Līderu debates 2022: kandidātu solījumiem par skolotāju algām lielas atšķirības

29. septembrī 22:36

Izglītības jomas problēmas šajā pirmsvēlēšanu laikā tika paceltas īpaši redzamā vietā. Daudz netrūka līdz vispārējam pedagogu beztermiņa streikam. Latvijā jau vēsturiski iegājies, ka skolotājiem par savu atalgojumu ir jācīnās ar radikālām protestu metodēm vai vismaz piesaucot draudus par tiem.

No 2023.gada 1.septembra rosināts pāriet no 30 stundu darba nedēļas uz 36 stundu darba nedēļu, nodrošinot darba stundu attiecību starp kontaktstundām un darba stundām pārējo pienākumu veikšanai attiecīgi rekomendējoši 65% un ne mazāk kā 35%. Proporcionāli tiks palielināta skolotāju zemākā bruto algas likme no 900 eiro līdz 1080 eiro.

Premjera amata kandidāti pēc četriem gadiem skolotājiem pēc nodokļu nomaksas sola sākot no 1200 eiro līdz pat 2000 eiro.

Partijas “Progresīvie” ministru prezidenta amata kandidāts Kaspars Briškens uzskata, ka skolotājiem pēc četriem gadiem būtu jāsaņem 1200 eiro pēc nodokļu nomaksas: Šis nav stāsts tikai par algām, bet arī par slodzēm.” Briškens norāda, ka pedagogu slodzēm ir jābūt mazākām un sabalansētām. Tāpat kā būtisku trūkumu pašreizējā sistēmā viņš uzskata visiem pedagogiem neesošu veselības apdrošināšanu. Samazināt pedagogu noslodzi gatavs arī “Attīstībai/Par!” premjera kandidāts Artis Pabriks, kurš kā optimālu pedagogu atalgojumu saredz 1300 līdz 2000 eiro.

Skolotāja profesijai ir jābūt prestižai, un skolotājiem ir jāgrib strādāt ar bērniem un jauniešiem, uzskata “Saskaņas” kandidāts Ivars Zariņš un “Latvijas Krievu savienības” Rīgas apgabala saraksta līderis Miroslavs Mitrofanovs.

Mitrofanovs skolotājiem ir gatavs solīt 1600 eiro, jo “tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt cieņu pret skolotājiem”.

Nesen pieteiktais skolotāju streiks noslēdzās nemaz nesācies – pedagogu organizācijas spēja rast kompromisu ar Izglītības un zinātnes ministriju. Daļa pedagogu gan nav apmierināti ar panākto kompromisu. “Zaļo un Zemnieku savienības” Zemgales apgabala saraksta līderis Viktors Valainis uzskata, ka šādi streiki nākotnē nedrīkst notikt: “Pašvaldībām ir jāspēj vienoties ar pedagogiem par strādāšanu kopā. Mēs nedrīkstam strādāt tā, ka skolotāji visu laiku piesaka streikus. Ir jāpārtrauc skolu slēgšana, jāattīsta lauki un jāliek skolotājiem justies droši par savu vietu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašreizējais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir pārliecināts, ka viņa vadībā skolotāji pēc četriem gadiem spēs savā makā saņemt 1500 eiro, bet līdz tam vēl nedaudz pietrūkst: “Mēs esam turējuši visus solījumus skolotājiem – katru gadu palielinājuši algas. Vidusskolu skolotāju vidējā alga šobrīd ir 2000. Sākumskolās alga ir zemāka. Ja mēs spēsim optimizēt skolu tīklus un dosim pašvaldībām algu fondus, skolotāju algu celšanai nauda pietiks.”

Vislielāko atalgojumu no visiem kandidātiem gatavs piedāvāt partiju apvienības “Apvienotais saraksts” premjera kandidāts Uldis Pīlēns. Starp Rīgu un reģioniem ir pārāk lielas atšķirības, uzskata Pīlēns. Kā vienīgo risinājumu viņš saredz skolotāju prestiža celšanu un algu palielināšanu: “Mums ir jāliek klāt skolotājiem, jo uzņēmēji tiks paši galā.”

Ne tikai skolotāju skaits un algu celšana ir svarīga izglītības sistēmas sastāvdaļa, bet arī zināšanu kvalitāte un konkurētspēja. “Ir jābūt konkurencei un jāceļ kvalitāte. Tāpat katrā priekšmetā reizi trijos gados ir nepieciešams atjaunot mācību materiālus.”

Jau ziņots, ka vispārējās izglītības pamata un vidējās izglītības pakāpes skolotājiem no 2023. gada 1. janvāra viena skolēna vidējo mērķdotācijas apmērs tiks palielināts no 115 eiro līdz 127 eiro.

Pirmsskolas izglītības pakāpes pedagogiem ministrija rosina no 2023. gada 1. janvāra paaugstināt algas likmi līdz 1070 eiro, kā arī no 2023. gada 1. septembra noteikt, ka 34 stundas pedagogi velta nodarbību vadīšanai, bet sešas stundas – citu pienākumu veikšanai.

Debates tapušas ar Sabiedrības integrācijas fonda finansējumu. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm