Vecrīgā atklāta izstāde “Komunisms XX = RašiZms XXI” par Krievijas kara noziegumiem

2022. gada 5. decembrī 20:20

Svētdien, 4. decembrī, plkst. 13 Strēlnieku laukumā pie Okupācijas muzeja tiks atklāta Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta veidota lielformāta plakātu izstāde “Komunisms XX = RašiZms XXI”, kurā caur konkrētu cilvēku likteni parādīts, ka laika gaitā Krievijas asiņainās metodes nav mainījušās, vēsta TV3 Ziņas.

Izstādē aplūkojami astoņi lielformāta plakāti, kuri ar konkrētu cilvēku likteņstāstu palīdzību demonstrē, ka asiņainās Krievijas metodes nav mainījušās. Apliecinājumam kalpo 13 sieviešu un vīriešu likteņi 20. un 21. gadsimtā. Lielāko daļu iznīcināja tikai tāpēc, ka viņi bija ukraiņi, strādāja savā dzimtenē, runāja dzimtajā valodā. Viņiem visiem pēc Krievijas iedzīvotāju pārliecības nebija tiesību uz eksistenci, norāda izstādes rīkotāji.

Oleksandrs Miščenko
Ukrainas vēstnieks Latvijā

“Krievijas armijas un valdības mērķis ir iznīcināt Ukrainu kā tautu – kā tas bija Golodomora laikā, kad viņi nogalināja ap septiņiem miljonus cilvēku, kuri bija pret kolektivizāciju. Tagad ukraiņi ir vienoti pret Ukrainas sovjetizāciju un nekad nepadosies!”

Vērojot izstādi, rodas jautājums – vai Krievija kādreiz gribēs un spēs nomest savas vardarbībās imperiālisma ambīcijas? Valsts prezidents akcentē, – Vācijai pēc Otrā pasaules izdevās attīrīties no nacisma sērgas, bet tas bija ilgs un grūts process.

Egils Levits
Latvijas Valsts prezidents

“Vācieši patiešām to ir izdarījuši pamatīgi, bet tas bija iespējams tikai tad, kad beidzās šis režīms. Par Krieviju mēs nezinām. Mums uz ilgu laiku ir jārēķinās, ka Krievijā valdīs šāda ideoloģija un mums jābūt gataviem sevi aizstāvēt.”

Arī vēsturnieks Kārlis Kangeris velk paralēles ar Vācijas realitāti pēc Hitlera valdīšanas. 60.,70. gados jaunā paaudze, studenti interesējās par vēsturi un uzdeva ļoti neērtus jautājumus saviem tuviniekiem – tikai tā izdevās noslēgt rēķinus ar sāpīgo pagātnes nastu.

Kārlis Kangeris
Publiskās atmiņas centra valdes priekšsēdētājs

“Studenti vērsās pret saviem vecākiem, ka viņi ir noklusējuši pagātni, savu darbību – grūti iedomāties, ka Krievijai kāds to varētu tagad uzspiest. Neviens jau neiebruks un ar viņiem nekaros. Arī par tiem tribunāliem – nu labi, varbūt kādu varēs saņemt, ja neapdomīgi atbrauks uz Rietumiem, bet citādi jau, ja sistēma nesabrūk, neredzu citus spaidu līdzekļus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Teju vienlaikus ar izstādes atklāšanu turpat blakus – Rīgas Rātsnamā – aizvadīta konference par okupācijas seku novēršanu.

Ir jāsaprot, ka tur ir vairāki desmiti miljonu cilvēku upuru, tas nav tikai pēckara, Staļina laiks. Ffaktiski no pirmās PSRS dienas līdz pēdējam PSRS elpas vilcienam redzam, ka terors ir bijis klātesošs kā varas realizācijas instruments.

Un diemžēl nekas mūsdienās PSRS mantinieces Krievijas pasaules redzējumā nav diži mainījies, atzīst vēsturnieki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm