Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Tuvākajos gados bateriju šķirošanas un utilizēšanas mērķu izpildei būs svarīga arī visas sabiedrības dalība
Latvijai nākamajos gados būs nopietni jāpiedomā, kā uzlabot savas spējas savākt un pārstrādāt bīstamos atkritumus. Runa ir, piemēram, par baterijām, motoreļļām un riepām. Pagaidām mēs spējam pildīt Eiropas Savienībā spēkā esošās normas, taču, domājot par vides tīrību un sabiedrības veselību, šīs prasības pieaugs. Un, piemēram, bateriju šķirošanas un utilizēšanas mērķu izpildei būs svarīga arī visas sabiedrības dalība.
Ik gadu Latvijas tirgū nonāk vairāk nekā 400 tonnu bateriju, bet otrreizējā pārstrādē nokļūst tikai 47%. Tas nozīmē, ka ik gadu miljoniem sīko akumulatoru nokļūst vai nu sadzīves atkritumos, vai dabā.
Abos gadījumos posts var būt milzīgs, jo baterijas satur tādus smagos metālus kā cinks, svins, kadmijs un citi. Nonākot dabā, tie visi dažu mēnešu laikā var uzsūkties augsnē un gruntsūdeņos, tādējādi vēlāk potenciāli atrodot ceļu arī uz cilvēku organismiem.
“Šīs vielas ir kaitīgas, smagie metāli ir kaitīgi un daudzi savienojumi ir toksiski cilvēkam. Šie savienojumi var akumulēties dabā, spēj uzkrāties cilvēkā un ar laiku var izsaukt visādas slimības, mutācijas, endokrīnās slimības.”
Vides aktīvisti atgādina, ka šķirot baterijas ir gaužām vienkārši, jo to savākšanai paredzētie konteineri atrodami gan tirdzniecības centros, gan degvielas uzpildes stacijās un citviet. Lai roka nesniegtos izlietotas baterijas vienkārši izmest miskastē, ieteicams mājas atrast vietu kādam trauciņam, kurā baterijas sakrāt un vēlāk aiznest nodot.
Šobrīd Latvija Eiropas Savienības mērķus attiecībā uz tirgū palaisto bateriju utilizācijas apjomiem izpilda, taču jau pēc pieciem gadiem mums būs jāspēj savākt 63% iztirgoto enerģijas avotu.
“Principā normatīvajā aktā darbojas šis te pienākums vietās, kur tirgo baterijas nodrošināt arī to savākšanu. Lielākoties varbūt kādos retos gadījumos mazākos veikalos, bet mēs esam novērojuši, ka patiešām ir iespēja un šīs kastītes noteikti ir, galvenais – prasiet.”
Līdzās baterijām bažas rada arī tādi bīstamie atkritumi kā smēreļļas, kuras lielākoties izmanto autoservisos. Šīs eļļas ir labs kurināmais, tādēļ daudzi tās tirgo un izmanto nelegāli, nevis nodot pārstrādei.
“Kad mēs ejam gar servisu un redzam, ka nāk melni dūmi pa skursteni, tad skaidrs, ka tur tiek dedzinātas smēreļļas un, sadegot bez attiecīgiem filtriem, arī vidē izplata tos pašus metālus, kas ir smēreļļas sastāvā.”
Ilgstoši smaga problēma bija nelegālās riepu izgāztuves, taču pēdējos divos gados tirgotājiem palielinātas kvotas – cik daudz no iztirgoto riepu apjoma jānodod pārstrādei. Tas ļāvis savākto riepu apjomu kāpināt no 65% līdz 80%.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!