Vērtēs iespēju nepiemērot kriminālatbildību pusaudžiem, kas izdarījuši sīkus noziegumus

Tieslietu ministrija sākusi kalt plānus par jaunu sistēmu, kā turpmāk strādāt ar likumnepaklausīgiem jauniešiem. Šādā reforma top pēc tam, kad pērn nolēma slēgt Latvijā vienīgo sociālās korekcijas iestādi “Naukšēni”. Tās vietā gan varētu tapt jauna pusaudžus pāraudzinoša institūcija. Ja to izdosies izveidot, nākotnē varētu spert vēl kādu soli – nepilngadīgajiem par mazāk smagiem noziegumiem, mīkstināt piemērojamo sodu, vēsta TV3 Ziņas.

Nepilngadīgajam par mazāk smagu nozieguma izdarīšanu uz visu dzīvi uzlikt zīmogu – krimināli sodīts – nav pareizi. Pie šāda secinājuma, nonākusi Iekšlietu ministrija. Tādēļ tā plāno rosināt ideju par atteikšanos no kriminālatbildības sīkus noziegumus izdarījušiem pusaudžiem.

Jānis Bekmanis
Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“Es to nesauktu par dekriminalizāciju. Es to sauktu par bērniem piemērotas pāraudzināšanas metodes meklēšanu, ar ko mēs šobrīd nodarbojamies. Jo bērns jau nav noziedznieks pēc definīcijas. Bērns ir mūsu sabiedrības auglis.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šādu ideju atbalsta arī “OPEN Radošais Centrs” vadītājs Edijs Klaišis, kurš jau vairākus gadus strādā ar grūtībās nonākušiem pusaudžiem. Arī viņa redzeslokā nonāk nepilngadīgie, kas ir, piemēram, zaguši. Taču ne vienmēr tas ir mantkārības dēļ. Bērnu izdarīt noziegumu nereti spiež skaudrā dzīves situācija, kurā tas nonācis. Taču soda apmērs viņiem – tāds pats, kā apzinātiem huligāniem.

Edijs Klaišis
“OPEN Radošais Centrs” vadītājs

“Ir pat tādi gadījumi, ka pusaudzim pašam jādomā, kur pārtiku sev dabūt, protams, kāda ir cita izeja? Viņš neies medīt uz mežu. Viņš ies un zags pārtiku…. Arī mūsu redzeslokā ir tādi, kas ir zaguši, lai izdzīvotu, Būsim reāli. Klaiņojošam sunim un kaķim gibas ēst. Ko mēs varam runāt par pusaudžiem. Jebkuram ir jāēd.”

Arī Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs uzskata – atsevišķos gadījumos atteikties no kriminālatbildības piemērošanas nepilngadīgajiem būtu pareizs solis. Tomēr pirms tam jāveic mājasdarbs – jāstiprina sistēmu.

Andrejs Judins
Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs, “Jaunā Vienotība”

“Tas viss ir iespējams, ja ir izveidota alternatīva sistēma. Ja ir efektīva audzinošu piespiedu līdzekļu sistēma. Kriminālsodi nav labākais, kas var palīdzēt bērniem mainīt attieksmi pret sabiedrību. Un piedāvājums padomāt par citiem risinājumiem ir labs. Ja mēs varam sasniegt bērnu smadzenes, likt viņiem pārdomāt savu uzvedību, rīkoties tā, lai nenodarītu citiem pāri, tas ir ļoti labi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču kopš pērn oktobrī likvidēta Naukšēnu sociālās korekcijas iestāde, Latvijā vairs nav līdzīgu institūciju, kas strādā ar pusaudžiem, kuru uzvedība vērsta uz dažāda veida likumpārkāpumiem. Atgriezties pie Naukšēnos piekoptās prakses – faktiski bērnus censties pārmācīt sodot, neviens nedomā. Tieslietu ministrija, sadarbojoties ar citām ministrijām, rosina veidot jaunu sociālās korekcijas iestādi.

Anda Smiltēna
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece

“Ļoti negribētos, ka to sauktu par Naukšēniem divi. Šeit mainās pati ideja, kādai iestādei tai būtu jābūt. Un, pirmkārt, tai būtu jābūt iestādei, kas balstās uz pētījumos un pierādījumos balstītām metodēm.”

“Nevis ievietojam šajā iestādē bērnu, lai sodītu, uzliktu viņam zīmogu, ka viņš, lūk, tur ir sēdējis, bet, lai izolētu viņu no vides, kas atstāj negatīvu ietekmi uz viņa turpmāko attīstību un lai speciālists ar viņu šajā vidē varētu efektīvi strādāt,” pauda Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks.

Tieslietu ministrijā gan klāsta, plāns par jaunas iestādes izveidi vēl ir “zīdaiņa autiņos”, taču tās galvenie virzieni būtu atbalsts pusaudžiem un terapija. Visticamāk, šāds centrs atrastos galvaspilsētas tuvumā, lai spētu piesaistīt pietiekamu speciālistu skaitu. Darbs ar pusaudžiem būtu individuāls.

Anda Smiltēna
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece

“Maksimālais bērnu skaits ir 10-12 un personālam, tātad, psihiatriem, narkologiem, pasniedzējiem, ir jābūt aptuveni diviem cilvēkiem uz vienu bērnu, lai nodrošinātu, ka bērnam tiek sniegta tā palīdzība atbilstoši vajadzībai.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunajai korekcijas iestādei būtu jātop līdz 2025. gadam. Tieslietu ministrijā gan jau tagad paredz, ka reforma prasīs lielus finanšu resursus, tādēļ nav skaidrs, vai naudu izdosies rast pietiekamā apmērā un plānoto varēs realizēt tā, kā iecerēts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm