Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Vidusskolas neizpratnē par rosinājumu tām liegt organizēt iestājeksāmenus
Vidusskolu vidū neizpratni raisa nesen valdībā apstiprinātās izmaiņas, kas turpmāk tām liegs organizēt iestājpārbaudījumus. To vietā tā dēvētajām prestižajām skolām konkurss būs jābalsta tikai uz centralizēto eksāmenu rezultātiem. Skolas gan uzskata, ka šādas izmaiņas tām neļaus uzņemt spējīgākos skolēnus. Turklāt skolas neslēpj – devīto klašu eksāmenu rezultātiem tās nemaz īsti neuzticas, vēsta TV3 Ziņas.
Rīgas Valsts 1. ģimnāzija ir viena no tām nedaudzajām skolām, kura jau gadiem rīko iestājeksāmenus matemātikā un angļu valodā. Šādā veidā tā atlasa spējīgākos audzēkņus, un šī kārtība zināma visiem pretendentiem. Tādēļ ģimnāzijā neslēpj – valdībā apstiprinātās izmaiņas, kas turpmāk liegtu vidusskolām rīkot iestājpārbaudījumus tajos mācību priekšmetos, kuros pamatskolēni jau kārto centralizētos eksāmenus, tātad tas attiektos arī uz skolas specializāciju – matemātiku, tiem raisa bažas.
“Atšķirībā no valsts pārbaudījuma ir pamata daļa, kas ir tests. Tad ir mazliet paaugstinātās grūtības uzdevumi, un tad ir ļoti lielas spriestspējas uzdevumi. Un procentuāli tas sadalās tā, lai mums tiešām būtu iespējams ieraudzīt potenciāli labākos un dotu viņiem iespēju pilnveidoties, un šobrīd mēs vienkārši no tā atsakāmies, uzņemam jebkuru vidusskolēnu. Tas nozīmē, ka mēs vairs nevaram šo uzlikto latiņu noturēt.”
Līdzīgu viedokli pauž arī RTU Inženierzinātņu vidusskolā. Arī tur tiek organizēts iestājeksāmens, kas sastāv no trim daļām – matemātikas, fizikas un ķīmijas. Vidusskolā neslēpj – šāds solis sperts, jo par iekļūšanu skolā cīnās lielas skaits jauniešu, taču līdzšinējie eksāmenu rezultāti tiem nešķiet pilnībā uzticami, lai tiešām atlasīto labākos.
“Centralizētajos eksāmenos, kur es esmu piedalījusies vērtēšanā, var redzēt, ka nav godīga pieeja. Ir skolas, kurās negodīgi dara šo darbu. Tā kā pilnībā uzticēties nevar. Mēs varam uzticēties tikai saviem pārbaudes darbiem.”
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša gan uzskata, ka vidusskolu bažām nav pamata. It īpaši tādēļ, ka grozījumi iet kopā ar izmaiņām, kas paredz, ka no šā gada 9. klašu eksāmenus vairs nelabos katrā skolā atsevišķi, bet gan tas notiks centralizēti, procesu vadot Valsts izglītības satura centram. Tādēļ arī rezultāti būs vienādi interpretējami un izmantojami, lai ģimnāzijas atlasītu gudrākos skolēnus.
“Nav mērķis ierobežot to, ka mēs kaut kā neļaujam izcilībām attīstīties. Bet šā centralizētā eksāmena klātbūtne ļauj mums izvērtēt to, kādā līmenī ir iemācīta matemātika. Un vērtējums būs pieejams četri cipari aiz komata, kas nozīmē, ka patiesībā šos skolēnus varēs ļoti precīzi salikt tajā sarakstā.”
Likumprojekts gan vēl jāapstiprina Saeimā, kura to pirms tam arī vētīs atbildīgā komisija. Tās vadītāja Agita Zariņa Stūre ģimnāzijas aicina nesatraukties, jo grozījumi, ja arī tiks pieņemti bez izmaiņām, spēkā stātos tikai 2024. gada septembrī.
“Par tālāko es domāju, ka nevienam nevajag satraukties un skriet ratiem pa priekšu. Pirmo reizi devītie kārto centralizētos eksāmenus, viņi nokārtos, paskatīsimies, kādi ir rezultāti. Tikmēr ģimnāzijas rīkos savus iestājpārbaudījumus, apskatīsimies, kādi ir rādītāji, un tad lemsim par tālāko.”
Izglītības komisijas vadītāja gan norāda, jaunie grozījumi varētu radīt vēl kādu problēmu. Eksāmenus turpmāk labojot centralizēti, to rezultāti būs pieejami ne ātrāk kā ap Jāņiem. Tas nozīmē, ka arī iestāšanās skolās turpmāk noritēs jūnija beigās un jūlijā. Un tas ir laiks, kad pedagogi ierasti dodas atvaļinājumos.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!