tv3.lv

Tuvojoties Latvijas simtgadei, arvien vairāk cilvēku vēlas izzināt dzimtas saknes

Tuvojoties Latvijas simtgadei, arvien vairāk cilvēku vēlas izzināt dzimtas saknes un vēršas Latvijas Nacionālajā arhīvā. 

2016. gada 21. martā 7:31

Māksliniece Daiga Brinkmane dzimtas pētīšanai pievērsusies pērnā gada nogalē, un viņas stāsts arhīva darbiniekiem zināms kā viens no neparastākajiem. Sieviete iepriekš domājusi, ka viņai nav gandrīz neviena radinieka. Lielākā daļa no līdz šim savāktajiem materiāliem glabājas mājās Rojā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopā dzimtas koku šobrīd veidojot ap 30 cilvēku, un tagad Daiga dzimtas saknes pēta, piesaistot arī arhīva speciālistus, jo jāatšifrē seni pieraksti vācu valodā.

Foto

Viena no vēstures arhīva ekspertēm Dace Plīkša apgalvo, ka liela interese par dzimtas vēsturi ir arī ārzemēs dzīvojošiem latviešiem un tā aug jau no neatkarības atgūšanas laikiem.

Dace Plīkša, LNA Latvijas Valsts vēstures arhīva eksperte

Tas skanēs tā skaļi, ka, tuvojoties simtgadei, visi uzreiz attopas arī par savas dzimtas vēsturi, bet pieprasījumu skaits ir ievērojami pieaudzis, un no latviešu puses īpaši. Kurš ir bijis senākais sencis, ar ko viņš nodarbojies, kā viņu sauca, kur dzīvoja, cik vecs bija, kad apprecējās, cik sievu bija vai vīru, cik bērnu.

Šobrīd arhīvs pat saņem vairākus simtus pieprasījumu gadā. Tomēr cilvēkiem jārēķinās, ka dzimtas koka izveidošana ar ekspertu palīdzību aizņem ilgu laiku, un līdz tam rindā var būt jāgaida pat gadu.

Daudziem dzimtas pētniecība kļuvusi arī par sava veida nodarbi brīvajā laikā. Lasītavās un arī Latvijas Valsts vēstures arhīva vietnē Raduraksti.lv cilvēki paši varot bez maksas skaidrot informāciju par senčiem, bet, ja piesaista ekspertu, tad tas izmaksā vismaz 100-200 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māra Sprūdža, Latvijas Nacionālā arhīva direktore

Ja cilvēkam ir pacietība un vēlme, ja viņš zina savu radinieku un senču draudzi, vietu, kur viņi ir dzīvojuši, tad viņš var lēnām rakt atpakaļ visu savu vēsturi. Tas ir tas, uz ko mēs gribam iet un rosināt, ka cilvēki paši to meklētu.

Arhīvā zina teikt, ka senākais, ko var par latviešiem atrast, ir ziņas par zemniekiem Vidzemē par laiku līdz 18. gadsimta sākumam. Un Daigai tā jau kļuvusi par sava veida intrigu – cik daudz par viņas dzimtu senie dokumenti spēs pastāstīt un cik tālu vēsturē ar dzimtu saistītie ieraksti aizvīsies.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm