tv3.lv

Pirmo reizi tiesas sēde pilnībā notiek e‑lietas formātā

Šā gada pirmais dzērājšoferis varētu būt iekļuvis Latvijas tiesu vēsturē, jo ticis notiesāts Latvijā pirmajā e-krimināllietā. Tiesu sistēma jau ilgu laiku pakāpeniski virzās elektronisko lietu formāta virzienā. Tas paātrinās izmeklēšanu un tiesāšanu, kā arī mazinās milzīgos papīra kalnus, kas dažkārt redzami tiesas sēdēs.

Šā gada pirmā dzērājšofera lietu izskatīja Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā.

Tiesas priekšsēdētāja, kura bija šīs lietas tiesnese, īsumā iepazīstina ar e-lietu formātu. Signe Grinberga uzsver, ka 3. janvārī policistu notvertais dzērājšoferis viņiem bija jau zināms, un viņš atzina savu vainu. Tāpēc tiesnese jutās pietiekami droša, lai uzsāktu lietas izskatīšanu e-formātā: “Tā kā viņš jau vairākkārt redzeslokā bijis un tiesāts, un viņam pieredze juridiskā šajā jomā ir, bet joprojām nihilistiska attieksme no viņa puses, viņš turpināja braukt dzērumā ar diezgan lielām promilēm.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

3. janvārī notvertais dzērājšoferis vēl nepaguva pēc 48 stundām iznākt no policijas izolatora, kad e-formāta tiesas ietvaros prokurors jau bija iepazinies ar policijas paveikto.

Izmeklēšanas prokurors izceļ to, ka e-formāta tiesas krietni paātrina informācijas apmaiņu. Vēl kamēr policija veic savas darbības, pratina, pievieno lietai iesniegumus, prokurors tajā visā jau var ielūkoties un arī iesaistīties.

“Uzraugošais prokurors var ieiet savā prokuratūras informācijas sistēmā, ieiet lietā, uzreiz redzēt šos dokumentus. Līdz ar to nav šis te, ka izmeklētājs savāc, apkopo lietu, tad mums viņa jāpieprasa, viņš viņu ved, mēs viņu lasām, tad mēs sūtām atpakaļ. Šis te laika limits, kā lieta tiek nodota starp iestādēm, ir piecas minūtes,” norāda izmeklēšanas prokurors Kaspars Andruškins.

Pateicoties iespējai ātri iepazīties ar materiāliem, sākumā minētais dzērājšoferis notiesāts jau 13. janvārī, tās ir desmit dienas pēc tam, kad viņu notvēra policija.

Tiesu administrācijas informācijas sistēmu eksperts norāda, ka e-formāta lietas kļūst iespējamas, jo ir izveidota apvienojošā sistēma. Tā izveido drošu informācijas apmaiņu četrās iestādēs – tiesās, prokuratūras, ieslodzījumu vietu pārvaldē un probācijas dienestā, kur jau bija savas digitālas datubāzes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tās ir visas šīs te pamatdarbības sistēmas, par kurām minējām, kur ir savs process, bet mēs izveidojām vienoto e-lietas koplietošanas risinājumu platformu, kas ļauj starp šīm sistēmām apmainīties ar datiem,” skaidro TA informācijas sistēmu un tehnoloģiju departamenta direktora vietnieks Jorens Liopa.

Šā gada pirmajam e-formātā notiesātajam dzērājšoferim tiesa piesprieda divus gadus un trīs mēnešus reālu brīvības atņemšanu. Arī šos dokumentus Ieslodzījumu vietu pārvalde saņems elektroniski, cietums varēs laikus sagatavot vietu notiesātajam, negaidot, kad kurjers atvedīs mapi ar papīra dokumentiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm