“Zeme, kas dzied”: filmai par pirmajiem latviešu dziesmu svētkiem noslēgusies pavasara filmēšana

Filmai par pirmajiem latviešu dziesmu svētkiem noslēgusies pavasara filmēšana. Kinodarbs ar nosaukumu “Zeme, kas dzied” tiek veidots atbilstoši vēsturisko notikumu hronoloģijai, tāpēc filmēšana ir sadalīta atbilstoši gadalaikiem.

Dziesmas svētku rīkošanas iecere tapa ziemā. Tāpēc atbilstošās ainas top ziemā un agrā pavasarī. Latviešu biedrības namam, kas 1873. gadā vēl pirms ugunsgrēka izskatījās citādi nekā tagad, bija ļoti liela nozīme.

“Te tika lemts par to, ka jāorganizē dziesmu svētki, te bija dažādas komisijas, kas attīstīja Latvijas zinātni, Latvijas kultūru, saimniecisko darbnīcu.” Viens no scenārija autoriem Dainis Īvāns stāsta par filmai īpaši radītā latviešu biedrības nama lomu pirmo dziesmu svētku organizēšanā. Biedrības namā pulcējās turīgie latvieši, viens no viņiem Andra Buļa atveidotais Rihards Tomsons.

“Viņš ir viens no Rīgas latviešu biedrības nama dibinātājiem. Viņš bija viens no pirmajiem izglītotajiem latviešiem. Viņš mācījās netālu no tagadējās Kaļiņingradas, viņš izglītoja latviešu lauksaimniekus,” norāda Īvāns.

Latviešu biedrības nama fasādes un citas ainas ir tapušas ziemas noslēgumā un pavasara sākumā kinopilsētiņā “Cinevilla” atbilstoši vēsturiskajiem notikumiem.

Tur arī filmēta Krievijas impērijas Baltijas Ģenerālgubernatora un Gubernatora līganās sarunas aina karietē. Abiem varas pārstāvjiem īsti nepatīk latviešu dziesmu svētku iecere, skaidro filmas režisors Māris Martinsons: “Viņi saprot to, ka sāk notikt kustība, kas viņiem nav tīkama, jo ir runa par dziedāšanas svētkiem. Tiek dota komanda polismeistaram vairāk pievērsties tam, kas notiek un nepieciešams darīt visu, lai tie svētki nenotiktu.”

Filma “Zeme, kas dzied” top iespējami atbilstoši vēsturiskajiem notikumiem. Filmas mākslinieks, profesors Mārtiņš Kalseris skaidro, ka Rīga mūsdienās ļoti atšķiras no 1873. gada pilsētas. Jāņa baznīca Vecrīgā ir viena no retajām autentiskajām ēkām: “Daudz tiek radīts no jauna, un arī tāpēc ir ļoti jauki, ka mēs varam filmēt kādu epizodi autentiskā vidē.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz ar filmēšanas noslēgšanu Jāņa baznīcā šonedēļ pavasara ainas ir uzņemtas. Pēc neliela pārtraukuma kino tapšana atsāksies vasarā. Tad taps iespaidīgas ainas ar dziesmu svētku gājienu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm