Kampaņā Latvijā savākti vairāki simti vēsturiski, radioaktīvi priekšmeti

Ļoti iespējams, šorīt jūs modināja kāds skaists, sens pulkstenis, kas patiesībā ir bīstams. Radiācijas drošības centra veikta kampaņa apliecina, ka Latvijas iedzīvotāju mājās joprojām atrodami radioaktīvi sadzīves priekšmeti.

Radiometra specifiskais signāls liecina, ka šim antikvariātā iegādātajam sarkanajam šķīvim ir paaugstināts jonizējošais starojums.

Bieži vien tieši seni, antīki interjera priekšmeti var izrādīties bīstami radioaktīvi. To apliecina arī nesen noslēgtā Radiācijas drošības centra akcija.

Radiācijas drošības centra pārstāve vērš uzmanību, ka šādi padomju laika dūmu detektori bija viens no biežāk sastaptajiem bīstamajiem priekšmetiem. Liela bīstamo priekšmetu grupa bija arī aizvadītā gadsimta piecdesmito un sešdesmito gadu pulksteņi, tiem parasti ir tumsā starojošas ciparnīcas vai ceijeri. Daudzi radioaktīvi priekšmeti atradās pie kolekcionāriem: “Liela daļa bija arī militāri, vēsturiski priekšmeti, bet tie tika savākti no kolekcionāriem.”

Pulksteņi, dūmu detektori, mēriekārtas. Kopumā pie iedzīvotājiem tika savākti 322 radioaktīvi priekšmeti.

Atsevišķiem akcijas laikā savāktajiem priekšmetiem paaugstināta radiācija bija pat 200 reižu virs dabīgā fona. Tagad visi savāktie priekšmeti atrodas atkritumu glabātuvē “Radons”.

“Bija neziņa, cik daudz būs, bija tāds nezināmais. Tā kampaņa ļoti labi radīja priekšstatu par to, ka ir iedzīvotājiem mēdz būt tādas lietas, kam pievērst uzmanību, un turpmāk tam vajag pievērst uzmanību,” norāda Radiācijas drošības centra pārstāve.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un metereoloģijas centra pārstāve atgādina, ka bīstamos priekšmetus speciālisti vāc apglabāšanai ne tikai akcijas laikā. Iedzīvotāji, kuri pamata iespējami radioaktīvu lietu savā apkārtnē, ir aicināti ziņot: “Sazinieties ar radiācijas drošības centru, sākumā kaut vai nosūtīt bildi un saprast, vai tur ir pamats aizdomām, tad jau skatīsimies tālāk.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visvieglāk atpazīt radioaktīvus priekšmetus, redzot šādu brīdinājuma zīmi. Tomēr ne vienmēr zīme saglabājas uz senajiem priekšmetiem. Aizdomu gadījumā sazinieties ar speciālistiem.

Veido stāstus par cilvēkiem, kuri, par spīti grūtībām, palīdz sabiedrībai ar savu darbu un liek noticēt iedzīvotāju spējām radīt ko jaunu un noderīgu. Rūp mazāk aizsargāto satiksmes dalībnieku drošiba ielās, kā arī ekoloģijas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm