Igauņu mākslinieks par cenzūru Daugavpilī: Apsveicu! Jūs rīkojaties tieši tā, kā to demonstrē šis darbs

Igauņu mākslinieks Sanders Raudseps, kura izstāde saskārusies ar cenzūru Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, atzīst, ka viņa mērķis nav bijis šokēt cilvēkus, taču viņš apzinājies, ko daudziem nozīmē krusts kā simbols. Tajā pašā laikā viņš norāda, ka izstāde ir sasniegusi savu mērķi un tās cenzori rīkojušies tā, kā demonstrējis plašu rezonansi izraisījušais mākslas darbs.

2022. gada 29. novembrī 17:00

Sagatavotajā rakstveida komentārā mākslinieks skaidro, ka plašu rezonansi izraisījusī skulptūra – krusts ar porcelāna fallu – ir tikai daļa no mākslas darbu kopas “Tavs alternatīvais Jēzus”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šī konkrētā izstāde ir par sabiedrību, kas dzīvo paralēlajā pasaulē. Viņi idealizē cilvēkus, kam ir vara un kas sasniedz savus individuālos mērķus ar iebiedēšanu un nesaudzīgām metodēm. “Rīkļu raušanas” manieres, lielas ambīcijas un alkas pēc diženuma – šāda egocentriska uzvedība ir parasti raksturīga un tiek asociēta ar vīrieša personību. Lai sasniegtu pārliecību un parādītu savas “iekšas”, mums vajag “uzaudzēt olas” un “uzvesties kā vīriešiem”. Tāpēc arī penis,” skaidro mākslinieks.

Viņš norāda, ka ironiskā kārtā saņēmis uzslavas par tik drosmīga mākslas darba iekļaušanu izstādē, taču citi viņu arī nopēluši par šādu uzdrīkstēšanos.

“Viss nonācis līdz punktam, kad konkrēta cilvēku grupa jūtas nekomfortabli un sašutusi dēļ šī mazā baltā peņa uz krusta. Cilvēkiem, kuri ir sūdzējušies un kuri ir pauduši savas dusmas, ir visas tiesības justies aizvainotiem, kā tas bija gaidāms, taču tas nebija sākotnējais mērķis. Mans nodoms bija raisīt sarunu un pievērst uzmanību atsevišķiem liekulīgajiem mūsu sabiedrības izpausmes veidiem,” norāda Raudseps, piebilstot, ka šādu iznākumu viņš nav gaidījis.

“Šo skulptūru un, iespējams, visu izstādi cenzē vīrieši, kuri mēģinājuši iegūt kontroli pār Marka Rotko mākslas centru ar iebiedēšanu un brīdinājumiem par nākotnes ierobežojumiem gaidāmajām izstādēm. Apsveicu! Jūs rīkojaties tieši tā, kā to demonstrē šis darbs. Mani īsti nesatrauc tas, ja šī konkrētā skulptūra eventuāli tiks izņemta no izstādes, jo tā jau ir skaisti sasniegusi savu mērķi. Man drīzāk ir bažas par citiem māksliniekiem, kurus šī situācija varētu ietekmēt. Piekāpjoties agresora komandām, tu atver slūžas nākotnes cenzūrai citiem mākslas darbiem, kurus arī kāds varētu uzskatīt par aizskarošiem,” pauž mākslinieks.

Raudseps atzīst, ka arī viņu piemeklējušas šaubas par to, vai šo konkrēto mākslas darbu vajag izstādīt, zinot, ka tas varētu izraisīt plašu rezonansi ne tajā pozitīvākajā ziņā. Viņš pauž viedokli, ka šodienas “atcelšanas kultūra” (cancel culture) ir iemācījusi būt uzmanīgiem ar savām domām un darbiem, taču tajā pašā laikā viņš nav vēlējies, lai viņa rīcību vada bailes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tavs alternatīvais Jēzus” mākslinieka vārdiem ir darbu sērija, kurā viņš attēlo krustu dažādās versijās saistībā ar paralēlajām pasaulēm un alternatīvajām reliģijām fantāziju civilizācijās. Krusts tiek izmantots kā viens no atpazīstamākajiem simboliem Rietumu pasaulē. “Mans mērķis nebija šokēt cilvēkus vai izraisīt tādu kņadu, taču es neteikšu, ka biju aizmirsis par to, ko krusts nozīmē ticīgiem cilvēkiem,” saka Raudseps un norāda, ka caur šiem darbiem ikviens var veidot savas sakarības par mūsu pašu sabiedrību, tās vērtībām, noteikumiem un ieradumiem.

Viņš vērš uzmanību uz mūsdienu pasauli un milzīgo soctīklu ietekmi, norādot, ka pārprast kaut ko ir ļoti viegli, īpaši situācijās, kad trūkst plašāka konteksta.

“Es biju pārsteigts, ka “2D Jēzus” nebija pietiekami aizskarošs, lai to aizvāktu. Bet te ir tā problēma ar cenzūru – tev ir iespējas atlasīt tās lietas, kas ir sliktākas un tās, kuras lielākā daļa cilvēku uztvers kā kaut ko aizskarošu. Es varētu viegli izskaidrot, kā ikviens darbs šajā izstādē ir aizskarošs nepilngadīgajiem, vegāniem, cilvēkiem, kuri ir kādu zaudējuši pašnāvības rezultātā un es varētu turpināt vēl un vēl,” nobeigumā vēsta mākslinieks.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm