tv3.lv

Latvijai mēnesī jāatvaira 150–200 kiberuzbrukumu

Mēs dzīvojam kara apstākļos, un šoreiz runa nav par to karu, kas notiek Ukrainā vai Tuvajos Austrumos – tas ir kiberkarš, kurā Latvija ik mēnesi spiesta atvairīt vidēji 150–200 uzbrukumu. Uz pasaules fona tas, protams, nav daudz, taču izaicinājums mūsu IT ekspertiem nav vienkāršs. Jo īpaši tāpēc, ka šajā jomā Latvijā katastrofāli trūkst darbinieku.

2016. gada 7. martā 19:19

Interneta vietnē map.norsecorp.com gluži kā tādā videospēlē tiešsaistē var vērot kiberuzbrukumus, kas reālā laikā notiek visā pasaulē. Nepārspēts hakeru mērķis ir Amerikas Savienotās Valstis. Bultas lido gan no Ķīnas, gan Peru un Eiropas, gan pašas ASV iekšienē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas ir reāls karš, uz kura fona Latvija izskatās kā miera osta. Pie mums katru dienu notiek ap 7 hakeru uzbrukumiem, kas mēnesī nozīmē līdz pat 200 mēģinājumiem uzlauzt dažādas IT sistēmas. Aptuveni 10 līdz 15 no tiem vērsti pret valsts iestādēm un variē no šķietami nevainīgas mājaslapu izķēmošanas līdz jau bīstamākai datubāzu uzlaušanai. Tos atvairīt vai vismaz nokopt sekas jau pēc pastrādāta nozieguma ir Aizsardzības ministrijas un IT drošības ekspertu CERT.LV uzdevums.

Baiba Kaškina, CERT.LV vadītāja:

Diemžēl mēs strādājam nozarē, kurā vienmēr esam soli iepakaļ noziedzniekiem. Mērķis ir neatpalikt pārāk tālu. Kopumā situācija CERT.LV ir ļoti laba, finansiāli ir iespēja paplašināt komandu. Lielākās grūtības sagādā jaunu speciālistu atrašana.

Darbinieku trūkums ir tik katastrofāls, ka CERT.LV darbā ņem pat studentus un tērē laiku un līdzekļus, lai viņus apmācītu.

Aizsardzības ministrijas Nacionālās kiberdrošības politikas nodaļas vadītāja Ieva Ilvesa uzskata – jo vairāk klātesoša valsts kļūst digitālajā vidē, jo vairāk kļūst uzbrukumu, taču izsekot, no kurienes tie nāk, nemaz neesot tik vienkārši.

Ieva Ilvesa, Aizsardzības ministrijas Nacionālās kiberdrošības politikas koordinācijas nodaļas vadītāja:

Arī tehniskie darbinieki nemācēs Jums pateikt, no kurienes nāk uzbrukumi Latvijai. Tie var šķist nākam no ārpuses, lai gan patiesībā veidoties iekšienē un būt nesaistīti ar ģeogrāfisko lokāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts un arī privātā drošība interneta vidē ir viena no galvenajām tēmām IT nozarē. Ir sākusies jau septītā e-prasmju nedēļa, un tās organizatorei, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidentei Signei Bāliņai prieks, ka vairs nav jāmāca, kā ieslēgt datoru: “Kad pirms septiņiem gadiem rīkojām pirmo e-prasmju nedēļu, runājām, cik daudz ir tādu, kas nav izmantojuši datoru un internetu. Pat skaitījām!” Bāliņa secina, ka e-prasmju nedēļas Latvijā kļūst gudrākas.

Foto

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm