tv3.lv

Bitcoin – virtuālā nauda un organizētās noziedzības aizsegs?

Reti kurš datorlietotājs nebūs dzirdējis par jaunu vīrusu, kas nošifrē visus failus. To atkodēšana ir par maksu, un ne jau eiro vai dolāros, bet virtuālās pasaules naudā – Bitcoin. Lai gan šo ”naudu” pasaulē pieņem ne viens vien uzņēmums, arī Latvijas airBaltic, tā ir nauda, kas nepatīk nevienai valdībai un bankai.

2015. gada 9. martā 13:40

Definīcija saka, – par naudu var uzskatīt jebkuru priekšmetu, ko cilvēki savstarpēji akceptē kā maksājuma līdzekli apmaiņai par precēm un pakalpojumiem. Reiz tie pat bija gliemežvāki un lopi. Šobrīd internetā nu jau sesto gadu ir jauna virtuālā valūta, ko nevar ne aptaustīt, ne makā ielikt un par kuru liela daļa iedzīvotāju pat nenojauš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja parasto naudu drukā tipogrāfijā, tad pilnībā saprast digitālās valūtas tehnoloģisko aizmuguri drīzāk var novest jūs trakomājā. Virtuālā nauda ir jaudīgu datoru radītas unikālas ciparu kombinācijas, kurām cilvēki internetā ir vienojušies piešķirt finansiālu vērtību.

”To ir radījuši matemātiķi, nevis Rokfelleri ar izsitējiem vai vēl kaut kas, bet tur ir vienkārši sausa matemātika apakšā. Līdzīga matemātika ir kriptogrāfijā, ko lietojam elektroniskajos ciparu parakstos,” stāsta LU Datorikas fakultātes lektors Leo Truškāns.

Vadošā no interneta digitālajām valūtām ir Bitcoin. Tās pirmsākumos katrs pat ar mājas datoru speciālā programmā varēja radīt savu Bitcoin. Tagad gribētāju saradies tik daudz, ka elektrības rēķins, darbinot datorus, būs lielāks nekā finansiālais ieguvums, atrodot vēl nebijušu matemātisko virknējumu.

Urbānā leģenda vēsta, ka Bitcoin radījis kāds japānis 2008. gadā pēc tam, kad banka atņēmusi visus īpašumus un apķīlāja kontus. Viņš izdomājis radīt alternatīvu naudas sistēmu tieši internetā, kas nepakļautos nevienai centralizētai uzraudzībai un valdības kontrolei.

Te loma ir tikai pašiem interneta lietotājiem, cik lielu vērtību viņi piešķir vienam Bitcoin. Tas viss ir tik tālu jau attīstījies, ka ir pat interneta biržas, kuras pērk un pārdod Bitcoin apmaiņā pret tradicionālajām valūtām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šonedēļ viens Bitcoin maksāja 240 eiro. Var arī saskaldītākās daļās. Bitcoin spožums un posts vienlaikus ir tā anonimitāte, kuras dēļ Eiropas Centrālā banka, un tātad arī Latvijas Banka un Finanšu un kapitāla tirgus komisija, neatzīst digitālo valūtu par oficiālu un legālu maksāšanas līdzekli.

”Tā kā viņi netiek uzraudzīti, nav jāpakļaujas nekādiem regulējumiem, līdz ar to, ja cilvēkam rodas problēmas ar savu Bitcoin transakciju, viņš nav aizsargāts, viņam nav, pie kā vērsties. Tas arī ir galvenais risks patērētājam,” stāsta FKTK vecākā juridiskā konsultante Guna Dirveika.

Darījumi ar Bitcoin valūtu ir tik ļoti noslepenoti un nošifrēti internetā, ka neviens nevar uzzināt, kādas personas un ko tieši pērk un pārdod. Digitālā nauda tamdēļ ir melnās ekonomikas sastāvdaļa, jo anonīmos Bitcoin var pārvērst pēc tam reālā naudā.

To plaši izmanto arī interneta hakeri, un tas jau notiek arī Latvijā. Viņi piespiež savus upurus pirkt un pārskaitīt digitālo valūtu. Valsts policija ir bezspēcīga noskaidrot, kas tieši slēpjas aiz virtuālās naudas saņēmēja. Policijā šobrīd saņemtas 12 sūdzības.

Var izklausīties nenopietni, ka daļa interneta lietotāju piešķīruši naudisku vērtību matemātikas algoritmiem un nav pat tradicionālajai naudai raksturīgais segums zeltā, bet šī digitālā valūta iespiežas arī uzņēmējdarbībā Latvijā. AirBaltic bija pati pirmā aviokompānija pasaulē, kas pērn jūlijā sāka pieņemt Bitcoin kā maksāšanas līdzekli par biļešu pārdošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

AirBaltic korporatīvo komunikāciju prezidents Jānis Vanags:

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Tiklīdz mēs izziņojām, ka pieņemam Bitcoin, Centrālā banka un vairāki regulatori steidzās izplatīt publiskus brīdinājumus, ka no Bitcoin ir jāuzmanās. Mums šis ir pilnīgi drošs darījums, jo neuzņemamies to konvertācijas risku. Mums ir partnerkompānija, kas nodarbojas tieši ar šo konvertāciju, tieši tāpēc esam izveidojuši tādu sistēmu, kuru mēs varam droši aizstāvēt gadījumos, vai nu Centrālā banka vai regulatori izvēlas mūs kritizēt.

AirBaltic ignorēja Latvijas Banku un FKTK. Pusgada laikā par biļetēm ar Bitcoin samaksājis nepilns tūkstotis cilvēku. Tas gan esot maz, ņemot vērā, ka katru dienu aviokompānija var tirgot 15 tūkstoši sēdvietu.

No airBaltic iedvesmojās arī Vecrīgas bārs Spot Cafe, kas pēc LNT TOP10 informācijas ir vienīgā izklaides vieta Latvijā, kas par maksāšanas līdzekli pieņem Bitcoin kriptovalūtu. Ieviesa pērn oktobrī. Pagaidām šeit tas ir vēl mazāk populārs norēķinu veids nekā airBaltic, bet bāra vadība saka – Bitcoin ir uzņēmējiem daudz draudzīgāks nekā tradicionālo banku pakalpojumi.

Viens no Bitcoin entuziastiem Latvijā ir Rihards Gailums, kurš redz Bitcoin kā svarīgu maksāšanas līdzekli Latvijas eksportētāju un importētāju uzņēmumiem sadarbībā ar Āfrikas un Āzijas valstīm.

Uz Riharda semināriem par kriptovalūtu nāk vidēji 80 cilvēku mēnesī. Digitālās valūtas anonimitātes dēļ nav iespējams gan pateikt, cik daudzi Latvijas iedzīvotāji caur savām tradicionālajām interneta bankām pārskaita naudu uz digitālās valūtas biržām Bitcoin iegādei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Banka un regulators FKTK nav arī pat centušies noskaidrot, vai maksājumu saņēmēju vidū figurē Eiropā zināmākās Bitcoin biržas. Tiesa gan, kad cilvēki vēlas pārvērst Bitcoin atpakaļ uz eiro, anonimitāte var zust.

Taču, no otras puses, visas savas bagātības pārvēršana Bitcoin var pasargāt tos cilvēkus, kuriem draud īpašumu apķīlāšana, tradicionālo bankas kontu aresti. Ja uzkrājumi pārvērsti Bitcoin, tiesas un parādu piedzinēji pie digitālās valūtas kontiem klāt netiek.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm