Latvijas uzņēmumu digitālajā drošībā pamatīgi robi; astoņi no desmit uzņēmumiem "iekrīt lamatās"

Latvijas uzņēmumos pamatīgi pieklibo kiberdrošība. Tā secinājusi Digitālās drošības alianse, kas sarīkojusi neparastu eksperimentu. Uzrunāti desmit uzņēmumi, kuri piekrituši pārbaudīt savu drošību, ļaujot kļūt par kontrolētu hakera uzbrukuma objektiem. Astoņos no desmit gadījumiem uzņēmumu darbinieki atvēruši nezināmus failus, kas varēja būt inficēti, un radīt milzu zaudējumus.

2017. gada 7. februārī 19:54

Tie laiki, kad noziedznieki internetā izlikās par Nigērijas prinčiem un lētticīgiem ļautiņiem piedāvāja viltus mantojumu miljonus, lielākoties ir pagājuši, saka Digitālās drošības aliansē. Tagad hakeri izmanto krietni rafinētākas metodes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Upuri galvenokārt ir uzņēmēji. Viens veids, kā iekļūt uzņēmumu datorsistēmās, ir izsūtīt viltus e-pastus ar pievienotiem failiem, zem kuriem slēpjas vīrusu vāceles. Piemēram, e-pasts ar pievienotu CV vai kādu citu dokumentu, kas tiek lejupielādēts. Šāds kontrolēts eksperiments tika veikts, sadarbojoties ar desmit Latvijā zināmiem uzņēmumiem.

FOTO: Foto: LETA

“Divos gadījumos bija augsts risks. Darbinieki pat atdeva savas paroles, ja otrā pusē būtu īsts ļaundaris, varētu kontrolēt IT sistēmas, datus. Astoņos no desmit gadījumiem darbinieki uzspieda uz “linka”, kas varētu būt šifrējošā vīrusa “links”. Var tikt nošifrēti dati, par kuriem prasa izpirkuma maksu,” atklāj Marta Krivade, Digitālās drošības alianses vadītāja.

Tas nozīmē, ka šādos slazdos iekritušiem uzņēmējiem nākas maksāt milzu summas, lai varētu normāli atsākt darbu. Hakeri izmanto arī pavisam nekaunīgas, bet ļoti ienesīgas metodes, kā tikt pie naudas.

“Noziedznieki atsūta apmaksājamu rēķinu, kurš ir uz citiem rekvizītiem. Viņi ielaužas IT sistēmās, pārņem sadarbības partnera vārdu, sūta e-pastus ar lūgumu apmaksāt šo te rēķinu, grāmatvedis nepievērš uzmanību un aizskaita visu naudu,” skaidro Marta Krivade.

Pērn Latvijā bijuši incidenti, kuros uzņēmumi zaudējuši līdz pat 70 000 eiro. Visticamāk, šādi gadījumi bijuši vairāki, bet firmas izvēlējušās par tiem klusēt, nevis ziņot policistiem. Baidoties gan par savu reputāciju, gan negatīvo publicitāti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm