Saeimas vēlēšanās iespēju iepriekš nobalsot izmantojuši 4,11% balsstiesīgo

14. Saeimas vēlēšanās iespēju nodot balsi glabāšanā kādā no 66 vēlēšanu iecirkņiem Latvijā izmantojuši 63 342 vēlētāji, kas ir 4,11% balsstiesīgo, liecina Centrālā vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā informācija.

30. septembrī 19:18

14. Saeimas vēlēšanām vēlētāju sarakstā kopā ir reģistrēti 1 542 407 balsstiesīgi pilsoņi.

Pirmdien, 26. septembrī, iespēju nodot balsi glabāšanā izmantoja 11 316 vēlētāji, ceturtdien, 29. septembrī – 15 866 vēlētāji, savukārt piektdien, 30. septembrī, – 36 160.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Salīdzinājumam 13. Saeimas vēlēšanās pirms četriem gadiem balss nodošanas glabāšanā iespēju izmantoja 33 791vēlētāji jeb 2,18% balsstiesīgo.

Vēlētāji, kuri svarīgu iemeslu dēļ nevarēja nobalsot vēlēšanu dienā, varēja izmantot iespēju nodot balsi glabāšanā. Saeimas vēlēšanās iepriekšējo balsošanu sauc par balss nodošanu glabāšanā, jo tā nenotiek visos vēlēšanu iecirkņos, kā tas ir iepriekšējās balsošanas gadījumā, kā arī vēlēšanu aploksnes tiek uzglabātas vēl vienā aploksnē – reģistrācijas aploksnē, kas ļauj vēlētājam atsaukt savu balsojumu un nobalsot vēlreiz vēlēšanu dienā.

Šāds risinājums ir ieviests, lai iepriekšējā balsošana nebūtu pretrunā Satversmei, kas noteic, ka Saeimas vēlēšanas izdarāmas oktobra mēneša pirmajā sestdienā. Proti, tas nozīmē, ka Satversmē noteikts, ka vēlētājam ir jābūt arī tiesībām balsot Saeimas vēlēšanu dienā.

Sestdien, 2022. gada 1. oktobrī, notiks 14. Saeimas vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēlē 100 parlamenta deputāti. Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņi Latvijā un ārzemēs vēlētājiem būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00 pēc vietējā laika. Arī šajās Saeimas vēlēšanās, tāpat kā līdz šim vēlētāji drīkst balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.

Vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, šo vēlētāju aprūpētāji un slimojošu personu aprūpētāji, var pieteikties balsot savā atrašanās vietā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Balsošanas dokuments ir derīga Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa personas apliecība (eID karte), t.sk. balsošanai der arī personu apliecinoši dokumenti, kam derīguma termiņš beidzies laikā no 2020. gada 1. marta. 14. Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos tiek lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs, līdz ar to spiedogs pasē vai vēlētāja apliecībā vairs netiek likts.

Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas darbinieks tiešsaistes reģistrā pārliecināsies par vēlētāja tiesībām balsot un atzīmē, ka vēlētājs nobalsojis. Par vēlēšanu materiālu saņemšanu jāparakstās papīra balsotāju sarakstā. Ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistrs tehnisku iemeslu dēļ nedarbosies, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm