TV3 Saeimas vēlēšanu rubrikā “Tava izvēle” – “Konservatīvie”

2022. gada 13. septembrī 21:00

Atlicis nepilns mēnesis līdz brīdim, kad vēlēsim 14. Saeimu. Lai jums būtu vieglāk orientēties partiju piedāvājumā un izdarīt savu izvēli, TV3 Ziņas ir sagatavojušas pirmo pārskatu par desmit sarakstiem, kas pēc SKDS sabiedriskās domas aptauju rezultātiem ir populārākie.

Partijas “Konservatīvie” pirmsākumi meklējami 2014. gadā – toreiz “Jauno konservatīvo partiju” (tagad – partiju “Konservatīvie”) dibināja politiķis Jānis Bordāns. Pirms tam viņš darbojies vairākos politiskajos spēkos, no kuriem pēdējais bija “Nacionālā apvienība”. No viņu rindām gandrīz divus gadus Bordāns ieņēma arī tieslietu ministra krēslu, tomēr paralēli viņš sāka darboties biedrībā “Demokrātiskie patrioti”, ko bija iecerējis pārveidot partijā. Tam nākot gaismā, “nacionāļu” un Bordāna ceļi ar skandālu šķīrās.

Raivis Dzintars
VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs

“Nav pieņemama situācija, kad “Nacionālās apvienības” publiska amatpersona vienlaikus ir partijas biedrs un vienlaikus ir biedrībā, kas veidojas par citu politisku partiju, par konkurējošu politisku partiju, kuras mērķi vēl ir ļoti neskaidri.”

Dibinot savu partiju, Bordāns to pozicionēja kā pārmaiņu ieviesējus, priekšplānā izvirzot valstiskumu un tiesiskumu.

“Mums aiz muguras nav nekādu ekonomisku grupējumu, mums ir cilvēki, kas piedalījušies ar saviem resursiem un savām vēlmēm,” pauda “VL-TB/LNNK” līdzpriekšsēdētājs.

Vien pusgadu pēc dibināšanas jaunizceptais politiskais spēks startēja 12. Saeimas vēlēšanās.

Lasi vēl: “Konservatīvo” deputāti rosina aizliegt Krievijas dabasgāzes piegādes no 2023.gada vidus

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Galvenie elementi priekšvēlēšanu programmā – latviska, tiesiska nācija un tradicionāla ģimene. Tomēr seši mēneši jaunajai partijai izrādījās pārāk īss laiks vēlētāju pievilināšanai – nesaņemot pat 1% atbalsta, JKP Saeimā neiekļuva.

Pēc neveiksmes viņi gan plinti krūmos nemeta un turpmāko trīs gadu laikā partijai izdevās krietni papildināt savu biedru rindas. Lielākais popularitātes vilnis politisko spēku sasniedza 2017. gadā, kad tam pievienojās divi bijušie Korupcijas novēršanas un apkarošanas (KNAB) darbinieki – Juta Strīķe un Juris Jurašs. Tas bija arī viens no iemesliem mainīt partijas fokusu – galvenais solījums nu bija atpestīt valsti no korupcijas.

Juta Strīķe
bijusī partijas “Konservatīvie” valdes locekle

“Es sapratu, ka tam korupcijas pūķim nevar uzlikt roku dzelžus, bet jānocērt galva. Un to var izdarīt, tikai piedaloties vēlēšanās.”

Ar jaunām sejām un jauniem lozungiem “Jaunā konservatīvā partija” 2017. gadā startēja Rīgas domes vēlēšanās, kurās saņēma vērā ņemamu – 13,42% augstu – vēlētāju uzticību. JKP ilgstoši Rātsnamā bija lielākā frakcija ar deviņām deputātu vietām. Pie varas Ušakova domē gan viņi netika un aktīvi darbojās opozīcijā.

Taču drīz vien Rīgas apvāršņi kļuva par šauru un konservatīvie atkārtoti izmēģināja veiksmi Saeimas vēlēšanās, saglabājot korupcijas apkarotāju tēlu un kā vienu no galvenajiem pretiniekiem izvēloties Aivaru Lembergu un viņa pārstāvēto “Zaļo un zemnieku savienību”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es esmu gatavs nostāties pret pašpasludināto Kurzemes valdnieku, Puzes ķēniņu Lembergu, kurš joprojām rausta Latvijas politiķus kā marionetes. Uzskatu, ka Lemberga diktatūrai jāliek punkts,” pauda Jurašs.

Galvenās lokomotīves Saeimas vēlēšanās bija Rīgas domē strādājošie politiķi, jo citu atpazīstamu biedru viņiem gluži vienkārši nebija.

Šoreiz mērķi sasniegt izdevās – arī te saņemot 13,59% balsu, JKP Saeimā kļuva par vienu no lielākajām frakcijām ar 16 deputātu krēsliem. Uz Jēkaba ielu aizceļoja lielākā daļa Rīgas domnieku, taču interesanti, ka vēl pēc gada daži no viņiem jau atkal kandidēja atpakaļ uz Rīgas domi, kas, iespējams, signalizē par spēcīgu biedru trūkumu partijā.

Uzreiz pēc iekļūšanas Saeimā “Konservatīvajiem” bija iespēja veidot valdību. Toreizējais Valsts prezidents Raimonds Vējonis deva Jānim Bordānam divas nedēļas, lai vienotos par koalīcijas izveidi, taču mēģinājums izgāzās un tajā Bordāns vainoja potenciālos partnerus.

Jānis Bordāns
partijas “Konservatīvie” dibinātājs

“Simtgades priekšvakarā šī ir dāvana Latvijas sabiedrībai no vecajām oligarhiskajām partijām, kuras nevēlas atteikties no saviem resursiem, ko tās vēlas piesavināties Latvijas sabiedrībā. Un viņi ir “norāvuši” valdības veidošanas procesu. Man cita vārda šobrīd nav, ko teikt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veidojot valdību, “Konservatīvie” uzstādīja arī pirmo ultimātu – viņi nestrādās koalīcijā kopā ar ZZS. Lai gan tas īpaši mokošu valdības veidošanu padarīja arī turpmākajiem premjera amata kandidātiem, partijai izdevās panākt savu.

Padarītie darbi: izdevies valsts kontrolē pārņemt ostas, realizēta iecere par ekonomisko lietu tiesas izveidi. Ar vairāku gadu nokavēšanos, tomēr izdevies īstenot arī tā dēvēto 3×500 plānu – ar partneru atbalstu līdz 500 eiro celta minimālā alga, un līdz šim līmenim paaugstināts arī neapliekamais minimums pensijai un algai.

Savukārt neizpildīto darbu sarakstā ierindojams solījums līdz 200 eiro celt minimālo pensiju un novirzīt zinātnei pusmiljardu eiro no dzelzceļa elektrifikācijas naudas. Arī iedzīvotāju primārajam mājoklim nav atcels nekustamais īpašuma nodoklis.

Kopumā četru gadu laikā “Konservatīvie” sevi parādījuši kā visai kašķīgus politiķus – teju visos skandālos, kas saistīti ar valdības stabilitāti, pie vainas bijuši tieši “Konservatīvo” izvirzītie ultimāti un kaprīzes. Tā, piemēram, reizē, kad bija jālemj par Normunda Mežvieta pārapstiprināšanu Valsts drošības dienesta priekšnieka amatā, konservatīvie demonstratīvi pameta valdības sēdi, jo lēmums neesot ar viņiem apspriests.

“Ja valsts premjers Kariņa kungs var vienā dienā pateikt – esam Ziemeļvalsts, bet nākamajā dienā nedemokrātiski, slepus izskata jautājumu par drošības dienesta vadītāja iecelšanu, tas neatspoguļo nevienu no labas pārvaldības principiem,” pauda partijas “Konservatīvie” dibinātājs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bordāns parāda kariņam dzelteno kartīti

Toreiz partija paziņoja, ka Kariņa valdībai parāda dzelteno kartīti, solot, ka arī turpmākais darbs nebūšot viegls. Un nebija melots – valdības darbu pat vairāku gadu garumā regulāri apgrūtināja tieši konservatīvo kašķēšanās, galvenokārt ar toreizējiem partneriem – partiju KPV LV. Iemesli visi iespējamie – jaunu ēku būvniecība, amatpersonu rotācijas. Atsevišķās epizodēs tas noveda arī pie partneru demisijas pieprasīšanas.

“Es neuzticos tam procesam, kādu ekonomikas ministrs veic savā ministrijā attiecībā uz kritisko infrastruktūru – “Latvenergo”,” strikts bija partijas “Konservatīvie” dibinātājs Jānis Bordāns.

“Es domāju, ka šis cilvēks ir nedaudz sasirdzis ar Napoleona sindromu,” viedokli pauda bijušais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Gan šie, gan citi aspekti krietni iedragājuši “Konservatīvo” reitingus – pēdējās aptaujas liecina, ka kādreizējais 13% atbalsts nokrities zem 5% robežas un partijai būs jānopūlas, lai 14. Saeimā vispār iekļūtu.

Šajās vēlēšanās galvenie solījumi ir izbūvēt Latvijā 50 000 jaunu mājokļu, nodrošināt taisnīgas energoresursu cenas un panākt, ka 10 gadu laikā Latvija iekļūst desmit Eiropas attīstītāko valstu vidū.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma


TV3 ziņu dienests pirms 14. Saeimas vēlēšanām 29. septembrī rīkos populārāko partiju premjerministra amata kandidātu debates. Televīzijas tiešraidē izvaicāsim pretendentus uz valsts ietekmīgāko amatu. Raksti sev interesējošos jautājumus zemāk esošajā formā vai sūti uz [email protected], un mēs tos uzdosim!

  Lauciņi, kas apzīmēti ar *, ir jāaizpilda obligāti!

  14. Saeimas vēlēšanas notiek 2022. gada 1. oktobrī. Parlamentā uz četriem gadiem tiks ievēlēti 100 deputāti no pieciem vēlēšanu apgabaliem. Piedalīties vēlēšanās tiesības būs Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Vēlēšanu nedēļā pirmdienā, ceturtdienā un piektdienā varēs nodot balsi glabāšanā, savukārt vēlēšanu diena ir 1. oktobris – sestdiena. Šogad nobalsot varēs, gan uzrādot pasi, gan ID karti.

  Lasi vēl:

  Ziņo par kļūdu rakstā

  Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

  Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm