tv3.lv

“Veciem grēkiem garas ēnas”: Rosina liegt kandidēt vēlēšanās VDK ziņotājiem

2018. gada 14. martā 20:16

Saeima sākusi vērtēt ierosinājumu paplašināt ierobežojumus tiem, kuri startē vēlēšanās. Parlamenta darba kārtībā nonākušas likuma izmaiņas, kas paredz liegt kandidēt ne vien bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) štata darbiniekiem, bet arī VDK ziņotājiem. Priekšlikums tiek vērtēts pretrunīgi, tāpēc deputāti nesteigsies ar lēmuma pieņemšanu.

Saeimas vēlēšanās nedrīkst kandidēt tie, kuri strādā ārvalstu drošības dienestā vai izlūkdienestā, kā arī bijušās VDK štata darbinieki. Likumu tagad paredzēts papildināt, ka liegts kandidēt gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanās ir arī “čekas” ziņotājiem.

Trešdien, 14. martā, Saeimas Valsts pārvaldes komisijā likumprojekta autori izmaiņu nepieciešamību pamatoja ar valsts drošības interesēm.

Ritvars Jansons
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Grozījumu mērķis ir realizēt pašaizsargājošās demokrātijas principu. Aizsargāt Latvijas nacionālo drošību un demokrātisko valsts iekārtu.

Aizliegumu kandidēt vēlēšanās arī “čekas” ziņotājiem atbalsta drošības iestādes.

Iveta Maura
Satversmes aizsardzības biroja pārstāve

Satversmes aizsardzības birojam nav iebildumu par šādu papildinājumu. Un šādu pārbaužu veikšana neprasīs papildu resursu no drošības iestādes.

Savukārt iebildumi ir Saeimas Juridiskajam birojam. Tas saskata risku, ka ierobežojumu paplašināšana var tikt atzīta par neatbilstošu Satversmei. Juristi norāda, ka VDK štata darbinieki un ziņotāji “nav liekami vienā maisā”.

Edvīns Danovskis
Saeimas Juridiskā biroja vecākais padomnieks

Tā ne vienmēr bija kaislīga vēlme sniegt palīdzību Valsts drošības komitejai. Ne visi no šiem ziņojumiem, kas tika Valsts drošības komitejai sniegti, bija saistīti ar ideoloģisko darbību. Šajā gadījumā, man jāsaka, tie tiešām ir notikumi pirms 30 un 40 gadiem. Mums slepkavībai ir mazāks noilgums Krimināllikumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Likuma izmaiņu atbalstītāji šādai nostājai nepiekrīt.

Janīna Kursīte-Pakule
Saeimas deputāte, VL-TB/LNNK

Veciem grēkiem garas ēnas. Piespiedu vai brīvprātīgā kārtībā, tas, kas kļuvis par informatoru, viņš patiešām kādā brīdī var tikt izmantots. Un ir taču simt un viena iespēja, kur citur strādāt.

Taču komisijas vairākums atsaucās juristu ieteikumam ar likuma labošanu nesteigties. Komisijas vadītāja Sergeja Dolgopolova ieskatā, būtu bīstami pieņemt izmaiņas īsi pirms Saeimas vēlēšanām, kas būs rudenī.

Sergejs Dolgopolovs
Saeimas Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”

Priekšvēlēšanu situācijā tagad sasteigt šo likumprojektu virzīšanu caur Saeimas gaiteņiem un plenārsēdi ir bīstami. Es domāju, ka šeit būtu [jābūt] ļoti piesardzīgiem, lai nepieņemtu pārsteidzīgus lēmumus. Un it īpaši, [lai] nepieņemtu muļķīgus lēmumus.

Ja likums tiks mainīts, jaunie ierobežojumi attieksies uz Saeimas vēlēšanām, kas notiks 2022. gadā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm