnoloģijas mainīs dzīvi visdažādākajos veidos.

Foruma virstēma šogad ir “Future Life” jeb nākotnes dzīve, un tehnoloģiju vizionāri mēģina ieskicēt digitālās attīstības virzienu un nākotnes tendences globālā līmenī. 5G interneta priekšrocības parastais Latvijas iedzīvotājs jau tagad var izjust, acumirklī lejupielādējot failus, kas agrāk aizņēma ilgāku laiku, taču tie ir tikai “ziediņi”.

“Būtiskākais ir drošāka, ātrāka satiksme pilsētā. Daudzi biznesi, kas tieši saistīti ar konkrēto rīdzinieku – loģistikas biznesā, dažādi pārvietošanās līdzekļu biznesā būs tie, kas lietos 5G tīkla pieejamību. Protams, mūsu izlolotais bērns – metaverse, pilsētas testa vide, kur ļoti ceram radīt Latvijas “vienradžus” virzienā, kas strādās uz metaverse tehnoloģiju attīstību  drošībai, izglītībai, medicīnai,” saka VAS “Elektroniskie sakari” 5G Techritory programmas vadītājs Neils Kalniņš.

Sanākušos uzrunāja premjers Krišjānis Kariņš (JV), uzsverot, ka nākotnē tehnoloģijas, kas vēl tiek izstrādātas, spēs reāllaikā sniegt precīzu informāciju, piemēram, militārajā jomā, parādot, kur ir ienaidnieki. Medicīnā ar tehnoloģiju palīdzību ķirurgi varēs operācijas veikt attālināti.

Kariņš minēja arī savu pieredzi ar metaverse jeb digitālo realitāti – pirms mēneša viņš izgāja virtuālo militāro remontdarbu apmācību armijas poligonā: “Man iedeva virtuālās realitātes brilles – galva nedaudz apreiba, jo es neesmu “geimeris”, tā bija jauna pieredze. Man mācīja, kā salabot armijas transportlīdzekli. Virtuāli kustoties, mainot riepas. Tas bija viegls darbs, jo nekas nebija jācilā! Tad pie īstas automašīnas, virtuālās realitātes brilles man atgādināja, ko es tikko iemācījos, kurus instrumentus izmantot.”

Konferencē Rīgas brīvostas pārvaldnieks informēja, ka jau tagad brīvosta specifiskos uzdevumos izmanto autonomos kuģus, tie gan nav lielizmēra, bet tas šajā jomā ir tikai sākums.

Tieši loģistikā ir lielākais 5G potenciāls – padarīt procesus ātrākus, vieglākus un efektīvākus. Nozarē, kur katra lieka sekunde ir papildu izmaksas, investīcijas 5G tīklā netaupa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Piemēram, saziņa starp lidmašīnas pilotiem un torņiem – ja ir uzticams tīkls, kāds ir 5G, ir daudz mazāka informācijas aizture, kā tas ir parasto bezvadu tīklu,” norāda “Nokia” Skandināvijas un Baltijas biznesa vadītāja Lise Karstensena.

5G skeptiķiem bažas raisa scenārijs – kas notiks, ja tik ļoti uzticoties modernajām tehnoloģijām, pēkšņi pārtrūks elektrības plūsma. Arī par to padomāts.

“Jau šobrīd ir enerģijas rezerves, ģeneratori, kas var nodrošināt elektrību pat uz astoņām stundām,” teic Karstensens.

5G vizionāri atzīst – attīstoties tehnoloģijām, daudzas profesijas pazudīs, vairs nebūs vajadzīgas. Taču tā vietā cilvēki varēs darīt krietni noderīgākus darbus. Tāpat daudz neskaidrību saistībā ar izejmateriālu pieejamību – Krievijas kara, globālo izmaksu lēciena dēļ saražot vajadzīgos mikročipus un mātesplates ir dārgi, un tas var pamatīgi iekavēt iecerētos 5G tehnoloģiju attīstības tempus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm