Plānots no 2028. gada Latvijā aizliegt kažokzvēru audzēšanu

Saeima par diviem gadiem pagarinājusi termiņu kažokzvēru audzēšanas aizliegšanai. Tagad paredzēts, ka nozari slēgs no 2028. gada. Šis jautājums parlamentā šodien raisīja gana kaismīgas debates, un pie Saeimas dzīvnieku tiesību aktīvisti bija sarīkojuši demonstrāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Lai paustu atbalstu iecerei aizliegt kažokzvēru audzēšanu, pie Saeimas nama šorīt bija pulcējušies vairāki dzīvnieku tiesību aizstāvji.

Šodien, lemjot par izmaiņām Dzīvnieku aizsardzības likumā, Saeima noteikusi, ka aizliegums stāsies spēkā no 2028. gada. Deputātu vairākums uzskata, ka tas ir saprātīgs pārejas periods, kas varētu ļaut izvairīties no kompensāciju maksāšanas uzņēmumiem par nozares slēgšanu.

Sākotnēji bija plānots aizliegumu ieviest no 2026. gada, taču aktīvistiem nav iebildumu par termiņa pagarināšanu: “Mēs, protams, kā dzīvnieku aizstāvji gribētu, lai maksimāli ātri, pēc iespējas ātrāk aizliedz. Taču vienlaikus mēs arī gribam dzīvot tiesiskā valstī, kurā nevar tā jebkurā brīdī rītdien aizvērt kaut kādu jomu.”

Tikmēr no Saeimas tribīnes izskanēja pretrunīgi vērtējumi par kažokzvēru audzēšanas nozares likvidēšanu. Zaļo un zemnieku savienība uzskata, ka Latvijā kažokzvēru audzēšana būtu aizliedzama, tikai tad, kad par to būs panākta vienošanās visās Eiropas Savienības valstīs. Taču tas neguva atbalstu.

Kārlis Šadurskis
Saeimas deputāts, “Jaunā Vienotība”

“Šajā priekšlikumā ir ietverta cikliskā reference, jo Latvijā aizliegs kažokzvērus audzēt tad, kad visā Eiropas Savienībā aizliegs. Bet Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un viņa nevar aizliegt, kamēr nav visā Eiropas Savienībā aizliegts, līdz ar to tas nenotiks nekad.”

Viktors Valainis
Saeimas deputāts, ZZS

“Nu kāpēc jāņirgājas par konkrētu priekšlikumu, kas pēc būtības ir pareizs? Visā Eiropas Savienībā aizliedzam to un panākam tiešām rezultātu. Ja mēs aizliedzam tikai Latvijā, kāds tad būs tas rezultāts? Rezultāts būs – jā, Latvijā nebūs budžeta ienākumu no tā. Ētiskie jautājumi netiks risināti. Sitīs tās ūdeles nost citur, nesitīs viņas Latvijā, bet sitīs citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kur to drīkst darīt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat netika atbalstīts aicinājums vienlaikus aizliegt arī kažoku ievešanu Latvijā.

Jānis Iesalnieks
Saeimas deputāts, Nacionālā apvienība

“Prieks, ka savā humānismā mēs esam attīstījušies tik tālu, ka varam beidzot pieņemt šo lēmumu vairs Latvijā nemocīt dzīvniekus kažoku dēļ. Taču, ja mēs savu sirdsapziņu atbrīvosim tikai attiecībā uz Latvijas ražotājiem, bet atļausim šos kažokus importēt, tad tā būs liekulība.”

Pārmetumus par divkosīgu rīcību izteica arī deputāti, kuri vērsa uzmanību, ka dzīvnieki cieš ne tikai kažokzvēru audzētavās.

Armands Krauze
Saeimas deputāts, ZZS

“Ja mēs esam tik humāni, varbūt padomājiet to, ka jums kājās šobrīd vienai lielai daļai ir ādas kurpes, visiem noteikti ne. Kungiem ir ādas siksnas biksēm. Un, ja to nebūtu, iespējams, ka jums arī bikses nokristu un tad vispār šādu likumu nevarētu pieņemt.”

Lai aizliegtu kažokzvēru audzēšanu, par likuma izmaiņām vēl būs jābalso galīgajā lasījumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm