tv3.lv

Eksperti: E‑vēlēšanu iegūtie labumi neatsvērs riskus

Desmit tūkstoši cilvēku portālā “Manabalss” ar savu parakstu pauduši atbalstu interneta vēlēšanu ieviešanai Latvijā. Atbildīgā Saeimas komisija nolēmusi šo jautājumu atstāt izlemšanai nākamajam parlamentam. Tikmēr informācijas tehnoloģiju eksperti kategoriski iebilst pret vēlēšanu organizēšanu internetā.

2014. gada 24. septembrī 20:25

Viens datora peles klikšķis un izvēle vēlēšanās ir izdarīta. Tāds ierosinājums likts uz Saeimas Mandātu, Ētikas un iesniegumu komisijas galda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Parakstu vākšana portālā “Manabalss” par interneta vēlēšanām tika sākta pirms trīs gadiem. Nepieciešamais atbalsts tagad iegūts un ierosinājums būs jāskata parlamentā. Taču informācijas tehnoloģiju nozares eksperti pret e-vēlēšanu ideju ir noskaņoti kritiski un brīdina deputātus, ka iegūtie labumi neatsvērs riskus.

Interneta vēlēšanu sistēma jau pirms vairākiem gadiem ieviesta Igaunijā, taču Latvijas datorzinātnieki to dēvē par vecu zeķi ar caurumiem. Vēlēšanu rezultātus bijis iespējams viltot katrā no posmiem. Turklāt tagad jāņem vērā arī starptautiskā situācija.

Parakstu vākšanas viens no iniciatoriem ir aktīvs politikas zinātnes students. Viņš intervijā LNT ziņām saka, ka vēlējies, lai Latvijā tiek strādāts pie interneta vēlēšanu ieviešanas, tomēr atzīst, ka balsošanai ir jābūt pilnīgi drošai.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs šodien Saeimas deputātiem norādīja, ka viņam kā administratoram jānodrošina tikai vēlēšanu tehniskā puse. Tomēr personīgā pieredze liecinot, ka papildu balsošanas iespēju, ko dod internets, var panākt arī mazāk riskantos veidos.

Vai un kad Latvijā varētu ieviest elektronisko balsošanu – šodien Saeimas komisija par to vēl nesāka lemt, jautājumu atliekot uz nākamo nedēļu. Bet gala vārds par to būs jāsaka jau jaunajai Saeimai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm