Pieci veidi, kā ”ChatGPT” var palīdzēt ietaupīt laiku un atvieglot ikdienu

Ikvienam cilvēkam laiku pa laikam piezogas slinkums. Negribas domāt, ko ēst vakariņās, kur aizbraukt brīvdienās vai kādu filmu skatīties. Negribas plānot ceļojumu vai burties cauri visai tīmeklī atrodamajai informācijai par labākajiem treniņu plāniem un uzturu. Par laimi, 21. gadsimtā ir pieejams mākslīgais intelekts, kas to acumirklī var izdarīt tavā vietā. Viss, kas no tevis tiek prasīts – pēc iespējas precīzākas norādes un vēlmes.

22. martā 8:39

Pērnā gada novembrī, kad mākslīgā intelekta čatbots “ChatGPT” pirmoreiz nonāca publiskā lietošanā, tas strauji vien kļuva populārs. Cilvēki visā pasaulē steidza ar to “spēlēties”, lai atklātu tā sniegtās iespējas. Valodas tehnoloģija izmantota joku un prezidenta jaungada runu rakstīšanai, mājaslapu un datorspēļu programmēšanai, diplomdarbu radīšanai u. tml. Taču pie “ChatGPT” iespējams vērsties ne tikai garlaicības brīžos, bet arī ikdienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raksta turpinājumā “tv3.lv” piedāvā piecus (sadalot sīkāk, pat sanāk seši) veidus, kā ikviens var atvieglot savu ikdienu, izmantojot “ChatGPT”.

Palīgs pie plīts

Lai gan pavārgrāmatās un pierakstu kladēs vēl aizvien veramies, lai atrastu iemīļotās receptes vai to, cik gramu sviesta vajadzīgi gaisīgajai vecāsmātes ābolmaizei, lielākoties ēdiena pagatavošanas sastāvdaļas un soļi tiek iedrukāti “Google” meklēšanas lodziņā vai, piemēram, jautāti “Siri”.

Pēc tam atliek vien izvēlēties, kuram recepšu portālam uzticēties, un piedāvājumu ir gana.

Taču portāli un blogi arī vēlas nopelnīt un paturēt izsalkušo lasītāju lapā pēc iespējas ilgāk. Tādēļ pirms miltu gramiem un eļļas mililitriem lasītājam bieži vien tiek piedāvāta tonna “ūdens”, proti, pirms pašas receptes izstāstīti dažādi stāsti, kādēļ tā ir lieliska ballītēm, kādēļ ēdiens ies pie sirds bērniem un kā autors to gatavojis pirmoreiz.

“ChatGPT” piedāvā “nebraukt uz Rīgu caur Daugavpili” un ķeras pie lietas uzreiz – iespējams, pirms sastāvdaļu un soļu nosaukšanas čatbots pamanīsies iestarpināt vienu teikumu, par pašu ēdienu, taču recepte ir kā uz delnas, bez runāšanas aplinkus.

Mēģinājām noskaidrot, kā “ChatGPT” piedāvās pagatavot ukraiņu boršču. Jautājam angļu valodā, pēc dažām sekundēm jau atbilde, novēlot arī labu apetīti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ceļojumu plānotājs

Atvaļinājumu gaida un mīl vairums, taču ne visiem patīk brīvdienas arī izplānot, it īpaši, ja iecerēts nedēļu vai ilgāk pavadīt ārvalstīs vai citās aktivitātēs. Arī šajā uzdevumā iespējams talkā ņemt mākslīgo intelektu.

Čatbotam iedodot pēc iespējas precīzākas norādes, tas atbildē spēj sagatavot pat līdz smalkākajai niansei izstrādātu ceļojuma plānu. “ChatGPT” var nosaukt ceļojuma veidu, ilgumu, galamērķi, budžetu, īpašas prasības, piemēram, nepieciešamās ērtības, u. tml. Savukārt jau pēc dažām minūtēm mākslīgais intelekts ar lielāko prieku tavā vietā būs izstrādājis atpūtas plānu.

Piemēram, ja vasarā plānots desmit dienu ceļojums uz Dolomītu kalniem Itālijā, kur iecerēts doties ar auto, “ChatGPT” nevilcinoties spēj ieteikt maršrutu, tostarp iesakot arī apskates objektus konkrētajā pieturpunktā. Tāpat čatbots ik pa laikam atgādina – tā kā ceļš ar auto ir visai garš, nedrīkst aizmirst par atpūtas brīžiem un kāju izlocīšanu. Bet atbildes beigās novēl lielisku ceļojumu.

Personīgais treneris un uztura konsultants

Fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs ir divi no vairākiem priekšnosacījumiem, lai cilvēks būtu vesels un ar sevi apmierināts. Domājot par tā saucamo vasaras sezonu, izvēlamies doties uz trenažieru zāli, vērsties pie personīgā trenera vai vismaz ieteikumus sevis uzturēšanai formā uzmeklējam “Google”. Lai arī tie visi ir labi varianti, arī “ChatGPT” var izmantot kā personīgo treneri.

Līdzīgi kā citos izmantošanas veidos, arī šeit savās vēlmēs, proti, mērķos, jābūt tik precīzam un niansētam, cik iespējams, jo tikai tā čatbots spēs izveidot treniņu plānu vai ieteikt nodarbes tieši tev.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piemēram, šogad 6. un 7. maijā norisināsies Rīgas maratons. Ja esi skrējējs iesācējs un tikai tagad sāc nopietnāk trenēties, mākslīgais intelekts var palīdzēt izstrādāt treniņu programmu, lai tu sasniegtu nosprausto mērķi. Angļu valodā lūdzam čatbotam izstrādāt sešu nedēļu treniņu plānu, kuram jāpalīdz sagatavoties pusmaratonam.

“ChatGPT” sāk ar to, ka tik salīdzinoši īsā laikā sagatavoties pusmaratonam (21 kilometra skrējienam) ir izaicinājums, taču iespējams. Tālāk tiek piedāvāta visai detalizēta treniņu programma katrai nedēļai un dienai, norādot, cik jūdzes jāskrien, kad jāatpūšas, bet kad jāveic cita veida treniņš.

Savukārt beigās čatbots piekodina, ka skrienot nedrīkst aizmirst par ūdens dzeršanu, kā arī vienmēr jāieklausās savā ķermenī.

Tiesa, fiziskās formas, tostarp veselības, uzlabošana nav iedomāja bez uztura sakārtošanas. Arī šajā jautājumā iespējams vērsties pie čatbota. Te vēlreiz jāpiekodina, ka, tam iedodot pēc iespējas detalizētākas prasības, iespējams atbildē arī saņemt tieši tavām vajadzībām atbilstošāku atbildi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tā kā lūdzām ieteikt treniņu plānu pusmaratonam, angļu valodā vaicājām arī pēc uztura ieteikumiem, gatavojoties 21 kilometra skrējienam. Mākslīgais intelekts atbildē iesaka sabalansētu uzturu, nosaucot arī produktu piemērus, kurus iekļaut ēdienkartē. Tāpat pastāsta, ko vislabāk ēst pirms treniņa, kā uzturēt enerģiju skrējiena laikā, bet kā ieturēties pēc fiziskajām aktivitātēm.

Arī šajā atbildē mākslīgais intelekts mudina atcerēties ieklausīties savā ķermenī un uztura plānu pielāgot tā vajadzībām.

Neskopojas ar ieteikumiem

Pēc iepriekšējām atbildēm jau noprotams, ka “ChatGPT” spēj sniegt ieteikumus par teju jebko. Taču, ja treniņa programma, uztura plāns vai ceļojums vislabākajam ieteikumam prasa maksimāli detalizētu informāciju, pie mākslīgā intelekta var vērsties arī slinkuma brīžos ar pavisam vienkāršiem lūgumiem pēc ieteikumiem.

Piemēram, nezini, ko šovakar pagatavot vakariņās? Nekādu problēmu – čatbots īsā mirklī ieteiks vairākas receptes. Vakarā pēc darba vēlies paskatīties kādu latviešu filmu? Lūk, piecas no labākajām pašmāju filmām (“ChatGPT” var ieteikt arī bezmaksas straumēšanas servisus). Nedēļas nogalē gribi kaut kur aizbraukt, bet ne tālāk kā 100 kilometru rādiusā no Rīgas? Te būs pieci galamērķi un to ievērojamākie apskates objekti.

Šādi iespējams saņemt ieteikumus teju pilnīgi visam – seriāliem, šoviem, grāmatām, hobijiem u. tml. Kas patīkami – čatbots spēj sniegt ieteikumus par jebko pasaulē, tostarp arī Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Angļu valodas lietpratējs

Lai arī Latvijā ikdienas saziņa darba vietā, veikalā, ģimenē un citviet galvenokārt notiek latviski, vairumam neiztikt arī bez angļu valodas zināšanām. Laika gaitā svešvalodu prasmes izkopjam, tomēr ne vienmēr savu domu spējam noformulēt pareizi vai saziņas partnerim atbilstošā stilā. Arī šajā ziņā talkā var nākt “ChatGPT”.

Iespējams, tev jāsazinās ar augstskolu kādā “Erasmus+” projektā, jāraksta ārvalstu biznesa partnerim, jānosūta ziņa ārvalstu paziņam vai “Airbnb”. Ja pašam trūks zināšanu vai ideju, kā izteikties pilnvērtīgāk un patīkamāk, mākslīgais intelekts spēs palīdzēt.

Šie, protams, nav vienīgie veidi, kā ikdienā mākslīgā intelekta čatbotu varam izmantot savā labā, tostarp ideju ģenerēšanā, e-pastu rakstīšanā, tekstu tulkošanā, jaunu iemaņu apgūšanā, stila padomu saņemšanā u. tml. Iespēju ir ārkārtīgi daudz, katram vien jāatrod tas, kas viņa ikdienā no visa var noderēt vislabāk. “ChatGPT” spējas vari izmēģināt, klikšķinot šeit.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm