Viss, kas tev jāzina par balsošanas kārtību 14. Saeimas vēlēšanās!

Jau sestdien, 1. oktobrī, 14. Saeimas vēlēšanas, kurās iedzīvotājiem būs jāizdara izvēle par to, kuri politiķi turpmākos četrus gadus vadīs mūsu valsti. Ik reizi vēlēšanu iecirkņos mēdz gadīties pārpratumi – kāds aizmirst dokumentus, kāds sabojā vēlēšanu biļetenus. TV3 Ziņas apkopoja svarīgāko informāciju par to, kas jāņem vērā, rīt ejot balsot.

Iecirkņu darba laiks

Vēlēšanu iecirkņi visā valstī rītdien strādās no plkst. 7-20 un, dodoties balsot, līdz obligāti jāņem pase vai ID karte. Kas šogad ir atšķirīgi – balsot var arī ar dokumentu, kam termiņš beidzies kopš 2020. gada marta.

Kas jāzina par atzīmēm partijas sarakstos?

Paņemot vēlēšanu zīmes, cilvēkam ir vairākas izvēles. Aploksnē var likt jebkuras partijas sarakstu, neveicot nekādas atzīmes. Taču sev simpatizējošam kandidātam drīkst arī ievilkt plusiņu, tādējādi paaugstinot viņa izredzes iekļūt Saeimā. Galvenais, lai plusiņš ir rūpīgi ievilkts rombiņā.

Kandidātus var arī svītrot, šādi, iespējams, pasliktinot viņu ievēlēšanas izredzes. Kas svarīgi – jāvelk nevis svītriņa rombiņā, bet gan jāsvītro vismaz viens burts kandidāta vārdā vai uzvārdā.

Kristīne Bērziņa
Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja

“Piemēram, ja saraksta 10. kandidāts ir jūsu favorīts un jūs vēlaties, lai viņš būtu augstāk sarakstā, tad jūs šim kandidātam izdarāt atzīmi +, un tas dod šo iespēju, ja vēl citi vēlētāji būs ar jums vienisprātis, ka viņš tiek augstāk šajā sarakstā, piemēram, kādā trešajā vietā.”

Dažādos reģionos vēlēšanu zīmēs minētās personas atšķiras

Vēlēšanu zīmēs rakstītie vārdi katram reģionam ir citi. Proti, no vienas partijas kandidātu saraksts dažādos apdalos, piemēram, Latgalē un Zemgalē, atšķiras. Ja cilvēks vēlas balsot par konkrētu kandidātu, kurš nestartē viņa vēlēšanu apgabalā, jābrauc balsot uz vietu, kur listē viņa vārds ir atrodams.

Kristīne Bērziņa
Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja

“Ja jums ir favorīts kādā citā vēlēšanu apgabalā, tad ir iespēja doties uz kādu no šīm apgabala iecirkņiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aicina ziņot par pārkāpumiem

Iedzīvotājus arī aicina ziņot par pārkāpumiem, kas novēroti vai nu iecirkņos un to tuvumā, vai jebkur citur. Pārkāpums ir politiskā aģitācija, balsu pirkšana un tamlīdzīgi.

Kristīne Bērziņa
Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja

“Tas klasiskākais ir, ja kādam vēlētājam ir informācija vai kaut vai tikai baumas, ka kaut kur notiek balsu pirkšana un vēlētāja gribas ietekmēšana par kaut kādiem labumiem vai naudu, tad par šo gan noteikti jāziņo vai nu Valsts policijai uz 110, vai arī tieši Valsts drošības dienestam.”

Vēlēšanu urnā drīkst mest arī tukšu aploksni

Rīt visā Latvijā būs atvērti vairāk nekā 900 vēlēšanu iecirkņu un, ja cilvēks nezina, par ko balsot, vēlēšanu urnā drīkst iemest arī tukšu aploksni. Tādā gadījumā balss neaizies nevienai partijai, bet paaugstinās kopējo vēlētāju skaitu un līdz ar to piecu procentu barjeru, kas jāpārvar, iekļūšanai Saeimā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm