tv3.lv

Pieaudzis uzbrukumu skaits viedierīcēm mājsaimniecībās

Krietni pieaudzis uzbrukumu skaits privātajiem datoriem, maršrutētājiem, viedajiem televizoriem un citām iekārtām, kas ir pieslēgtas internetam, – par to ziņo informācijas tehnoloģiju uzraugi Latvijā “Cert.lv”.

Informācijas tehnoloģiju speciālisti norāda, ka lielāko vairumu uzbrukumu iedzīvotāji var atvairīt ar elementāru piesardzību.

Televizors, ledusskapis, apkures sistēma, nerunājot jau par ierastajiem datoriem. Arvien vairāk iekārtu tiek pievienotas internetam.

“Cert.lv” vadītāja Baiba Kaškina nesen vienā no “900 sekunžu” rīta raidījumiem norādīja, ka jebkurai iekārtai ar pieeju pasaules tīklam ir jābūt drošai. Krāpnieku skatījumā veiksmīgo uzbrukumu skaits diemžēl pieaug. Satraucoši tas it tāpēc, ka, iegūstot piekļuvi vienai iekārtai, uzbrucēji iegūst piekļuvi visām mājsaimniecības iekārtām.

“Iekārtas, kas tiek pieslēgtas internetam un nav pienācīgi aizsargātas, tiek izmantotas uzbrukumiem citām iekārtām. Un tā ir realitāte, kas notiek ne katru dienu, bet var teikt visu laiku,” norāda Kaškina.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” aprēķini liecina, ka pandēmijas laikā minēto uzbrukumu skaits pieaudzis pat par trešdaļu.

“Ir labs teiciens – septiņas reizes nomēri un vienu reizi nogriez, tas pats attiecas uz digitālo vidi,” “Tele2” pārstāvis Oskars Fīrmanis atgādina, ka, veicot pat šķietami sīkas darbības, ir jāatceras par drošību. Piemēram, “Tele2” pieredze liecina, ka daudzi cilvēki viedā televizora lietotnes ielādē no nepārbaudītām adresēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ļoti būtiski ielādēt no drošām vietnēm, piemēram, no “Google Play” vai “Apple Store”. Tur tā garantija, ka šīs lietotnes ir drošas un pārbaudītas, ir krietni lielāka,” norāda Fīrmanis.

Tāpat arī daudzi grēko, neveicot programmatūras atjaunošanu. Atjauninājumi parasti tiek piedāvāti, lai uzlabotu lietotņu darbības kvalitāti arī drošības jomā.

“Latvijas Mobilā telefona” (LMT) drošības dienesta direktors Egons Bušs norāda, ka WiFi ir nedrošs, internets pa vadu ir drošāk. Taču, ja nav iespējas katrai iekārtai pievienot vadu vai mobilā interneta SIM karti, tad vismaz vietējo mājas WiFi vajadzētu sadalīt. Tas nozīmē, ka, piemēram, novecojošāko jeb nedrošāko iekārtu pieslēgt viesu WiFi tīklam.

“Lielākoties visi mūsdienu maršrutētāji to pieļauj, izveido atsevišķu tīklu, un tā ievainojamā, apdraudamā iekārta pie citām netiek,” skaidro Bušs.

Svarīgi, lai krāpnieki, ielaužoties vienā no iekārtām, nespēj piekļūt arī visām pārējām. Visi tehnoloģiju eksperti, protams, atgādina par piekļuves parolēm, kas jāveido drošas un ik pa laikam jāatjauno.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm