Viesstrādnieki no ārvalstīm labprāt uz Latviju brauc peļņā, aizpildot brīvās darbavietas

Viesstrādniekiem izsniegto darba atļauju skaits Latvijā pēdējos trīs gados teju dubultojies un ceturtdien Saeima viņiem piemērotās prasības vēl atviegloja. Tas gan nenozīmējot, ka pār Latviju tagad velsies lētā darbaspēka vilnis – viesstrādniekus drīkstēs piesaistīt tikai jomās, kurās darbinieku Latvijā nevar atrast un jāmaksā viņiem būs vairāk nekā vietējiem.

2017. gada 4. februārī 19:42

Uzņēmēji sūdzas, ka atsevišķās jomās darbaspēka trūkums ir tik milzīgs, ka nekas cits, kā vest strādniekus no Ukrainas vairs neatliek.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Indijā dzimusī Džiša ir ajūrvēdas terapijas speciāliste. Latvijā viņa dzīvo jau otro gadu, un visu šo laiku strādā veselības centrā “Recure”. Pēdējos sešos gados viņa piesaistījusi piecus viesstrādniekus no Indijas, un atzīst – šāda darbinieka atvešana ir nevis dienu, bet mēnešu jautājums.

Turklāt ar likumu noteikts, ka viesstrādniekam jāmaksā vismaz pusotru reizi vairāk nekā vidējā alga Latvijā. Tas paredzēts, lai Latviju nepārpludinātu lētais darbaspēks no Āzijas vai Krievijas. Tomēr uzņēmēji sūdzas, ka ierobežojumi ir pārāk stingri.

Piemēram, viens no lielākajiem Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem Inbokss atzīst – kaut augstākās klases programmētāju Latvijā trūkst, viņus meklēt ārpus Eiropas ir pārāk sarežģīti.

Tomēr pašlaik tādās profesijās, kā kravas auto šoferi un programmētāji darbinieku iztrūkums izveidojies tik liels, ka par spīti ierobežojumiem, to sākuši aizpildīt viesstrādnieki. Turklāt, kad 2018. gadā, kad sāks dalīt Eiropas fondu naudu skolu, slimnīcu un citu projektu celšanai, būvnieki baidās, ka nepietiks cilvēku, lai projektus īstenotu.

Pakļaujoties uzņēmēju lobijam, Saeima šonedēļ prasības viesstrādniekiem atviegloja. Valdībai būs jāizstrādā profesiju saraksts, kurās trūkst darbinieku un sarakstā iekļauto jomu speciālistu meklēšanai no ārzemēm būs maigākas prasības, piemēram, algas ziņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī migrācijas jomu pārraugošie ierēdņi sola, ka viesstrādnieku skaita pieaugums varētu būt mērāms desmitos, ne simtos vai tūkstošos.

Jāpiebilst, ka pēdējos trīs gados viesstrādniekiem izsniegto darba atļauju skaits Latvijā ir gandrīz dubultojies, pārsniedzot 6000. Ja no eksotiskākām valstīm kā Indijas uz Latviju brauc pārsvarā augsti kvalificēti speciālisti kā programmētāji un mediķi, tad dažādās vidēju kvalifikāciju prasošās jomās, darbinieku pieplūdums nāk no daudz tuvākās Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm