tv3.lv

Jaunā pētījumā noskaidrots – cilvēki var pārnest Covid‑19 kalnu gorillām

Cilvēki, kas uzņem “selfijus” jeb pašbildes ar savvaļas kalnu gorillām un tādējādi atrodas tiem pārlieku tuvu, var veicināt Covid-19 izplatību primātu vidū un tos apdraudēt, vēsta “CNN”, atsaucoties uz pētījumu.

2021. gada 18. februārī 10:15

Anglijas Oksfordas Brūkas universitātes zinātnieki “Instagram” aplūkojuši simtiem cilvēku ierakstu, kuri apmeklējuši dzīvniekus Austrumāfrikā, un atklāja, ka lielākā daļa tūristu bijusi nostājusies pietiekami tuvu gorillām, lai izplatītu vīrusu un slimības, teikts universitātes šīs nedēļas paziņojumā presei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: Latvijā suns pārslimojis Covid-19

“Slimību pārnešanas risks starp apmeklētājiem un gorillām ir ļoti satraucošs,” paudis Oksfordas Brūkas universitātes absolvents, pētījuma vadītājs Gaspards van Hamme, kurš sāka strādāt pie zinātniskā darba savu maģistra studiju laikā, akcentējot, – ir ļoti svarīgi pastiprināt un ieviest drošības noteikumus tūristiem, lai nodrošinātu, ka došanās pie gorillām vairs neapdraud šos jau tā apdraudētos pērtiķus.

Kalnu gorillas uzskata par apdraudētām. Saskaņā ar pašreizējām aplēsēm vien 1063 no tām mīt savvaļā. Tās dzīvo Kongo Demokrātiskajā Republikā, Ugandā un Ruandā.

Pētnieki apskatījuši kopā 858 fotoattēlus, kas laikā no 2013. līdz 2019. gadam tikuši ievietoti “Instagram”, izmantojot divus mirkļbirkus – #gorillatrekking (“pārgājieni ar gorillām) “un #gorillatracking (“gorillu izsekošana”). No aplūkotā bilžu skaita 86% cilvēku ievietoto fotogrāfiju bija redzama četrus metrus (13,1 pēdu) liela cilvēku distance no gorillām, kamēr 25 no šīm fotogrāfijām parādīja, ka tūristi pieskaras gorillām. Pētnieki atklāja, ka tūristi bija atradušies pietiekami tuvu Austrumāfrikas primātiem, lai varētu vīrusu pārnest tiem.

Ieskaties arī šeit: Lielbritānijā mājas kaķis inficējies ar Covid-19

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai gan apmeklētāji tika lūgti uzturēties vismaz septiņu metru jeb 23 pēdu attālumā no dzīvniekiem, taču attēlu analīze parāda, ka vidējais attālums laika gaitā ir samazinājies.

“Mēs atklājām, ka tūristi, kas apmeklē gorillas, reti valkā sejas maskas un tas rada iespēju pārnest slimību starp cilvēkiem un gorillām, kuras viņi apmeklē,” paziņojumā atklājusi Oksfordas Brūkas universitātes bioloģiskās antropoloģijas lektore Magdalēna Svensone.

Dzīvnieki, visticamāk, neaplipinās ar Covid-19 cilvēkus, taču piesardzības pasākumi var palīdzēt saglabāt abu pušu drošību, secinājuši pētnieki.

Tiem, kas savvaļā apmeklē gorillas, tika lūgts valkāt sejas maskas vēl pirms pandēmijas kā daļu no Starptautiskās Dabas aizsardzības savienības izstrādātajām “Labākās prakses vadlīnijām lielo pērtiķu tūrismam”, teica Svensone, norādot, ka pērtiķi cilvēkiem ir tik ģenētiski tuvi, ka var iegūt lielāko daļu vīrusa slimību, ar kādām slimo cilvēki, piemēram, gripu, Ebolu un saaukstēšanos.

Oksfordas Brūkas universitātes bioloģiskās antropoloģijas lektore uzsvēra – zinot, ka gorillas var noķert Covid-19, apmeklētājiem ir vēl būtiskāk nēsāt sejas maskas. “Gorillām tas ir milzīgs risks veselībai,” viņa teica, paskaidrojot, ka pat četru metru jeb 13,1 pēdu attālumā var pārnest slimības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pētījums tika publicēts žurnālā “People and Nature”.

CNN vēsta, ka janvārī astoņām rietumu zemienes gorillām, kas dzīvo San Diego zooloģiskajā dārzā, tika konstatēts Covid-19. Zooloģiskais dārzs otrdien, 16. februārī, paziņoja, ka gorillas pēc pilnīgas atveseļošanās atkal ir publiski pieejamas apskatei.

Lasi vēl: 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm