Saturs turpinās pēc reklāmas

Latvijā šoruden atklās 15 miljonus eiro vērtu Ķīnas gēnu inženierijas milža BGI ražotni

Novembrī Latvijā iecerēts atklāt Ķīnas gēnu inženierijas milža – kompānijas BGI – ražotni. Latvijas amatpersonas cer, ka šī 15 miljonu investīcija kalpos par piemēru arī citiem uzņēmumiem, ka ieguldīt Latvijā ir vērts.

2019. gada 28. septembrī 19:37

Šonedēļ uzņēmuma dibinātājs, Ķīnas miljardieris, bija ieradies projektu apraudzīt.

BIG jaunā ražotne atradīsies industriālajā zonā “Lidostas parks”. Līdzās tādiem uzņēmumiem kā ELKO un “Printful”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Kompāniju “BGI Genomics” kotē Šendzeņas akciju biržā, un tās vērtība sasniedz teju četrus miljardus eiro. Uzņēmuma pamatnodarbe – ar gēnu inženieriju saistīta pētniecība, lai tālāk rezultātus pielietotu tādās jomas kā vides aizsardzība, veselība, lauksaimniecība un citas.

BGI prezidents un dibinātājs Vangs Žiaņs ir viens no bagātākajiem Ķīnas iedzīvotājiem, saņēmis daudzus apbalvojumus par izcilību zinātnē. Projektu īstenošanā sadarbojas ar Bila un Melindas Geitsu fondu.

Šonedēļ viņš bija ieradies Latvijā, lai klātienē aplūkotu netālu no lidostas “Rīga” topošo gēnu sekvencēšanas iekārtu ražotnes un laboratorijas projektu, kurā investēti 15 miljoni eiro un kurā nodarbinās 80 cilvēku.

TV3 Ziņām Vangs Žiaņs skaidroja, ka iecerējis ar gēnu pētniecības palīdzību nodrošināt visiem pasaules iedzīvotājiem garāku un veselīgāku mūžu. “Cilvēka dzīvības pamatā ir DNS, gēni. Lai gēnus atkodētu, vajag ļoti, ļoti attīstītu tehnoloģiju. Iepriekš šādas iekārtas ražoja tikai ASV un Apvienotajā Karalistē, tagad Ķīna kļuvusi par lielāko spēlētāju šajā jomā.”

Latvijā saražotās sekvencēšanas iekārtas paredzēts eksportēt uz Āfriku, Tuvajiem Austrumiem un citām Eiropas Savienības valstīm. Vienas šādas iekārtas cena svārstās no 200 000 līdz pusmiljonam eiro. Paredzēts arī izvērst sadarbību ar Latvijas augstskolām un zinātniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) skaidro, ka piesaistīt tik vērienīgu kompāniju kā BGI Latvijai bija liels izaicinājums un prasīja divus gadus. Lai iepazīstinātu Vangu Žiaņu ar Latviju, viņš pats vests sēņot.

“Es saņēmu zvanu, kur teica: “Sveiki! Esam no Latvijas!”. Es prasīju: “No kurienes?”. Sākumā bija nedaudz dīvaini, prasīju, vai tiešām viņi ir ieinteresēti šādā projektā Latvijā? Tomēr viņi bija ļoti uzstājīgi. Pēc dažiem mēnešiem es atbraucu uz Latviju, sapratu, cik skaista valsts, un nospriedu, kāpēc ne?” turpina Žiaņs.

“Mums jau vajag ne tikai naudu, bet arī zīmolus, lai arī citiem var stāstīt, ka mūs izvēlas ne tikai tāpēc, ka šeit var lēti ražot, bet tāpēc, ka esam gudra valsts. Vislabāk to apliecina uzņēmumi, kuri ar naudu nobalsojuši par ticību Latvijai,” uzsver LIAA direktors Andris Ozols.

Sagaidāms, ka BGI ražotni Latvijā atklās novembrī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas