Kur un kā pareizi balsot 14. Saeimas vēlēšanās, lai izdarītā izvēle būtu derīga

1. oktobrī 6:08

Klāt 1. oktobris un līdz ar to 14. Saeimas vēlēšanas, kurās noskaidrosim – kuras simts politiskās galvas turpmākajos četros gados lems par Latvijai svarīgākajiem jautājumiem. Lai tava balss būtu derīga un vērā tiktu ņemta arī biļetena aizpildītā daļa, “tv3.lv” piedāvā iepazīties ar balsošanas kārtību un citu ikvienam vēlētājam noderīgu informāciju.

Seko līdzi aktuālajiem notikumiem vēlēšanu dienā “tv3.lv” teksta tiešraidē!

Savu balsi 14. Saeimas vēlēšanās ikvienam pilngadību sasniegušam Latvijas pilsonim iespējams gan Latvijā, gan ārvalstīs. 1. oktobrī visi vēlēšanu iecirkņi Latvijā savas durvis vēlētājiem vērs no pulksten 7 līdz 20, bet ārvalstīs iecirkņu darba laiks ir pēc attiecīgās valsts laika, skaidrots Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā.

Latvijā kopumā savu balsi būs iespējams atdot jebkurā no 949 vēlēšanu iecirkņiem, bet ārvalstīs – 81 vēlēšanu iecirknī. Sev tuvāko vēlēšanu iecirkni meklē šeit.

Lai arī Saeimas vēlēšanās var balsot jebkurā sev ērtākajā vēlēšanu iecirknī, neatkarīgi no deklarētās adreses, jāņem vērā, ka konkrētā apgabalā būs iespējams nobalsot tikai par tā vēlēšanu apgabala sarakstu deputātiem. Attiecīgi – Kurzemē par Kurzemes, Zemgalē par Zemgales, Vidzemē par Vidzemes, Latgalē par Latgales, bet Rīgā par Rīgas deputātu kandidātu sarakstiem. Jāpiebilst, ka arī ārvalstīs balsojošie pilsoņi saņems Rīgas vēlēšanu apgabala kandidātu vēlēšanu zīmes. Kandidātu sarakstus lūko te.

Kas attiecas uz tiem vēlētājiem, kuri savu balsi iepriekš nodeva glabāšanā – ikvienam vēlēšanu dienā, 1. oktobrī, ir iespējams pārdomāt un balsot atkārtoti. Šādā gadījumā glabāšanā nodotais balsojums netiks līdzskaitīts.

Balsošanas kārtība vēlēšanu iecirknī

Dodoties uz vēlēšanu iecirkni, līdzi jāņem pase vai ID karte. Šajā reizē būs iespējams nobalsot arī tiem, kuru personu apliecinošā dokumenta derīguma termiņš iztecējis, sākot no 2020. gada 1. marta. Vienlaikus gan šie Saeimas grozījumi neattiecas uz dokumentiem, kuri kļuvuši nederīgi citu iemeslu dēļ, piemēram, ir bojāti vai mainījušās tajā ierakstītās ziņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atgādinām, ka šoreiz spiedogu pasē neliks! Tā vietā katrs vēlētājs tiks reģistrēts elektroniskajā tiešsaistes vēlētāju reģistrā.

FOTO: CENTRĀLĀ VĒLĒŠANU KOMISIJA

Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas pārstāvim jāuzrāda pase vai ID karte. Darbinieks noskenēs dokumenta numuru vai kvadrātkodu un tiešsaistes vēlētāju reģistrā pārbaudīs, vai vēlētājam ir tiesības balsot, un atzīmēs – vēlētājs ir nobalsojis.

Vēlētāja vārds, uzvārds un personas kods tiks ierakstīts papīra balsotāju sarakstā, kurā būs jāparakstās par vēlēšanu materiālu saņemšanu.

Saņemot balsošanas materiālus, jāpārliecinās, vai uz vēlēšanu aploksnes ir attiecīgā iecirkņa zīmogs un vai ir izsniegtas visas attiecīgajā vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu zīmes.

Pēc tam jādodas uz vēlēšanu kabīni vai balsošanai paredzēto nodalījumu, kur vienatnē jāizdara sava izvēle.

No visām vēlēšanu zīmēm jāizvēlas viena! Ar to kandidātu sarakstu, par kuru vēlies balsot. Balsot pret kādu partiju nav iespējams.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēlēšanu zīmi var atstāt negrozītu jeb ievietot aploksnē tādu, kāda tā ir. Tāpat iespējams kandidātu vārdiem pretī esošajos “rombiņos” ievilkt krustiņus tiem politiķiem, kurus īpaši vēlies redzēt Saeimā. Savukārt tos deputātu vārdus, kuru ievēlēšanu neatbalsti, iespējams izsvītrot. Jāpiebilst – ja izsvītrosi visus kandidātus, kas ir ļauts, tāpat tava balss tiks atdota pašai partijai.

FOTO: CENTRĀLĀ VĒLĒŠANU KOMISIJA

Izvēlētā vēlēšanu zīme pēc tam jāievieto vēlēšanu aploksnē, tā jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē.

Pārējās jeb pāri palikušās vēlēšanu zīmes vari izmest papīrgrozā. Zīmes atļauts ņemt arī līdzi, taču tādā gadījumā ieteicams no brīvi pieejamajām zīmēm paņemt tā saraksta zīmi, par ko balsoji, lai, izejot no iecirkņa, vēlētājam būtu pilns zīmju komplekts un neviens nevarētu uzzināt, kā esi balsojis.

Kāda balss būs nederīga?

Lai arī nepareizas atzīmes, piemēram, zvaigznīte, sirsniņa vai kāds cits simbols, par kandidātiem nepadara vēlēšanu zīmi nederīgu, tomēr šīs atzīmes netiks ņemtas vērā balsu skaitīšanas laikā.

Turpretim vēlēšanu zīmes par nederīgām atzīs, ja:

  • tā būs tik ļoti saplēsta, ka nav saprotama vēlētāja griba;
  • tā ir no cita vēlēšanu apgabala;
  • vēlēšanu aploksnē ir vairākas vēlēšanu zīmes ar vienādu saturu – šādā gadījumā derīga būs tikai viena;
  • atrodas vēlēšanu kastē bez vēlēšanu aploksnes.

Tukšā vai sabojāta aploksne – ko vēl svarīgi zināt?

Vēlēšanās iespējams piedalīties arī vien ar tukšu vēlēšanu aploksni. To iemetot urnā, vēlētājs palielina slieksni, no kura aprēķina 5% barjeru, kas nepieciešama partiju sarakstiem, lai iegūtu deputātu vietas Saeimā.

Tajā pašā laikā saplēstas vēlēšanu aploksnes būs nederīgas.

Ja atdodot savu balsi gadās sabojāt izvēlēto vēlēšanu biļetenu un/vai aploksni, to var apmainīt pret jaunu. Sabojātas vēlēšanu zīmes gadījumā vēlēšanu komisijas pārstāvis piešķirs jaunu zīmju komplektu. Savukārt sabojātā aploksne, pirms tā aizlīmēta, jāatdod komisijas pārstāvim, bet par jaunās saņemšanu būs vēlreiz jāparakstās balsotāju sarakstā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ņem vērā – derīgas būs tikai CVK apstiprināta parauga vēlēšanu aploksnes, uz kurām ir konkrētā vēlēšanu iecirkņa zīmogs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm