Vecāku aizņemtība un neatrisināti konflikti. Vardarbība skolās – ļoti smalka un grūti atpazīstama

Skolās aktuāla ir vardarbība, turklāt tā ir ļoti smalka un reizēm grūti atpazīstama.

Neskaitāmu situāciju priekšā ir bezspēcīgi ne tikai bērni, bet arī pieaugušie – pedagogi, vecāki un nereti pat speciālisti. Neatrisināto konfliktu dēļ bērni spiesti mainīt pat vairākas skolas un rodas nevēlēšanās mācīties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Termins “mobings” ir aizgūts no angļu valodas, latviski to bieži dēvē par vardarbību skolā, kas izpaužas ilgstošā laika posmā. Bieži vien vecākie un stiprākie bērni pat bez jebkāda iemesla nodara pāri jaunākajiem un vājākajiem. Lai palīdzētu atrisināt konfliktus skolā un ārpus tās, turklāt palīdzētu atrast kopīgu valodu arī konfliktējošām grupām un visai klasei, Latvijā gada nogalē tika radīta dusmu kontroles spēle. Tā tika radīta pēc tam, kad kāds bērns Latvijas skolā ilgstoši cieta no vienaudžu vardarbības un tad tā palīdzēja iedot viņam vārdus, nevis klusēt un ciest. Spēles kartītēs tiek piedāvāti situācijas attīstības varianti.

Šo spēli iegādājušās arī vairākas Latvijas skolas. Pēc tiesībsarga datiem vardarbību skolās ir izjutuši gandrīz puse, 47%, aptaujāto bērnu. Apcelšana un mobings skolās atstāj dziļas sekas uz turpmāko cilvēka dzīvi, pārliecināta klīniskā psiholoģe Ieva Bite, pie kuras nereti vēršas vecāki, kuru bērni ir cietuši no vardarbības skolā.

Ieva Bite, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite, LU asociētā profesore

Tā ir ļoti nopietna trauma, ja bērns cieš no vienaudžu vardarbības skolā un tas turpinās gadiem, tā ir ārkārtīgi smaga trauma, kuras rezultātā cilvēks reāli sabrūk un viņam grūti realizēt savas iespējas. Ir svarīgi mācīt bērniem, ka esam atšķirīgi un bērni ir dažādi.

Vecāku aizņemtība, novirzīšana uz digitālajiem medijiem un intereses trūkums – ir tikai daži no iemesliem, kāpēc skolēniem, pēc pedagogu domām, rodas problēmas savstarpējā komunikācijā. Tikmēr policijā atzīst, ka bieži vien skolu vadība mēģina noklusēt vardarbību, lai glābtu skolas reputāciju. Pētījumi pasaulē liecina, ka par apmēram 70% gadījumu informācija līdz likumsargiem nemaz nenonāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm