Aizvadītas TV3 rīkotās Līderu debates; kādi bija spilgtākie momenti tajās?

Kādi ir nākamās Saeimas un valdības galvenie darbi, kā stiprināt valsts drošību un kā pārziemot. Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem vakar nācās atbildēt populārāko partiju pārstāvjiem TV3 rīkotajās Līderu debatēs. TV3 Ziņas atskatās uz to, kā tās aizvadītas.

Līderu debatēs piedalījās pārstāvji no astoņām populārākajām partijām. Jautājumu daudz, bet šajās vēlēšanās galvenie temati ir par valsts drošību un energokrīzes pārvarēšanu.

Miroslavs Mitrofanovs
Latvijas Krievu savienības Rīgas apgabala saraksta līderis

“Nebija pareizs lēmums pārtraukt pirkt gāzi no Krievijas, kamēr mums pašiem nav alternatīvu avotu. Tas ir izņēmums sankciju politikā.”

“Mani šokēja Mitrofanova kungs, jo viņš teica, ka vajadzētu vēl gadu tirgoties ar Krieviju un pirkt no turienes gāzi. Un Mitrofanova kungs, kam pieder Krima?” vaicāja “Attīstībai/Par!” Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks. Mitrofanovs uz to atbildēja, ka Krima pieder tās tautai.

Ivars Zariņš
“Saskaņas” Ministru prezidenta amata kandidāts

“Jūs “Saskaņai” ļoti centīgi mēģināt piezīmēt ragus un nagus, kuri mums patiesībā nemaz nav, lai tikai varētu novilkt sarkanās līnijas un baudīt savu varas monopolu. Parādiet tagad Latvijas sabiedrībai, kādi ir jūsu ragi. Pasakiet, par cik simtiem miljonu jūsu bezatbildības rezultātā pieaugs Krievijas iespējas finansēt karu Ukrainā, pateicoties tam, ka jūs nebijāt spējīgi vai nevēlējāties vienoties ar mūsu kaimiņiem par alternatīvām gāzes piegādēm.”

Neviens gan nevēlējās atbildēt.

Debatēs arī izskanēja jautājumi, kas politiķiem izrādījās “ciets rieksts”, piemēram, vai Vācijai var uzticēties kā militārai sabiedrotajai?

Uz to aizsardzības ministrs Artis Pabriks pauda atvieglojumu, ka viņam nav uzdots šis jautājums. Uz to bija jāatbild Nacionālās apvienības Ministru prezidenta amata kandidātam Uģim Mitrevicam. Es redzu zālē dažus ekspertus, kas varētu palīdzēt. Bet, nu jā, tas ir diskutabli. Tāpat, kā pietiekoši aizdomīgs būtu jautājums, vai var uzticēties Francijai? Bet šobrīd es teiktu, ka jā. Bet viņiem vēl ir jāaug tajā stingrībā un nelokāmībā, kas ir mums, baltiešiem,” pauda Mitrevics.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atmosfērai “iekarstot”, kandidāti viens otru izaicināja uz dueli.

“Jautājums ir, vai tad jūs esat pret reformām? Jo tikai iegrūst naudu bez reformām taču nekas nenotiek. Varbūt es esmu pārpratis,” vaicāja “Jaunās Vienotības” Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Uz to “Apvienotā saraksta” Ministru prezidenta amata kandidāts Uldis Pīlēns atbildēja šādi: “Paskatīsimies uz tām reformām, kas pēdējā laikā ir notikušas. Ostu reforma. Rezultāts: divām ostām apgrozījuma kritums. Labi, ka Liepāju izglābām no šīs reformas. Paskatāmies uz administratīvi teritoriālo reformu. Tāpēc mūsu programmā ir kļūdu labojumi,” sacīja Pīlēns.

Izskanēja jautājums Pabrikam, vai premjers ir pelnījis 3000 eiro pielikumu ik mēnesi? “Protams, ka Valaiņa kungs zina, ka es esmu kritizējis Krišjāni Kariņu par lietām, kuras viņš varbūt varēja izdarīt labāk. Bet es jau arī saprotu to darbu, kas ir Ministru kabinetā,” sacīja Pabriks.

“Tas stāsies spēkā nākamgad janvārī. Tātad neviens nav pieņēmis lēmumu par sevi,” vērsa uzmanību Kariņš.

Premjers nepalika jautājumu parādā. “Es labi atceros, ka jūsu [ZZS] līderis Lembergs 2014. gadā – tad, kad mums vajadzēja NATO karaspēku Latvijā, viņus nolamāja par okupantu karaspēku. Jautājums ir tāds: kā jūs saredzat sadarbību ar mūsu NATO partneriem, ja jūsu līderis ir ne tikai izteicies pret NATO karaspēku kā tādu, bet viņš ir mūsu galvenā sabiedrotā, Amerikas Savienoto Valstu, personīgi sankcionēts par korupciju un arī notiesāts,” ZZS pārstāvim vaicāja Kariņš.

Viktors Valainis
ZZS Zemgales apgabala saraksta līderis

“Jūs šajā brīdī parādījāt to, cik jums patiesībā pietrūkst drosmes, jo jūs šo jautājumu uzdevāt man. Bet jūs bijāt tieši tas, kas darīja visu iespējamo, lai šodien šeit nebūtu “Zaļo un zemnieku savienības” premjera amata kandidāta Aivara Lemberga. Jūs nobijāties viņam uzdot šo jautājumu. Un tā no jūsu puses ir diezgan gļēva rīcība.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Debates noslēdzās ar jautājumiem, kas izgaismoja kandidātu vērtības.

Miroslavs Mitrofanovs
Latvijas Krievu savienības Rīgas apgabala saraksta līderis

“Mēs ejam ļoti ātri pie situācijas, kad būs tāds viendabīgums – viena valsts, viena kultūra, viena valoda. Un es esmu pārliecināts, ka tas nav pareizs ceļš. Tas ir ceļš pie nabadzības un stulbības. Mēs, Latvijas krievi, protams, ar laiku mēs piedosim to, kas noticis ar pieminekli, ar skolām, bet nekad to neaizmirsīsim. Un paies desmit gadi, simts gadi – mēs visu atjaunosim – gan pieminekli, gan mazākumtautību skolas.”

“Lai mēs būtu daļa no globālas, dinamiskas ekonomikas, mums būtu jābūt arī atvērtiem, ka šeit, pie mums, brauc strādāt gudri, kvalificēti cilvēki arī no ārzemēm,” sacīja “Progresīvo” Ministru prezidenta amata kandidāts Kaspars Briškens.

Priekšvēlēšanu laiks ir beidzies. Un tagad viss vēlētāju ziņā, kam uzticēt varu.

Debates tapušas ar Sabiedrības integrācijas fonda finansējumu. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm