tv3.lv

ASV kongresmeņi vēl nesola atbalstu pastāvīgai NATO bāzei Latvijā

Šajās dienās Latvijā uzturas īpaša delegācija no ASV Kongresa ar tur esošās Baltijas atbalsta grupas vadību. Amerikas Savienoto Valstu politiķiem vairākas sanāksmes ar mūsu valsts augstākajām amatpersonām, vēsta TV3 Ziņas.

Kongresmeņi Dons Beikons un Rubens Gajego, kuri ASV Pārstāvju palātā vada Baltijas atbalsta grupu, kā arī Sāra Džeikobsa no Ārlietu komitejas, šajās dienās ir vizītē Baltijas valstīs. Paguvuši jau tikties ar vairākām mūsu amatpersonām, tostarp aizsardzības ministru, un apmeklēt Ādažu militārajā bāzē dienošos ASV karavīrus, šodien trīs kongresmeņi apsēdās uz sarunu ar TV3 Ziņām.

Latvijā visi ir pirmo reizi. Amerikas Savienoto Valstu politiķi atgādināja, ka pērn parakstīta Baltijas drošības iniciatīva, kas paredz vairāk nekā 150 miljonu dolāru triju valstu aizsardzības spēju attīstībai. Kongresmeņi vizītē ieradušies, lai saprastu, kas iespēts, un apzinātu tālākās vajadzības. Atgriežoties mājās, politiķi, visticamāk, rosinās atvēlēt vēl naudu Baltijas valstīm.

Sāra Džeikobsa
ASV Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas kongresmene

“Mēs zinām, ka ir drošības izaicinājumi šeit, Baltijas valstīs. Mēs zinām, ka Latvija ļoti daudz palīdzējusi Ukrainai, un nodrošinājuši to, ka gan NATO, gan Eiropas Savienība saprot šīs cīņas svarīgumu. Tāpēc mums bija svarīgi atbraukt un apliecināt mūsu dzelžaino apņēmību ievērot savas saistības pret Latviju, pret Baltiju un NATO piekto pantu.”

Kongresmeņi uzsvēra, ka tas ir izšķiroši svarīgi Krievijai Ukrainā sākto karu zaudēt. Daudz diskusiju kopš iebrukuma sākuma bijis par to, kādus ieročus sūtīt Ukrainai, piemēram, pastāvēja bažas piegādāt tālās darbības raķešu sistēmas vai iznīcinātājus – lietas, ko varētu uzskatīt par uzbrukuma, nevis aizsardzības bruņojumu. Politiķi pārliecināti, ka tagad šī šķirošana jābeidz.

Dons Beikons
ASV Kongresa Baltijas atbalsta grupas līdzpriekšsēdētājs

“Es domāju, ka mums to vajadzēja darīt jau decembrī un janvārī. Varbūt mums izdotos atturēt Krievijas lēmumu. To mēs, protams, nezinām, bet es domāju, ka tagad mēs esam īstajā vietā. Es biju kritisks par mūsu valdību, bet tagad domāju, ka viņi sāk rīkoties pareizi. Un visu cieņu Latvijai, kas šajā jomā bija līdere, piegādājot ieročus jau laikus. Es domāju, ka tas iedvesmoja arī mūsu līderus Vašingtonā, ka varam darīt vairāk.”

Kongresmeņi arī uzskata, ka NATO klātbūtne reģionā atturēšanās politikas nolūkos ir jāpaplašina, taču vēl nepauda atbalstu, ka tai vajadzētu būt pastāvīgai bāzei, kā to iecerējušas mūsu amatpersonas. Visticamāk, kaut kādi lēmumi varētu būt gaidāmi NATO samitā jūnija beigās Madridē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rubens Gajego
ASV Kongresa Baltijas atbalsta grupas līdzpriekšsēdētājs

Rubens Gajego: “Mums sākumā vajadzētu noteikt, kas īsti ir šī misija, un tad, ejot atpakaļ, saprast, ko tas nozīmē, kādiem aktīviem un spējām mums jābūt uz vietas.”

TV3 Ziņas: “Vai tā ir pastāvīga bāze?”

Rubens Gajego: “Varbūt, bet jāsaprot, kas tieši vajadzīgs. Sākumā jāskatās uz pašu misiju, un tad jāsaprot, kas vajadzīgs tās izpildīšanai. Ja tā ir NATO bāze, tad varbūt mums jāiet to ceļu.”

NATO klātbūtni Baltijas jūras reģionā stiprinātu arī Zviedrijas un Somijas pievienošanās aliansei. Pieteikumu tās jau iesniegšanas, bet pagaidām ceļā tam stāv Turcija. Kongresmeņi gan pārliecināti, ka Ankaru var pārliecināt nostāju mainīt.

Pēc vizītes Latvijā ASV politiķi šodien tālāk devās uz Tallinu. Viļņā kongresmeņi jau bija pirms Latvijas apmeklējuma.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm