tv3.lv

Visticamāk, no 2018. gada Latvijā tiks ieviesta obligātā veselības apdrošināšana

Par obligāto veselības apdrošināšanas ieviešu Latvijā tiek runāts gadiem ilgi, tomēr domstarpību dēļ šīs diskusijas allaž beigušās bez rezultātiem. Līdz ar jaunās valdības apstiprināšanu ledus beidzot sakustējies.

2016. gada 22. februārī 19:01

Māra Kučinska valdības deklarācijā ierakstīta apņemšanās modeli izstrādāt. Šobrīd ir skaidrs, ka, lai saglabātu pašreizējo kārtību, finansējums veselībai būtu jāpalielina vismaz par 120 miljoniem eiro gadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tā kā iespēja šādu līdzekļu apmēru no valsts budžeta izkarot ir visai maza, nopietni tiek apsvērta obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana. Atbildīgās ministrijas jau gatavo priekšlikumus, kā jaunais modelis varētu izskatīties.

Foto

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) akcentē, ka vispirms ir jāsaprot, kādu ceļu veselības aprūpes finansēšanā valsts ies:

Ledus ir palicis pavisam plāns, un mums sistēma vispār var sabrukt, ja pa šo ledu ies arī turpmāk. Mums, iespējams, ir jārunā par nodokļu politikas maiņu un par principa, pieejas maiņu. Ja šobrīd saslimšanas gadījumā maksā cilvēki, kas var samaksāt, tad iespējama cita pieeja – ka maksā visi veselie, visi strādājošie. Par viņiem vēl maksā darba devējs katru mēnesi nelielu naudas summu. Šīs personas apdrošinās slimības gadījumam.

Vīzija par to, kā jaunais modelis varētu darboties, pagaidām gan ir aptuvena. Pērnā gada beigās izveidotā divu līmeņu darbagrupa vēl nav sanākusi ne uz vienu sēdi. Priekšlikumi tiek gaidīti gan no ministrijām, gan nozares organizācijām un ekspertiem. Veselības ministrs uzsver, ka lēmums par veselības aprūpes finansēšanas modeli būs politiska izšķiršanās.

”Mums ir ļoti svarīgs sabiedrības viedoklis un sabiedrības atbalsts, it īpaši lielo darba devēju atbalsts. Skaidrs, ka pie šādas sistēmas pensionāriem nebūs jāmaksā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas ārstu biedrība pret jauna veselības sistēmas finansēšanas modeļa ieviešanu neiebilst, vienlaikus norādot uz vairākiem riskiem.

Biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece uzskata, ka jaunā modeļa virzīšanā galvenajam spēkam būtu jābūt Finanšu ministrijai:

Galvenais ir saprast, ka obligātā veselības apdrošināšana ir daļa nodokļu politikas Latvijā. Tas, kas būtu mums tagad jādara, ir vispār jāpārskata visi nodokļi – kādi tie ir, kāpēc tie ir, kas maksā visvairāk, kam ir visgrūtāk ar šo nodokļu maksāšanu… Un te mums ir jāpadomā par to, vai nebūs jaunieši, kas strādā radošās profesijās un nemaksā katru mēnesi sociālo nodokli, bet citādā veidā samaksā nodokļus, vai viņi nepateiks ”Mēs braucam projām”.

Veselības ministrs paziņojis, ka apdrošināšanas sistēma būtu jāuztur valstij, un to privātajam sektoram atdot nevar.

Apdrošināšanas kompānijas gan jau paziņojušas, ka uz to šobrīd nemaz nepretendē. Tomēr jau tagad caur tām veselības aprūpes budžetā nonāk 10% finansējuma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins norāda, ka, pat ja netiks iesaistīta obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā, nozare gatava ar valsti dalīties pieredzē: ”Mēs esam iemācījušies ar ārstiem strādāt pēc tirgus principiem. Pirmkārt, mēs ārstus trenkājam par to, ka viņi izraksta nevajadzīgas zāles, nozīmē nevajadzīgas analīzes”.

Vērtējot obligāto veselības apdrošināšanu, Jānis Abāšins analizējis arī citu valstu pieredzi. Viena no valstīm, kur veselības apdrošināšana notiek tikai caur privātajiem apdrošinātājiem, ir Nīderlande. Šāda sistēma kopumā tiekot vērtēta labi, tomēr ir dzirdēts, ka šāda sistēma ir ļoti dārga.

Veselības ministrija jauno modeli plāno izstrādāt šogad, nākamgad to izmēģināt un ieviest uz Latvijas simtgadi – 2018. gadā.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm