Psihiatrs: Agresīvos autovadītājus raksturo trīs personības iezīmes

“Brauc kā psihopāts” – Rīgas Stradiņa universitātes profesors, psihiatrs Māris Taube skaidro autovadītāju agresīvas braukšanas cēloņus.

2022. gada 16. augustā 17:28

Pagājušās nedēļas laikā no pirmdienas līdz svētdienai Valsts policija (VP) strādāja, fokusējoties uz ātruma pārkāpējiem, un reidā tika fiksēti 2066 ātruma pārkāpēji, intervijā “900” sekundes sacīja VP Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieks Arturs Smilga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai izprastu, kā tikt galā ar ātruma pārkāpējiem un saprastu “smagkājus” psihiatrs Māris Taube norāda uz vairākiem iemesliem, kāpēc cilvēkiem rodas vēlme pārsniegt braukšanas ātrumu.

Viens no nopietnākajiem iemesliem ir personības traucējumi, kuru dēļ sabiedrībā iegājies teiciens “Brauc kā psihopāts”. Tie ir cilvēki, kuriem parasti ir ļoti grūti pakļauties kaut kādām ikdienas normām, grib būt pārāki un ignorēt citus, norāda psihiatrs. Biežāk tieši vīrieši ir tie, kuri brauc pārgalvīgāk un vēlas “dominēt” uz ceļa.

Otrs variants ir izaicināšana jeb provocēšana. Autovadītāji iesaistās ielu sacensībās, jo kāds apdzinis viņu auto vai piebraucis tam pārāk tuvu. Arī šīs situācijas biežāk novērojamas tieši vīriešu vidū. Taube to skaidro ar vīriešu nevēlēšanos atpalikt vai zaudēt.

Bet ir arī tādi cilvēku, kuri pēc rakstura ir aizmāršīgi un vienmēr kavē, tāpēc nākas pārsniegt ātrumu. Visticamāk šie cilvēki no brīvas gribas nemaz nepārsniegtu ātrumu, bet laika trūkums un viņu personības iezīme to liek darīt.

Taube norāda, ka ar cilvēkiem, kuriem pārgalvība vai vēlme nepakļauties normām ir personības iezīme, runāt par noteikumu ievērošanu ir praktiski bezjēdzīgi, bet līdzcilvēkiem ir jārunā ar šiem cilvēkiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm