Parlamenta sadrumstalotība nemaz nebūs tik liela. Eksperti analizē 14. Saeimas vēlēšanu rezultātu prognozes

1. oktobrī 23:32

Negaidīti lielā vēlētāju aktivitāte 14. Saeimas vēlēšanās pārsteidza daudzus – ekspertuprāt, tas ir ļoti labs rezultāts, ko varam saukt par objektīvi leģitīmu, jo tā ir vairākuma vēlētāju griba. Kas attiecas uz politiskajiem spēkiem nākamajā parlamentā – lai arī “exit poll” aptaujas dati liecina, ka parlamentā varētu iekļūt astoņas partijas, sadrumstalotība, iespējams, nemaz tik liela nebūs.

Aicināti novērtēt vēlētāju aktivitāti, kas sākotnēji tika prognozēta vēl zemāka nekā pirms četriem gadiem, bet galu galā pārsteidza daudzus, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra norāda, ka 59% vēlētāju ir apsveicams rezultāts. “Paldies medijiem un partijām, kuras atvēlēja lielas summas vēlēšanu kampaņām. Un paldies vēlētājiem, kuri apzinājās, ka ir politiski svarīgi nesamazināt dalību vēlēšanās un līdz arto apšaubīt Saeimas spēju pārstāvēt visu Latvijas politisko nāciju. Tadēļ ļoti apsveicams rezultāts.”

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes lektore Lelde Metla-Rozentāle pauž, ka vēlētāju aktivitāte viennozīmīgi ir laba, kas vēlēšanu rezultātu padara objektīvi leģitīmu – mēs varam teikt, ka tā ir vairākuma vēlētāju griba. “Tas ir ļoti labi kopējā kontekstā. Un acīmredzot ģeopolitiskā situācija jeb karš un apdraudējuma sajūta ir viens no iemesliem, kas licis cilvēkiem mobilizēties un saprast, ka, ja citreiz varam atļauties būt pasīvāki, tad šoreiz ir jāsaņemas, un prieks, ka tas ir izdevies.”

Runājot par tiem, kas tomēr vēlēšanās nepiedalījās, Metla-Rozentāle paskaidro, ka, ņemot vērā krievisko partiju provizoriskos reitingus, to līdzšinējie vēlētāji varētu būt tie, kas balsto nedevās. Tāpat nebalstāju vidū varētu būt tie, kas iepriekšējā reizē noticēja “Laimes lācim”, bet tika pievilti un ticību zaudēja.

“Ja skatāmies uz krievisko partiju, it īpaši “Saskaņas”, reitingiem, tad redzam, ka viņš ir ļoti zems. Te pat ir jautājums par būšanu vai nebūšanu parlamentā. Jā, varam teikt, ka šeit ir vairāk krievisko politisko partiju, bet, pat saliekot kopā visu reitingus, mēs neiegūstam kopā to, kas bijis pirms tam. Līdz ar to varam secināt, ka šis vēlētājs, visdrīzāk, ir izvēlējies palikt mājās.

Varbūt arī tas vēlētājs, kurš gribēja ticēt “Laimes lācim” pagājušajā reizē, bet šoreiz vairs nebija tik viegli “apstrādājams”, uzreiz tam “Laimes lācim” nenoticēja, bet nekam citam īsti arī nē. Gandrīz visi pārējie ir kaut kur jau pie varas bijuši, līdz ar to uzticības moments viņam [vēlētājam – red.] nebija,” stāsta Metla-Rozentāle.

Ne tikai kopējā vēlētāju aktivitāte, bet arī aktivitāte reģionos dažviet pārsitusi iepriekšējos rekordus – Latgalē tā būtiski augusi. Skudra norāda, ka aktivitātes pieagums šajā reģionā skaidrojams situatīvi: ar pierobežas stāvokli, robežas nostiprināšanas darbiem un valdošo trauksmi. Bet no otras puses tas arī rāda – politisko partiju aktivitātes Latgalē šogad bijušas lielākas. “Es gribētu ticēt, ka tas liecina, ka mums arī Latgale iekļaujas kopīgā, nacionālā, publiskā telpā un seko līdzi, kas tajā notiek, tāpēc tas ir atstājis savu efektu uz vēlētājiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Runājot par pārsteigumiem vēlētāju aptauju datos, Metla-Rozentāle vispirms izceļ neizdošanās: “Ja pievēršamies partijām, kurām kaut kas ir nogājis greizi, tad redzam to pašu “Saskaņu”. Šobrīd noteikti ir daļa sabiedrības, kas saka – ir slikti. Kāda daļa priecājas, ka rezultāts ir tāds.

Tāpat, lai arī partiju līderiem negribas atzīt, varam teikt, ka arī “Attīstībai/Par!” pēc provizoriskajiem datiem nav pārāk labi klājies. Un, ja [Arta] Pabrika kungs vēl debatēs pirms vēlēšanām bija, ja ne pilnībā pārliecināts par savu premjera posteni, tad vismaz tuvu tam, tad šobrīd var teikt, ka gaidas nav piepildījušās un vēlētājs ir izvēlējies mazāk agresīvu politisko spēku un piedāvājumu.

Un, protams, “Konservatīvā” partija, ņemot vērā tās pārstāvniecību iepriekšējā parlamentā, tagad nav zināms, vai tā vispār iekļūs parlamentā, tad arī tas ir liels zaudējums.”

Savukārt “Jaunajai Vienotībai” prognozētā uzvara, Metlas-Rozentālesprāt, atvieglos valdības veidošanu. “”Vienotības” pārliecinošā uzvara salīdzinoši atvieglos valdības veidošanas procesu. Ja iepriekš Kariņam un Vienotībai bija jābūt tādam… it kā no vienas puses viņš bija galvenais spēlētājs, no otras puses pēc matemātikas viņam bija jābūt mazam un draudzīgam ar visiem, jo pārējie bija lielāki un varenāki pēc deputātu vietu skaitu. Tad šoreiz izskatās, ka “Vienotība” varēs atļauties pacelt balsi, diktēt spēles noteikumus un izvēlēties, ar kuriem sadarbības un draudzības līgumus slēgt.”

Paturpinot par nākamajiem varas spēkiem, Metla-Rozentāle pauž, ka, lai arī vēl nezinām gala vēlēšanu rezultātus, viņasprāt, parlamenta sadrumstalotība nemaz nebūs tik liela, jo vēlētāju augstais apmeklējuma rādītājs ir viens no iemesliem, kāpēc daudz mazās un marginālās partijas tomēr netiek ievēlētas. “Pēc “exit poll” datiem redzam “Jaunajai Vienotībai” pārliecinošu uzvaru, kas varētu atnest aptuveni 25 vietas, kas ir viena ceturtā daļa. Pēc tam nāk “Apvienotais Saraksts”, kuram būs 1–13 vietas. Tad attiecīgi ir jautājums par “Nacionālo Apvienību”, kas varētu būt sabiedrotais. Un tad ir jautājums, vai tur nāk “Progresīvie” vai “Attīstībai/Par!” un kā tiek atrasti kompromisi. Tā kā izveidot valdību varētu nemaz nebūt tik sarežģīti.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm