tv3.lv

Vietvaras 2021: Jēkabpils uzņēmējs uzskata, ka novadu apvienošana paplašina iespējas

Pašvaldību vēlēšanas ir tieši pēc divām nedēļām. TV3 Ziņas turpina iepazīstināt ar jaunajām vietvarām – šoreiz kārta Jēkabpilij, kurai pievienojas pieci apkārtējie novadi.

Jēkabpilij sena vēsture. Tā vietējo ļaužu atmiņā aizvien ir divu pilsētu Daugavas krastos – Krustpils un Jēkabpils – kopums. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos te uzbūvēja tolaik lielāko uzņēmumu – Krustpils cukurfabriku, kā arī abas vietas savienojošo dzelzceļa un autotransporta tiltu, ko vēlāk četrdesmitajos nopostīja vācu armijas sapieri.

Tagadējo dzelzsbetona tiltu pār Daugavu uzbūvēja pagājušā gadsimta 1960. gados un pēc atklāšanas divas Daugavas pretējos krastos esošas pilsētas – Krustpili un Jēkabpili – apvienoja vienā, saglabājot Jēkabpils vārdu.

Administratīvi teritoriālajā reformā šeit plašas izmaiņas. Jēkabpils pilsētai pievienos piecus novadus – Jēkabpils, Aknīstes, Krustpils, Salas un Viesītes. Rezultātā vietvara ar vairāk nekā 40 tūkstošu iedzīvotāju un aptuveni 60 miljonu eiro budžetu, no turīgākām pašvaldībām šogad šīm vietvarām šogad iezīmēti vairāk nekā 11 miljoni.

Kā vērtē laikraksta “Brīvā Daugava” korespondente Inese Zone, apvienošanai līdz galam gatavi īsti nav ne novadi, ne pilsēta. Saplūšana nebija gribēta no abām pusēm. Pilsēta vēlējās palikt atsevišķi, daudzi novadi cierēja uz jaunu Sēlijas vietvaru.

“Politiskajā līmenī tam tā kā bija atbalsts. Visi bija ļoti pārliecināti, ka tā arī būs, bet diemžēl nenotika. Daļēji tāpēc, ka nevarēja izšķirties par centru. Beigās jau Jēkabpils bija ar mieru būtu šis centrs, jo Sēlijas novadam nav izteiktu centra pilsētu lielu, bet nenotika. Es domāju, tas arī būs viens no tiem iemesliem, kas varēs traucēt sadarboties, veidot koalīcijas un kas ietekmē arī vēlētāju noskaņojumu,” pauž vietējā medija žurnāliste.

Salas novads reformu arī apstrīdējis Satversmes tiesā, un spriedums varētu būt maija beigās. Tas, ka līdz pašvaldību vēlēšanām atlikušas vien divas nedēļas, Jēkabpilī ļoti jūtams. Pilsēta teju vai nosēta ar politiķu vides reklāmām, kas izvietotas pļavās uz ielām un citviet.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jēkabpils novada domes vēlēšanām pieteikti 12 saraksti. Programmas gan pamatā līdzīgas – starp sarakstiem un arī salīdzinājumā ar iepriekšējām vēlēšanām.

“Laikam visi saprot, nevajag daudz solīt, jo nebūs tik vienkārši tos solījumus izpildīt. Nav Leiputrijas vai utopisku solījumu. Tas, kas aktuāls iedzīvotājiem, tie ir ceļi, tas, kā organizēs skolu tīklu optimizāciju jo tomēr būs viņa ar laiku vajadzīga. Arī tas bažas novadu cilvēkiem, kā būs ar šo centralizāciju,” norāda Inese Zone.

Jēkabpilī sastaptajiem dažādi viedokļi par to, kā pašvaldībai līdz šim veicies ar saimniekošanu un vai vispār jāiet vēlēt.

“(TV3: Ir par, ko vēlēt?) Man šķiet nav, par ko vēlēt. (TV3: Kā sokas pašvaldībai ar saimniekošanu?) Tā jau normāli, tikai viss ļoti dārgi izmaksā viņiem. Varētu tās cenas nebūt tik dārgas katram projektam. Sudraba ābele, tā tualete slavenā,” vērš uzmanību vietējā iedzīvotāja Lāsma.

“Nekas jau… Sokas, sokas! Ko tur vairāk pievērsies? Cik to līdzekļu ir, tik dara,” teic jēkabpilietis Alberts.

“Tā mana valsts ir, Jēkabpils mana dzimtā pilsēta. Lai te skaisti būtu! Ceļu tagad taisīja, pēc gada jauks atpakaļ nost! Paši zināt, tur nav, ko teikt,” secina iedzīvotājs Raivis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ceļus, protams, vienmēr gribētus labākus, jo ar tiem ir bēdīgi,” piebilst Jēkabpilī dzīvojošā Gerda.

“Būtu pašvaldībām jādomā, kā atjaunot dzīvojamo fondu. No padomju gadiem tas nav atjaunots, un ļoti daudzi cilvēki dzīvotu lauku novadus, ja būtu, kuru dzīvot,” teic jēkabpiliete Arta.

TV3 Ziņas viesojās arī pie Armanda Lībieša, kura kokapstrādes uzņēmums “DLLA” darbojas pašreizējā Krustpils novada Kūku pagastā. Kompānija ražo koka paletes, iepakojamo materiālu, produkciju pamatā eksportē, nodarbina vairāk nekā 100 strādājošo. Pirms vairāk nekā 10 gadu Lībietis pats kandidējis uz domi no “zaļajiem”, tagad ir Jēkabpils uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs. Novadā rūpniecībai, jo sevišķi kokapstrādei, ir liela loma kopējā saimniecība. Lībietis norāda, ka izaicinājumi, piemēram, ar darbaspēku ir, bet kopumā Jēkabpils ir pateicīgi vieta, kur investēt. No pašvaldības sagaida darbu pie sabiedriskā transporta un bērnudārzu pieejamības.

“Bērnudārzi Jēkabpilī ir viens stāsts, bet līdz cikiem strādās Mežārē, piemēram? Vai Viesītē? 20-30 kilometri nav attālums līdz darbavietai. Tas, ka Jēkabpils apkārtnē ir šīs darbavietas, tas ir skaidrs. Neviens viņas Mežārē neradīs, būsim reālisti, bet Mežārē dzīvo cilvēki. Un līdz cikiem strādā bērnudārzs?” vaicā Jēkabpils uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs.

Uzņēmējs uzskata, ka teritoriālā reforma, mazinot sadrumstalotību, pavērs jaunas attīstības iespējas. Vietvaras esot bijušas par mazu: “Mēs tagad atgriežamies vecajās rajonu robežās, kas, es domāju, arī ļoti maziņš. Vajadzēja Jēkabpilij pacīnīties par Līvāniem, par Pļaviņām, Neretu, bet nu – ir kā, kā ir, un ar to mums jādzīvo.”

Pie jaunveidojamās vietvaras robežas ar Aizkraukles pašvaldību atradīsies tagadējais Viesītes novads, kur sastaptie vietējie ar savu līdzšinējo pārvaldību ļoti apmierināti. Par nākotni apvienotajā novadā – rezervētas cerības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viss mums pamazām notiek, celiņus remontējam, taciņas taisām. Sūdzēties nevar! Cerams, ka mūs nepametīs novārtā! Ceļu mēs gribētu uz Neretu labu, tur jau bedrīte pie bedrītes,” vērš uzmanību Viesītē dzīvojošā Laila.

“Jaunības dienu atmiņas. Braukājām uz Jēkabpili nepārtraukti. Piedzīvosim arī to laiku atpakaļ. Pie visa var pierast, un domāju, ka te nav, ko lauzties. Tādi laiki, ka ne tās lielākās bažas,” saka Anita.

Atgādinām, ka pašvaldību vēlēšanas – jau 5. jūnijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm