Vērienīga atbalsta programma paredz izveidot 700 zemas cenas īres dzīvokļus reģionos

2022. gada 20. oktobrī 20:40

Septiņi simti zemas cenas īres dzīvokļu Latvijas reģionos. Šāds mērķis turpmākajos gados ir vērienīgai valsts atbalsta programmai, ko plānots sākt jau tuvākajās nedēļās. Pašvaldības ilgstoši teikušas, ka dzīvojamā fonda pieejamība tām ir viena no lielākajām problēmām, vēsta TV3 Ziņas.

Ekonomikas ministrija izstrādājusi vairāk nekā 40 miljonu eiro vērtu atbalsta programmu, lai veicinātu zemas cenas īres dzīvokļu attīstību.

Ne pirmo gadu Latvijā runājam par dzīvojamā fonda sūro stāvokli. Tas ir novecojis, privāto investīciju jaunu daudzdzīvokļu īres māju celtniecībā trūkst, jo sevišķi reģionos, savukārt pieprasījums pēc cenas ziņā pieejamiem mājokļiem ir ļoti liels. Ar šādiem secinājumiem par Latviju pirms diviem gadiem klajā nāca Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.

Tas viss traucē darbaspēka mobilitātei un ir viens no šķēršļiem Latvijas reģionu attīstības, tāpēc šajā Ekonomikas ministrijas programmā nolemts, ka projektus galvaspilsētā un Pierīgā nefinansēs. Naudai jāplūst uz tālākām vietām.

Paredzēts, ka šī iniciatīva palīdzēs radīt 700 jaunu mājokļu Latvijas pašvaldībās. Projektā jau plāno startēt Valmiera, kas savulaik bija starp pirmrindniekiem pati sava dzīvojamā fonda attīstībā.

Jānis Baiks
Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, “Valmierai un Vidzemei”

“Dzīvokļu deficīts ir viens no lielākajiem faktoriem, kas traucē jebkāda veida attīstību. Ja cilvēkiem nav, kur dzīvot, uzņēmējiem sāk pietrūkt darbaroku. Neko jaunu mēs nevaram iesākt, viss stagnē un stāv uz vietas.”

Tas gan nenozīmē, ka šādus projektus ar programmas atbalstu varēs attīstīt tikai pašas vietvaras. Pieteikties var arī privātie attīstītāji – vieni paši vai sadarbībā ar publisko sektoru. Valsts uzņēmums “Altum” projektiem piedāvās aizdevumu, un attīstītājiem izpildot kritērijus, dzēsīs 30% kredīta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vietas, no kurām mēs redzam privāto interese, kas mums, protams, patīk. Jo vairāk iesaistām finansējumu, kas ir ārpus valsts vai pašvaldību struktūrām, jo tas ir labāk,” saka “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Kad jaunās mājās jau būs gatavas, uz dzīvokļiem, kam mēneša īres maksa sākotnēji nepārsniegs piecus eiro par kvadrātmetru, gan nevarēs pretendēt kurš katrs. Mājsaimniecībām būs jāiestājas pašvaldības administrētā rindā, un ņems vērā to rocību.

Pēc nodokļu ienākumu slieksnis būs līdz 980 eiro vienas istabas dzīvoklim, 1635 eiro divu istabu dzīvoklim un 2450 eiro trīs un vairāk istabu dzīvoklim.

Ilze Indriksone
ekonomikas ministre (Nacionālā apvienība)

“Nosacījumi ir tādi, ka tai mērķgrupai, kas šobrīd labākajā gadījumā var atrast sev mājokli vecajos tipveida projekts vai pavisam daļēji labiekārtotos projektos, būs tā iespēja, bet mēs redzam, ka šis tikai tāds pilotprojekts. Tas nenosegs visas vajadzības, un mēs ceram, ka tie būs labi piemēri, kam sekos tās pašvaldības, kas tagad vēl ar tādu skepsi, varētu teikt, nogaida.”

Iecerēts, ka pirmie 300 dzīvokli būs gatavi līdz 2026. gada vidum.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm