Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Sprūds: Situācija ar Saakašvili apdraud Gruzijas virzību uz Eiropas Savienību
“Es uzskatu, ka Gruzijas valdība viņu šobrīd nogalina” – tā pirms nedēļas teica Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, komentējot faktu, ka Gruzijā turpinās bijušā prezidenta Mihaila Saakašvili tiesāšana.
Gruzijas tiesa pirmdien noraidījusi Saakašvili advokātu lūgumu veselības stāvokļa dēļ atlikt viņam piespriestā cietumsoda izciešanu un pārvest no cietuma slimnīcas uz tādu, kur pieejama kvalitatīva ārstēšana. Tikmēr Krievijas cilvēktiesību aizstāvis Marks Feigins aicina cilvēkus visā pasaulē nākamnedēļ pulcēties kārtējā akcijā pie savu valstu valdībām un parlamentiem un aicināt politiķus iejaukties un panākt Saakašvili atbrīvošanu.
Sarunā ar TV3 raidījumu “900 sekundes” Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds (P) norāda, ka šī situācija nevienam nav izdevīga, jo Gruzija ir bijusi viena no valstīm, kas gājusi uz eiroatlantisko integrāciju un šī situācija traucē tālākai virzībai.
“Gruzijas sabiedrība un Gruzijas politika ir ļoti polarizēta, un šī polarizācija ir gan politiskā līmenī starp politiskajiem spēkiem, un jāsaka, ka polarizācija vai zināms naids ir arī ļoti personiskā līmenī. Šeit ir Mihails Saakašvili, kas bija viena politiskā spēka pārstāvis un ir bijis prezidents, un Bidzina Ivanišvili, kas bija savā laikā premjers un ir šobrīd valdošā spēka “Gruzijas sapnis” līderis, pat ja viņš nav publiski redzams. Šīs personiskās polarizētās attiecības velkas 10 gadus, tā ka tas nav pārsteidzoši, ka Gruzijā redzam šādu rezultātu, kas tiešā veidā atsaucas uz Mihaila Saakašvili veselību un uz Gruzijas tālāko virzību,” komentē Sprūds.
Viņš norāda, ka aiz šīs polarizācijas stāv arī oligarhi, nav sakārtotas valsts pārvaldes institūcijas un ir jautājums par tiesu neatkarību. Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs lēš, ka trīs ceturtdaļas Gruzijas sabiedrības ir prorietumnieciski noskaņotas, taču valstī ir zināmas biznesa un ekonomiskās saites ar Krieviju un pret šo valsti nav ieviestas nekādas sankcijas, tai skaitā ģeogrāfiskās un politiskās situācijas dēļ. Tiek norādīts uz to, ka arī ietekmīgā oligarha Ivanišvili bizness ir cēlies no Krievijas un diez vai viņš ir sarāvis savas saites.
“Saakašvili gadījums ir kļuvis par problemātiku šā brīža politiskajai elitei un prezidentam, kas spēlē reprezentatīvu lomu. Skaidrs, ka tas ir traucējoši gan politiskajai elitei, gan valstij kopumā virzīties tālāk. Bet šeit lēmumus nepieņem prezidenti un premjers. Lēmumus pieņem cilvēks Bidzina Ivanišvili, kas ir ietekmīgs oligarhs, ietekmīga politiskā figūra, un šīs attiecības un šie lēmumi būs izšķirošie. Ir grūti spriest, vai šāda gatavība atbrīvot Saakašvili būs. Pat ja tas traucēs Gruzijai, Ukrainai, mums visiem kopā.”
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!