tv3.lv

Nākotnes tehnoloģijas jāveido ne tikai droši, bet arī atbildīgi

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijām attīstoties, arvien vairāk nākotnē jādomā ne tikai par drošu, bet arī atbildīgu tehnoloģiju veidošanu, trešdien kiberdrošības konferencē “Kiberšahs” sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

2019. gada 2. oktobrī 22:49

Viņš norādīja, ka IKT industrija strauji attīstās un tāpēc ir svarīgi vērst uzmanību kibertelpas stiprināšanā, lai pasargātu sabiedrību no bīstamiem riskiem. Tehnoloģijas vairs nav individuāla nozare – tā iekļauj arī citas nozares, kurās kiberdrošība kļūst arvien aktuālāka, teica Levits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Levits akcentēja, ka cilvēce ir iesaistīta kognitīvā karā, kurā kibertelpa ir instruments un stratēģiskā komunikācija ir metode, lai manipulētu ar sabiedrību. Tāpēc tehnoloģijas ir jāattīsta un jāpilnveido tā, lai demokrātiskā un brīvā valstī būtu pasargāts ikviens, sacīja prezidents.

Viņš piebilda, ka “fake news” jeb viltus ziņas ir viens no veidiem, kā ietekmēt sabiedrības apziņu, taču kognitīvais karš ir manipulācija ar iedzīvotāju “sirdīm un prātiem”. “Mums ir jābūt modriem,” uzsvēra Levits.

Kā norādīja Levits, drošai cilvēka dzīvei ir nepieciešama demokrātiska valsts, kas vienlaikus ir arī tehnoloģiski droši attīstīta. “Digitālā noturība ir tehnoloģijas nozares rokās. Kiberriski ir bīstami un tiem ir jābūt gataviem. Iespējams, nākamajā sabiedrībā tehnoloģijas noteiks cilvēka dzīvi un nāvi un to ietekme cilvēces dzīvē palielināsies arvien vairāk. Mums ir jāizglīto sabiedrība un jāveicina tās kritiskā domāšana, apziņa, lai nekļūtu par tehnoloģijas upuriem,” viņš atzina.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) sacīja, ka tehnoloģiju jomā svarīgi veidot tādas inovācijas, kas izskauž “tumšās puses” tehnoloģijas. “Man kā ministram ir jādomā, kā samazināt kiberriskus ik dienu. Kiberdrošība ir viens no vissvarīgākajiem aizsardzības veidiem – tāpat kā brīvība, arī kiberdrošība nevar būt par daudz,” viņš pauda.

Pabriks norādīja, ka neraugoties uz visām labajām lietām, ko ir devušas informācijas tehnoloģijas, mums jāspēj novērtēt arī šo efektu ēnas pusi. “Tāpēc jautājums ir par to, kā izmantot šo tehnoloģiju labās īpašības tā, lai ēnas puses mūs neietekmētu,” par ministra sacīto aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš arī piebilda, ka nākotnē līdz ar tehnoloģisko izaugsmi ir jādomā arī par sabiedrības drošības palielināšanu.

Svarīgi nodrošināt, lai neveidotos pretruna starp strauji augošo informācijas tehnoloģiju izmantošanu un sabiedrības vērtībām, kas veidojušās vairākus simtus gadus, sacīja ministrs. “Te rodas jautājumi par tiesībām uz privātumu, par demokrātiju, kurā mūsu pilsoņi ņem nevis vienkāršu līdzdalību, bet piedalās patstāvīgi, apzinoties, ko tieši viņi dara,” teica Pabriks.

LETA jau ziņoja, ka 2. un 3.oktobrī Rīgā notiek kiberdrošības konference “Kiberšahs 2019”.

“Kiberšahs 2019” organizē Informācijas sistēmu audita un vadības asociācijas (ISACA) Latvijas nodaļa sadarbībā ar mobilo sakaru operatoru “Latvijas mobilais telefons” un fondu “Dots”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm