tv3.lv

Viņķele turpina uzstāt, ka veselības aprūpes finansējums jāpalielina uz budžeta deficīta rēķina

2019. gada 25. novembrī 19:22

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) turpinās uzstāt, ka finansējumu mediķu algām un nozarei kopumā iespējams iegūt, palielinot budžeta deficītu. Šādu apņemšanos ministre pauda, tiekoties ar pacientu organizācijām, kuras satraukušās, ka nepietiekami atalgoto mediķu situācija nereti atspoguļojas attieksmē pret pacientu.

Savā konferencē pacientu organizāciju pārstāvji izmantoja ne tik biežo iespēju klātienē iztaujāt veselības ministri Viņķeli. Klātesošie interesējās par kompensējamo medikamentu pieejamību, kā arī vaicāja par jaunākajiem pavērsieniem saistībā ar mediķu atalgojumu. Ministre sacīja, ka nav atmetusi ar roku centieniem pārliecināt valdības kolēģus, ka pašreiz mediķu algu celšana ir svarīgāka par budžeta deficītu.

“Vienreiz pievilta uzticība var dārgi maksāt visiem kā sabiedrībā kopumā. Ja neturpinām pozitīvo dinamiku ar speciālistu palikšanu un atgriešanos nozarē. To skaidrošu un skaidrošu premjeram un kolēģiem valdībā. Ja mēs neko būtiski nemainām ieņēmumu sadaļā, tas to nozīmē. Vai nu dzīvojam uz parāda, vai drosmīgāku pārdali starp nozarēm,” teic Viņķele.

Solītājam ārstu algu kāpumam nepieciešami vēl 60 miljoni eiro, taču kā premjers, tā arī Finanšu ministrija minēto ieceri noraidīja, sakot, ka vajadzētu tomēr ievērot prātīgas saimniekošanas principu, ka izdevumi ir jāsamēro ar ieņēmumiem. Tomēr pacienti atgādina, ka nepietiekamais atalgojums mediķiem tiešā veidā ietekmē arī ārstējamos.

“Ne tikai tas, ka mediķu trūkst, bet arī tas, ka mediķu attieksme dažreiz ir tāda, ka vaino pacientus zemajās algās. Tā attieksme izpaužas pakalpojuma sniegšanā. Gada sākumā runājām par apdrošināšanu, tagad runājam par citiem nodokļiem. Neskaidrība ir viena no būtiskākajām problēmām,” saka organizācijas “Susento” Veselības politikas koordinatore Iveta Neimane.

Vienlaikus pacienti  grasās celt gaismā problēmu, par ko Latvijā runā maz – apkārtējās vides un medicīnas pakalpojumu pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos.

“Kā cilvēks ratiņkrēslā var nonākt līdz izmeklējumu galdam, kā personāls gatavs sazināties ar nedzirdīgajiem vai neredzīgiem cilvēkiem. Kā pasniegta informācija. Kā darītas citas, it kā vienkāršas, bet pietiekami nezināmas, pat sarežģītas lietas,” pauž “Susento” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Savukārt mediķi turpina protestus – šo ceturtdien arodbiedrība rīkos mītiņu pie Saeimas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm