tv3.lv

Zīle: MH17 notriekšana rāda, ka aviācijā jāņem vērā jauni konfliktu zonu paveidi

Eiropas Parlamenta Transporta un tūrisma komiteja vakar, 3.septembrī,  tikās ar ekspertiem no vairākām starptautiskajām organizācijām un ES struktūrām, kas saistītas aviācijas drošību, lai pārrunātu aviācijas drošības un gaisa telpas pārvaldes jautājumus, kas izriet no Malaizijas reisa MH17 notriekšanas Ukrainā.

2014. gada 4. septembrī 16:56

Starpvalstu informācijas apmaiņas mehānisms par aviācijas drošības riskiem virs konfliktu zonām šobrīd jau pastāv, taču Ukrainas gadījumā ir neskaidrs konflikta zonas statuss, un tas, kura valsts ir atbildīga par informācijas sniegšanu starptautiskajām aviācijas drošības organizācijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle diskusijā norādīja uz diviem galvenajiem politiskajiem aspektiem, kas nākotnē nopietni jāņem vērā gaisa telpas pārvaldības un drošības sakarā.

“Ukrainas gadījumā mēs redzam t.s. “kombinēta kara” scenāriju, kur oficiāli starp divām valstīm karastāvokļa nav, taču reāli karadarbība notiek, un vienas valsts teritoriju un gaisa telpu faktiski kontrolē cita valsts. Tā ir Krievijas jauna stratēģija – noliegt savu iesaisti konfliktā, pēc katastrofas starptautiski paziņojot, ka atbildība jāuzņemas Ukraina,” norāda Zīle.

Sarunas dalībnieki atzina, ka faktiski nav juridiska regulējuma, kas nodrošinātu starptautisku aviācijas ekspertu un izmeklētāju piekļuvi lidmašīnas katastrofas vietai tādās teritorijās, ka atrodas neviena it kā nekontrolētu “dumpinieku” rokās.

Notriektā MH17 reisa bojā gājušo tuvinieki un viņu valstu sabiedrības bija šokētas ieraugot, ka katastrofas vietā notiek marodierisms, ņirgāšanās par upuriem, tiek novākti un nobēdzināti pierādījumi, bet eksperti katastrofas apstākļu noskaidrošanai netiek pielaisti. Turklāt, notiek informācijas slēpšana un sagrozīšana.

“Politiski nav attaisnojams fakts, ka attiecīgās starptautiskās aviācijas organizācijas šādos apstākļos tikai ”noplāta rokas” un neko nevar iesākt, un faktiski nav risinājuma. Šādos gadījumos ir jānosaka, ka – lai kuras valsts faktiski kontrolētā teritorijā atrastos negadījuma vieta, šai valstij ir pienākums nekavējoties nodrošināt starptautiskajiem izmeklētājiem pieeju šai vietai. Un, konkrētajā gadījumā, ir jāatrod veids, kā par notikušo likt atbildēt Austrumukrainas teroristus kontrolējošajai valstij – Krievijai,” norāda Zīle.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm