Mācību atsākšana klātienē: tie pedagogi, kuriem būs bail atgriezties skolas telpās, drīkstēs strādāt attālināti

Pašvaldībās, kurās divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs nepārsniedz 200 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, no pirmdienas ļaus atsākt mācības klātienē 1. līdz 4. klašu skolēniem. Pilnu skolu sarakstu Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicēs piektdien.

2021. gada 18. februārī 20:09

Skolu atvēršanas nosacījumu princips – lai divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs nepārsniedz 200 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem tiek matemātiski proporcionāli pielīdzināts konkrētā novada iedzīvotāju skaitam. Piemēram, Vecpiebalgas novada gadījumā saslimušo skaits nedrīkst pārsniegt septiņus cilvēkus. Ja ir astoņi saslimušie, tad skolas nedrīkstētu atvērt. Vecpiebalgā uzskata, – drīzāk kritērijam jābūt konkrētās pašvaldības spējas nodrošināt pilna cikla epidemioloģiskas drošības prasības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja par pamatu ņem kumulatīvo rādītāju, tad mazākās pašvaldībās, parādoties vienam pozitīvajam vairāk, uzreiz svārstās, vai tu esi virs svītras vai zem tās. Piemēram, mūsu gadījumā starp šiem 14 dienu rādītājos esošajiem ir arī tādi, kas deklarēti Vecpiebalgas pašvaldībā, bet uzturas Rīgā,” saka Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš (LZS).

Kurās pašvaldībās atļaut mācības klātienē no pirmās līdz ceturtajai klasei, saslimstības kumulatīvos rādītājus vērtēs reizi nedēļā – trešdienās. Tāpēc varbūt situācija, kad pirmdien un otrdien mācības notiek skolas telpās, bet ceturtdien un piektdien jau attālināti no mājām. Skolotāju veselības vārdā šādu raustīšanos atbalsta pedagogu arodbiedrība.

“Tāpēc jāiedrošina pašvaldības un direktori lemt elastīgi un operatīvi, analizējot Covid-19 izplatības rādītājus arī dienu ietvaros. Svarīga ir cilvēku dzīvība un veselība,” pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Ilze Vanaga.

“Tā gan nedrīkstētu pieļaut. Ja vien nav kaut kāds perēklis, uzliesmojums, nedod Dievs, mācību iestādē, bet vienkārši nosvārstās dati ar atsevišķiem gadījumiem, tas nedrīkst būt iemesls slēgt skolu. Tā būtu bērnu un pedagogu raustīšana,” norāda Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs.

Tāpēc pašvaldībām kā atvieglojums varētu būt premjera Krišjāņa Kariņa (JV) ierosinātais noteikt rezerves procentu. Proti, ja pat tiks pārsniegts vēlamais kumulatīvais saslimstības rādītājs, Slimību profilakses un kontroles centrs vērā tad ņems citu aspektu – slimības pieauguma tempu. Tieši tamdēļ vēl šovakar nebija zināms pilnais saraksts, kuru pašvaldību skolām no pirmdienas ļaus atsākt darbu klātienē. Sākotnēji pēc skrupulozajām prasībām izskanēja 19 novadi. Taču SPKC, vērtējot aspektu par saslimstības tempu, pieļāva 25 novadus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izglītības ministrija ir ņēmusi vērā pedagogu arodbiedrības aicinājumu – skolotājiem būs iespējas atteikties atsākt mācības klātienē, ja viņi ir risku grupā pēc vecuma, hroniskām saslimšanām vai arī pēc būtības baidās no Covid-19. Šie skolotāji, ja pat skolai atļauts atsākt mācības klātienē, varēs mācību procesu organizēt attālināti mājās.

Savukārt, ja ir atsevišķi pedagogi vai skolēni, kas dzīvo un brauc no blakus pašvaldības ar augstu saslimstības rādītāju, tad risku mazināšanas dēļ atvērtās skolas direktoram būs tiesības prasīt, lai šie cilvēki neierodas klātienē, bet gan pieslēdzas attālināti. To atbalsta arī pedagogu arodbiedrība.

“Lai nepieļautu Covid-19 izplatību un nebūtu apdraudēti noteiktā pašvaldībā dzīvojošie, strādājošie. Tas nozīmē, ka tā pieeja ir vēl individualizētāka, un tiek novērsti potenciālie riska momenti, kad visa skola spiesta atgriezties attālinātajā mācību režīmā,” teic Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja.

Mācību atsākšanai klātienē no pirmdienas jau ir sagatavojusies Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskola. Katram skolēnam sarūpētas sejas maskas un to nomaiņas instrukcijas, darbiniekiem skaidras norādes par dezinfekciju, telpu vēdināšanu, skolēnu plūsmu nekrustošanos.

“Skolā mums nebūs zvanu. Būs tikai pirmais zvans. Pēc tam pedagogi paši dažādos laikos plāno šos starpbrīžus, lai nenotiktu šī tikšanās,” norāda Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldībās, kuru skolas atsāks mācību procesu 1.-4. klašu skolēniem klātienē, būs regulāras skolotāju un darbinieku testēšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm